Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. május 10. 14:02 Közélet

Furcsa szimbóluma lesz a magyar-kínai közeledésnek a cseresznye és a marhasperma

A cseresznye és a szarvasmarha-szaporítóanyag Kínába irányuló exportjáról is megállapodott Orbán Viktor és Hszi Csin-ping csütörtökön, ami a kilátásba helyezett közlekedési és energetikai nagyberuházások mellett némileg furcsának tűnhet.

Miért fontos ez? A Magyarországról Kínába szállított áruk értéke jócskán elmarad a fordított irányban zajló termékforgalomtól, a közelmúltban ráadásul megnőtt az export és az import közötti különbség: a behozatal ugyanis jelentősen megnőtt, míg a kivitel alapvetően stagnált.

Alulnézet: a szóban forgó két termék exportforgalma elhanyagolható a teljes magyar kivitelben (Kínába pedig eddig nem lehetett belőlük szállítani). A szarvasmarha-szaporítóanyag exportértéke a teljes export összegéhez képest leginkább alulról súrolta az elmúlt években a 0,01 ezrelékes szintet, míg a cseresznye kivitele többnyire épp csak meghaladta ezt a küszöböt.

  • 2022-ben mennyiségben ez 601 tonna volt, ami 380 millió forint bevételt hozott. A célországok Svédország, Belgium, Németország, Svájc, Ausztria, Szlovénia és Románia, valamint Japán voltak, van tehát példa kelet-ázsiai cseresznyekivitelre.

Felülnézet: a cseresznye kiemelése azért furcsa választás, mert sokaknak beugorhat róla Torgyán József földművelésügyi miniszter 2001-es, humoristák céltáblájává vált ötlete a chilei-magyar cseresznyekereskedelemről. Igaz, velünk ellentétben Chile azóta nagyban megvalósította a gyümölcs exportjának felfuttatását.

Tágabb kontextus: Kína és Chile az év elején döntött egy közvetlen tengeri útvonal kialakításáról, amelyen a dél-amerikai ország cseresznyét szállíthat Tiencsin kikötőjébe. A chilei cseresznye ugyanis népszerűvé vált Kínában, évente mintegy harmadával emelkedik a behozatala.

  • A fokozódó kínai kereslet miatt élénkült a cseresznyetermesztés Chilében, 2000 és 2020 között 3200-ról 62 ezer hektárra nőtt a gyümölcs termőterülete. A chilei cseresznyetermés több mint 85 százalékát szívhatja fel a kínai piac az idei szezonban.

Mi várható? A magyarországi cseresznyetermesztők 2022-ben 3079 hektáron gazdálkodtak – amint azt Chile példája mutatja, ha bejön az üzlet, ez jócskán megnövekedhet. Igaz, a dél-amerikai országnak van egy megdönthetetlen előnye Magyarországgal szemben, ott ugyanis épp a kínai újév ünnepi időszakában érik a cseresznye.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkValóra vált Torgyán József chilei cseresznyés ötlete, csak nem úgyA chilei cseresznyeexport értéke több mint négyezerszer múlja felül a magyarét, igaz, a kínai piaci függés most éppen gondokat okoz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarország üdvözli, az Európai Bizottság egyre inkább üldözi a kínai cégeketAz európai politikai hangulat már egyértelműen a kínai kapcsolatok újragondolásának irányába mutat, miközben a magyar kormány a 2010-es években ragadt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. május 23. 10:43 Közélet, Vállalat

Sokmilliárdos pénzhegyen ülő állami cég került Lázár János alapítványának tulajdonába

Évről évre több milliárd forintos nyereséget ér el az a vállalat, amit most adott át ingyen az állam a Lázár János által kezelt alapítványnak.

Váczi István
2024. május 22. 17:06 Közélet, Pénz

Jó üzlet Magyarországnak a kínai hitel? Nagyot lódított Lázár János

Lehet, hogy az autópályák szépen termelik a bevételeket, de attól még nem lesz jobb üzlet a vasúti fuvarozás - márpedig kínai kölcsönből idehaza vasút épül.

Torontáli Zoltán
2024. május 21. 13:03 Közélet, Pénz

Megint romolhat az életszínvonal, ha háttérbe szorul az infláció féken tartása

Egy friss elemzés szerint átmeneti javulásban lehetünk, a választások után középtávon könnyen visszatérhet a mostaninál magasabb infláció.

Fontos

Stubnya Bence
2024. május 23. 13:49 Vállalat

Az egész magyar gazdaság megérzi, ha le kell állnia a gödi akkugyárnak

Komoly gazdasági érdekekkel állnak szemben a civilek jogos környezetvédelmi aggályai, ezért hatalmas tétje van a másodfokú bírósági döntésnek.

Torontáli Zoltán
2024. május 23. 05:07 Tech, Vállalat

Három magyar élelmiszerboltlánc kezd kísérletezni a személyzet nélküli nyitva tartással

Nagy az óvatoskodás a témában, mert az indulás erősen kísérleti jellegű lesz.

Hajdu Miklós
2024. május 22. 13:14 Világ

Nem biztos, hogy jó ötlet megvámolni a kínai autókat Európában

Kína az európai autógyártók harmadik legfontosabb külpiaca, de veszélybe kerülhet az elérése, ha vámháború bontakozik ki a két térség között.