A válasz nagyon egyszerű.

1944. június 6-án nagyjából 150 ezer amerikai, brit és kanadai katona szállt partra a nácik által megszállt Franciaország Normandia tartományának öt partszakaszán, hogy megkezdjék azt a bonyolult hadműveletet, ami nemcsak a nyugat-európai hadszíntér végjátékát indította el, de nem egészen egy év múlva a Harmadik Birodalom teljes összeomlásához is vezetett.

A normandiai partraszállás valójában már 1944. június 5-én késő este megkezdődött: a BBC kódolt üzenetet sugárzott, utasítást adva a francia ellenállási mozgalom szabotázsakcióinak megkezdésére.

Éjféltől a légierő 1200 bombázógépe mintegy 5000 tonna bombát dobott le a Le Havre-tól Cherbourgig terjedő atlanti partvidékre, majd éjfél után két órakor több hullámban 23 ezer ejtőernyőst dobtak le, hogy hídfőállásokat teremtsenek; az első felszabadított franciaországi épület egy kávézó volt a benouville-i híd közelében.

Hajnali négy órakor a partraszállási körzetek elé ért a történelem legnagyobb flottája, 1213 hadihajó, 4216 csapatszállító, 736 ellátó hajó és 864 kereskedelmi hajó. A parton lévő német állásokra nyitott zárótűz után, reggel fél hétkor megkezdődött a partra szállás az Omaha, Utah, Gold, Juno és Sword elnevezésű partszakaszokon, a nap végéig 132 ezer szövetséges katonát tettek a partra. Őket 12 ezer repülő fedezte, német részről mintegy 30 ezer katona és 500 repülőgép próbált ellenállni.

Csak az első napon nagyjából tízezer szövetséges és 4-9 ezer német katona hunyt el vagy sérült meg – szövetséges oldalról az előzetesen becsült veszteség 40 ezer fő volt.

A normandiai partraszállás tehát a második világháború legfontosabb – és sokak szerint a világtörténelem egyik legnagyobb – hadművelete volt, amivel D-napként, vagy angolul D-dayként is lehet találkozni. Te tudod, miért pont D-napnak nevezik? Elmondjuk.

Sokan úgy gondolják, hogy a D betű a departure (indulás), a decision (döntés) vagy a doomsday (végítélet) angol szót jelöli, azonban nem erről van szó.

A megoldást az amerikai hadinyelvezetben kell keresni, ami D-daynek nevezi a katonai hadműveletek kezdetének napját.

Arra is nagyon egyszerű a válasz, hogy miért nem pontos dátumot használnak: a hadművelet megtervezés során sokszor még nem lehet tudni, hogy pontosan mikor hajtják végre azt, ezért ezzel helyettesítik. A D-nap előtti napot D-1-gyel, a D-nap utánit pedig D+1-gyel jelölik, így ha a tervezés során változik a hadművelet dátuma, akkor akkor nem kell minden egyes hadműveleti időzítését átírni – vagyis a D lényegében egy viszonyítási pont. És ugyanezen az elven alapul az óra jelölésére szolgáló H betűs, és a percére az M betűs jelölés is.

(Forrás: Time, History, MTI, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Tudod, miért volt Einsteinnek őrültprofesszor-frizurája?

Nem azért, mert őrült lett volna, vagy mert professzor volt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Az Asus dobja piacra elsőként az AI-laptopok új generációját

Eltört a csavar? Itt a megoldás, rögtön hét!

Az Instagram bevezette a 15 perces szabályt

További cikkeink a témában