eur:
390.55
usd:
359.96
bux:
68916.18
2024. június 3. hétfő Klotild
Budapest, 2024. május 8.Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter doorstep sajtótájékoztatót tart az üzemanyagárakat érintő kormányzati döntésekről a kormányülést követően a Karmelita kolostorban 2024. május 8-án. A kormány elfogadta a kereskedők javaslatát, és úgy döntött, hogy az üzemanyag árának referenciaértéke a szomszédos országok üzemanyagárának átlaga lesz.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Nagy Márton elárulta, mikor lehet kivezetni a kamatstopot

Kormányzati lépések nélkül akár hatalmas hitelveszteséggel is szembesülhetett volna a hazai bankrendszer – jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter a bankszövetség konferenciáján. A tárcavezető arról is beszélt, hogy óriási az aszimmetria a tavalyi és az idei gazdasági adatok között, mint fogalmazott, 2024-ben „nagyon erős visszapattanás” történt.

A nemzetgazdasági miniszter a Magyar Bankszövetség megalakulásának 35. évfordulója alkalmából rendezett nemzetközi konferencián tartott előadásában azt mondta, „ha valaki nem tudja, hogyan működik egy bank, nem tudja, hogyan működik a gazdaság”. Nagy Márton hozzátette: a magyar gazdaság valamennyi szereplője megérezte az elmúlt évek nehézségeit.

A tárcavezető szerint a tavalyi év a 2022-es esztendőnél is nehezebb volt, mivel le kellett szorítani az inflációt, meg kellett oldani az ikerdeficitet, miközben enyhe recesszióba süllyedt a magyar gazdaság. A miniszter a kamatstop intézményét is értékelte. Hangsúlyozta, hogy

a kamatstopot csak akkor vezeti ki a kormány, ha helyreáll a fogyasztás.

Mint fogalmazott, a kamatstop tekintetében lehet kritikával illetni azt a lépést, hogy a kormány „megfogta a lakossági és a vállalati kamatokat”, ugyanakkor megjegyezte, hogy azon viszont nem sokan kezdtek el „filozofálni”, hogy ha ezt nem tették volna meg, akkor mekkora hitelveszteséggel kellett volna szembesülnie a bankrendszernek. Nagy Márton szerint ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy a jegybanki kamatemelések hogyan jelennek meg a banki hitelekben.

A nemzetgazdasági miniszter arról is beszélt a konferencián, hogy a recessziós időszakban „felerősödött a lakosság és a vállalatok részéről is az óvatossági motívum”. Figyelmeztetett: a gazdaság növekedése szempontjából kulcsfontosságú, hogy ez „oldódjon a jövőben”. Kiemelte, hogy a márciusban közzétett adatok szerint

a kiskereskedelmi forgalomban 4,2, a belföldi vendégéjszakák tekintetében 22,4, a lakossági hitelfelvételben 57, míg a reálbéreknél 9,9 százalékos emelkedés történt idén.

„Ez egy nagyon erős visszapattanás, hatalmas az aszimmetria a tavalyi és az idei adatok között” – tette hozzá a tárcavezető.

2023-ban az árufogyasztás 8, a turizmus 5, a lakossági hitelfelvétel 30, a reálbér pedig 3 százalékkal esett vissza.

Az áprilisi, 3,7 százalékos inflációs adattal kapcsolatban azt mondta, három olyan tétel van, ami nagyon érzékenyen érinti a lakosságot: az élelmiszer-, a rezsi- és az üzemanyagár. A miniszter szerint utóbbi esetében az év eleje óta folyamatos áremelkedés volt. Szerinte ez a folyamat jól láthatóan „visszaütötte” az emberek óvatossági motívumát, ezért lépnie kellett a kormányzatnak, illetve ezért volt szükség a kéthetes türelmi idő kiszabására annak érdekében, hogy a hazai árszínvonal ne haladja meg a régiós átlagot az üzemanyagok árát illetően. Nagy Márton szerint sikerült elérni a célt, mostantól kéthetente ellenőrzik, hogy a kereskedők tartják-e a referenciaértékeket.

A miniszter hangsúlyozta: a kormány inkluzív növekedést szeretne, ennek fontos eleme a foglalkoztatás bővítése, a fogyasztás helyreállítása, a beruházási aktivitás növelése, valamint a hitel- és az exportpiacok helyreállítása.

„Éppen ezért Magyarország az Európai Unió soros elnökségét – több más mellett – arra is fel szeretné használni, hogy Európa ismét az elektromobilitás felé forduljon, és támogassa ezt a szektort. Ez az exportunkra is kedvezően hatna” – összegzett Nagy Márton.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Katasztrófahelyzethez is vezethet az EU-ban a zöldítés és a fegyverkezés erőltetése
Elemző

Katasztrófahelyzethez is vezethet az EU-ban a zöldítés és a fegyverkezés erőltetése

A legtöbb európai uniós programmal az a baj, hogy főként ideológiai okokból radikális sebességgel és szűk határidőkkel próbál megoldást találni egy-egy kihívásra – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője. Tatár Mihály arról is beszélt, hogy az irracionális intézkedések komoly politikai vagy pénzügyi válságot eredményezhetnek.

Újra vitázott Karácsony Gergely és Vitézy Dávid - listavezetőként, tágabb körben

Fővárosi listavezetők ismertették programjaikat és ütköztették elképzeléseiket az ATV vasárnap esti élő műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.06.03. hétfő, 18:00
Deutsch Tamás
a Fidesz európai parlamenti delegációvezetője, a Fidesz-KDNP EP-listavezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. június 1. 10:15
×
×
×
×