Tudomány-Tech

Kiderült, miért érezzük a chilit forrónak, a mentát pedig hűvösnek

rtl.hurtl.hu

2024. május 11. 8:00

Amikor úgy érezzük, hogy ég a szánk a chilitől, valójában nem emelkedik a szájüregben, mint ahogy a mentától sem hűlünk le.

Aki chilit eszik, az rendszeresen forró, égető érzést tapasztal a szájában, miközben a mentás, mentolos ételeket ezzel ellentétesen hűvösnek érezzük. De tényleg felforrósodik (vagy lehűl) a szánk? Valójában tudományos okai vannak annak, hogy az emberek a mentát hűsnek, a chilit pedig forrónak érzik, mindez a szájban található receptorokkal van összefüggésben.

Két fő ízidegünk van, egy a szájpadlásnál, egy pedig a garat egy részén

– magyarázza Dr. John Prescott, a Newcastle-i Egyetem professzora és a TasteMatters  nevű kutatással és tanácsadással foglalkozó vállalat igazgatója.

Prescott elmondása szerint vannak olyan idegek, amelyek a szomatoszenzoros rendszerhez tartoznak. Ezek a test felszínével, valamint a testnyílások nyálkahártyáival kapcsolatos ingereket dolgozzák fel. A nyelvünk tehát tele van ilyen idegekkel.

Ezeknek az érzékelőknek többsége a trigeminális idegből származik, amely érzékelést biztosít az arcnak, különösen a szájnak, az orrnak és a szemeknek. Ugyanebben az idegben futnak össze azok a szájban található receptorok is, amelyek érzékenyek a fájdalomra, a nyomásra, valamint a meleg és hideg hőmérsékletekre.

Kiderült, miért érezzük a chilit forrónak, a mentát pedig hűvösnek
Fotó: Pexels

„A hideg receptorok esetében léteznek specifikus receptorok, úgynevezett TRPM8 receptorok, amelyek mentoltartalmú vegyületekre reagálnak, ilyen például a menta” – magyarázta Prescott, aki szerint ezek a hideg receptorok aktiválódnak a mentol kémiai szerkezetétől, és ugyanúgy érzékelik, mint ahogy egy pohár hideg vizet. Tehát a menta a szerkezeténél fogva ugyanazt a jelet küldi az agynak, mintha bekapnánk egy jégkockát. Ez igaz a csilipaprikára és a hőre is: a csilipaprikában lévő kapszaicin aktiválja a hő- és fájdalomreceptorokat.

Mivel a trigeminális ideg nemcsak a szájat, hanem az orrot és a szemet is ellátja idegekkel, ezek az ételek más arcrészeket is érinthetnek. Ez okozza a wasabi csípős ízét az orrban, és ez megmagyarázza azt is, hogy miért fáj pokolian az, ha a szemünkbe dörzsöljük a „csípős kezünket”.

Nyitókép (illusztráció): Pexels

#Tudomány-Tech#chili#Menta#forró#hideg#hűvös

Címlapról ajánljuk