Skócia;Egyesült Királyság;Skót Nemzeti Párt;skót miniszterelnök;

Munkába állt az új skót első miniszter, bemutatkozó nyilatkozataiban békülékeny hangot ütött meg

A Skót Nemzeti Párt élére történő hétfői megválasztása után már szerdán beiktatták első miniszteri és Skócia Nagy Pecsétje őrzőjének tisztségébe is a 60 éves John Swinneyt, aki ezután kinevezte legfontosabb munkatársait.

Békülékeny hangot ütött meg bemutatkozó nyilatkozataiban a politikai veteránnak számító John Swinney, aki „nem csak a Skót Nacionalistákat, hanem az egész tartományt kívánja szolgálni”. A Skót Nemzeti Párt élére történő hétfői megválasztása után már szerdán beiktatták első miniszteri és Skócia Nagy Pecsétje őrzőjének tisztségébe is a 60 éves John Swinneyt, aki ezután kinevezte legfontosabb munkatársait. A kisebbségi kormány élén álló, így a költségvetés elfogadásához más pártok támogatására szoruló új autonóm kormányfő alig egy év távollét után tért vissza a frontra. Korábban, 2000 és 2004 között már szolgált az akkor ellenzékben lévő SNP első embereként, majd a nacionalisták sztárolt vezetői, Alex Salmond és Nicola Sturgeon kabinetjeiben töltött be különböző miniszteriális tisztségeket. 2023 előtt közel kilenc évig szolgált utóbbi helyetteseként, ebből az utolsó bő félévben pénzügyminiszterként. Nem véletlenül jegyezte meg Douglas Ross, a Skót Konzervatívok vezetője, hogy Swinney „sziámi ikerként volt összenőve” a magát lejáratott Nicola Sturgeon-nel, míg a Skót Munkáspártot irányító Anas Sarwar szerint „megkoronázását a kaotikus és diszfunkcionális, saját érdekeit az országé fölé helyező SNP foltozta össze”.

A barátságtalan fogadtatásának tompítására John Swinney megígérte, hogy mind személyes, mind politikusi viselkedésén változtatni fog. Ez alatt minden bizonnyal az is értendő, hogy feladja ellenfelei rá jellemző kritizálását a holyroodi parlamentben. Első jelképes gesztusaként kezet rázott a Konzervatívok és a Munkáspárt helyi vezetőivel. Swinney nem győzött eléggé hálálkodni második feleségének, a BBC-nek dolgozó Elizabeth Quigleynek, aki szklerózis multiplexe ellenére teljes odaadással támogatja a karrierjét. Az új skót vezér jelezte: nem tekinti magát „átmeneti vagy ügyvezető” első miniszternek, reményei szerint kitölti a 2026. május 7-én esedékes holyroodi parlamenti választásig hátralévő időt. Mérsékelt baloldaliként nyitottnak mutatkozik a különböző pártokkal folytatott együttműködésre a törvényhozás működése érdekében. Prioritásainak a gazdaság, az egészségügy, a közszolgáltatások javítását nevezte, de különösen nagy elánnal vág bele a gyermekszegénység leküzdésébe.

A nemzetközi közvéleményt leginkább az új első miniszternek az Egyesült Királyságból való kiválást illető álláspontja érdekli. Ha korábbról ismert elveit követi, a fokozatosság útján fog haladni.

Ahogy erre most utalt, „mindig tisztelettel és udvariasan fogja megpróbálni megnyerni az embereket a függetlenség ügyének, és cserében ugyanezt a türelmet várja a szuverenitás ellenzőitől, az unionistáktól is”. Nem várható tehát, hogy hamarosan nyomást helyezne Westminsterre a függetlenségről szóló népszavazás engedélyezése érdekében.

Kormánya összeállítása is a megbékélés jegyében történik. Helyettesévé és a gazdasági tárca fejévé első számú ellenfelét, a mindössze 34 éves Kate Forbes-t nevezte ki, aki ennek az ígéretnek a birtokában dönthetett hosszas gondolkodás után amellett, hogy nem indul el Swinney ellenében a vezetőválasztáson. Nem úgy, mint múlt év márciusában, amikor a most távozott Humza Yousaf egyik kihívója volt. Az akkori eldurvult kampány súlyosan megosztotta a Sturgeon idején vasfegyelem alatt álló Skót Nacionalistákat. A kormányfő-helyettes gondoskodni fog arról, hogy a párt a centrum felé közelítsen, illetve háttérbe szoruljanak a net zéró környezeti célok és a nemi önazonosság jogi megváltoztatásának könnyítésére vonatkozó törekvések.