szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A román társadalom két éve még egyértelműen Oroszországot okolta az ukrajnai háborúért, ma már jóval megosztottabb. A magyar kisebbség tagjai kifejezetten Ukrajnát és nyugati szövetségeseit okolják a fegyveres konfliktus kirobbanásáért.

A szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) támogatóinál is magasabb arányban vannak a Nyugat-ellenes és oroszbarát vélemények az erdélyi magyarság körében – írja a Transtelex a Bálványos Intézet kutatása alapján. A két évvel ezelőtti kutatás szerint már akkor is elsősorban Ukrajnát és nyugati szövetségeseit tették felelőssé az erdélyi magyarok a konfliktus kirobbanásáért, a friss eredmények alapján pedig még nőtt is azok aránya, akik az „Ön szerint ki a felelős a fegyveres konfliktus kirobbanásért?” kérdésre úgy feleltek, hogy „A nyugati országok és Ukrajna azzal, hogy Ukrajna túl közel került a NATO-hoz.”

Az erdélyi magyarok körében 2022-ben még viszonylag kiegyenlített volt a háborúért a Nyugatot és az oroszokat hibáztatók aránya (44, illetve 37 százalék), 2024-re a nyugati országokat felelőssé tevők aránya némileg emelkedett (49 százalék), Oroszországot pedig jóval kevesebben, a válaszadók mindössze 19 százaléka nevezte meg mint felelőst. Székelyföldön csökkent, de még így is magasabb az Ukrajnát és szövetségeseit hibáztatók aránya (53 helyett már csak 51 százalék), míg az oroszokat mindössze 16 százalék teszi felelőssé (2022-ben még 25 százalék).

Hasonló tendenciák figyelhetők meg a teljes román társadalomban, amely két éve még erőteljesen ukránpárti volt. Idén már csak a válaszadók 46 százaléka gondolja úgy, hogy Oroszország a felelős a háborúért, miközben két éve még 74 százalék volt ez az arány. Ezzel párhuzamosan 16-ról 21 százalékra nőtt az Ukrajnát és nyugati szövetségeseit hibáztatók aránya. A bizonytalanok aránya az egész országban (10-ről 33 százalékra) és az erdélyi magyarok között is jelentősen (19-ről 32 százalékra) nőtt.

Az erdélyi magyarok még a szélsőjobboldali AUR támogatóinál is oroszbarátabbak, utóbbiak körében 38 százalék azok aránya, akik Ukrajnát és nyugati szövetségeseit hibáztatják a fegyveres konfliktus kirobbanásáért.

A kutatás eredményei annak tudhatók be, hogy míg a magyarországi politika és a magyar kormány erőteljes befolyással bír az erdélyi közbeszédre, addig az Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egyszerre próbál bukaresti és budapesti szövetségeseinek megfelelni, ezért nem tud határozottan állást foglalni az ukrajnai háború kérdésében. A teljes román társadalomban tapasztalt változások a háború hétköznapivá válásának és az ukrán menekültekkel szembeni ellenérzésnek köszönhetők – vélik a kutatás készítői.