Már az egyiptomiak is ünnepelték – A születésnap érdekes története

Már az egyiptomiak is ünnepelték – A születésnap érdekes története

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Már az egyiptomiak is ünnepelték – A születésnap érdekes története

Nem is gondolnád, de a születésnapok ünneplése egészen az ókori Egyiptomig nyúlik vissza, ez a szokás pedig évezredeken át feljődött és változott. A tortának és a gyertyáknak is különleges szerepük volt, ám ezt egy másik nép vezette be. Íme néhány érdekesség a szülinapokról, amiket nem biztos, hogy eddig tudtál.

A születésnap ünneplésének története

A szakértők szerint időszámításunk előtt 3000 évvel az egyiptomiak ünnepelték először a születésnapot – csak éppen nem úgy, ahogy mi. A Bibliában említették meg ezt először, egy fáraó születésnapjáról szóló írásban.

Ebben az időszakban ugyanis nem a születésük napját ünnepelték az emberek, hanem azt, ahogy az emberből isten lett. Úgy tartották ugyanis, hogy a fáraók istenné válnak, ezért tulajdonképpen a koronázási ceremónia volt a születésnapjuk. 

Az évek múlásával a különböző vallási gyakorlatok elterjedése a születésnapokra is hatással volt. A pogány kultúrában például úgy vélték, hogy a születésnap környékén gonosz szellemek vették körül az ünnepeltet. A kereszténységben pedig csak a 4. században jelent meg a szülinap mint ünnep, méghozzá a karácsony kapcsán, Jézus születésének napja alkalmából. Egészen addig a világ több pontján is önző, materialista dolognak titulálták a szülinapokat, melyek pusztán az ajándékozásról szólnak.

A torta és a gyertyák a görögökig nyúlnak vissza

A görögök is átvették az egyiptomi fáraók „születésnapját” és mivel elég sok istenük volt, sokat is ünnepelhettek. Ott van például Artemisz, a Hold, a vadászat és az íjászat istennője, akinek hold alakú süteményeket áldoztak az emberek, amikre gyertyákat állítottak. A gyertyák az ókori görög kultúrában az imákat jelképezték és úgy tartották, méltó emléket állítottak fényükkel az istennőnek. Ez a két szimbólum pedig a mai napig is elmaradhatatlan kelléke a szülinapok ünneplésének.

Iurii Kuzo/istockphoto.com, DebbiSmirnoff/istockphoto.com, Yulia Makhova/istockphoto.com

Mit köszönhetünk a rómaiaknak?

A legtöbb kutatás szerint Rómában ünnepelték először nem vallási szereplők születésnapját, ám csak a férfiaknak járt ez a kiváltság. (A nők szülinapját csak a 12. században kezdték el megünnepelni világszerte).

Egyébként a rómaiak élen jártak a piros betűs ünnepek megteremtésében is, ugyanis az ismertebb polgárok születésnapját nemzeti ünnepként tartották számon. Nekik köszönhetjük még a születésnapi ajándékok hagyományát is, általában igazán nagylelkű, értékes dolgokat kaptak az ünnepeltek. Később ez is közrejátszott abban, hogy az egyházak önzőnek és elítélendőnek vélték a szülinapok megünneplését.

A németek találták ki a modern születésnapi bulikat

A 18. századi Németországban már széles körben elfogadott volt a születésnapok ünneplése, itt a gyerekeknek tartott „Kinderfeste” alkalmával került erre sor. Az ünnepelt kapott egy tortát és rá az életkorának megfelelő számú gyertyát helyeztek. Egyes források szerint Németországban alakult ki az a szokás is, hogy a szülinapos a gyertyák elfújása előtt kívánhat valamit.

Nyitókép: Anita Austvika/unsplash+

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!