Hihetetlen, hogy miért maradnak el műtétek

HírKlikk 2024. május 11. 05:17 2024. máj. 11. 05:17

Tavaly a szakrendelőket, a háziorvosi rendszert ellenőrizték, az idén pedig átfogó ellenőrzéseket végeznek egy-egy vármegyében az állami fenntartású kórházakban. Az ellenőrök sehol nem zavarnak szakrendelést, előre bejelentik az érkezést az intézményvezetőnek.

Volt olyan egészségügyi ellátó, ahol 100 orvos és szakdolgozó helyett csak 50 volt bent, 48 százaléka valamilyen jogcímen igazoltan volt távol, szabadságát töltötte vagy betegállományban volt és 2 százalék nem tudott elszámolni azzal, hogy merre járt munkaidőben. Az ellenőrzések során találkoztak azzal is, hogy papírfecniken 70-nel több ebédrendelést adtak le az intézmények, mint ahány beteg éppen benn feküdt az osztályon – írta meg az Economx. Górcső alá vették az elmaradt műtétek nyilvántartását is. Volt olyan hely, ahol azért maradt el a beteg műtétje, mert az orvos disznóvágásra ment.

Urbán Zoltán, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkárság, egészségügyi ellenőrzésfelügyeleti szolgálat rendőr dandártábornoka, főosztályvezetője a Kórházszövetség konferenciáján elmondta: előzetesen és utólagosan végeznek adatbekéréseket, a szenzitív érzékeny betegadatokat pedig kerülik, az ellenőrzési szolgálat javaslatokat fogalmaz döntéshozók számára.

Kiemelte, volt olyan intézmény, ahol 100 embernek kellett volna bent lennie, de délben csak 50 dolgozót találtak bent, és előfordult, hogy hat napon át, egy elhunyt embert etettek az egyik kórházi osztályon.

Az ellenőrzések központjába került, a szakrendelések, szakambulanciák regisztrációs rendszere, a betegtájékoztatás, az, hogy sérülnek-e a betegjogok, a túl hosszú várakoztatási idő, a gyógyszerkezelési szabályok, az egynapos ellátások.

Bács-Kiskun vármegyében végeztek az ellenőrzésekkel, jelenleg Heves vármegyében járnak, az még kérdés, hogy Fejér, Vas és Tolna vármegye mikor kerülhet sorra. Az ellenőrzések során a belgyógyászati, a szülészeti, a sebészeti osztályokat, a csecsemő és gyermekgyógyászatokat, a sürgősségi, a kardiológia, a szemészeti, a neurológiai, a tüdőgyógyászati és az ortopédia osztályokat monitorozzák.

A 2023-as bérek vizsgálatakor 7551 orvos fizetése alapján kiderült, hogy több mint kétezer orvos bére a besorolt bére kétszerese volt, ez két év alatt a költségvetésnek 6 milliárd forint többletkiadást jelentett.

A zárójelentés kitöltése is sok esetben esetleges, amikor a betegek hazamentek a kórházakból a zárójelentésért vissza kellett menniük, ami szintén szabálytalan.