Vágólapra másolva!
A labdarúgó Európa-liga csütörtök esti elődöntős visszavágóján a német bajnok Bayer Leverkusen hazai pályán kétgólos hátrányból felállva, a 97. percben egyenlítve döntetlent játszott az AS Romával, így megdöntötte a Benfica legendás rekordját, továbbá Xabi Alonso csapata bejutott az El fináléjába. A Leverkusen ellenfele az Atalanta lesz, amely a Marseille magabiztos legyőzésével jutott tovább az Európa-liga döntőjébe.

A szezon során még veretlen, a német bajnoki címet már bebiztosító Bayer Leverkusen 2-0-ra nyert az első, római összecsapáson, így kényelmes helyzetből várhatta a Bajnokok Ligája-indulásért harcoló AS Roma elleni hazai meccset. A két csapat tavaly is az Európa-liga-elődöntőben került össze, akkor a Roma jutott tovább, és a Farkasok ezúttal is megpróbálkoztak a lehetetlennek tűnő küldetéssel. A feszült hangulatú találkozó eleje inkább a szabálytalanságokról és a sárga lapokról szólt, de az első félidő hajrájára a játékba is belelendültek a csapatok. A római kapusnak, Mila Szvilarnak Adam Hlozek szabadrúgásánál, Jeremie Frimpong átlövésénél és Amine Adli közeli bombáját is bravúrral kellett kiütnie, egy ízben pedig a kapufa is kisegítette őt. A Roma ezzel szemben alig-alig veszélyeztetett, ezért is volt váratlan, amikor Jonathan Tah lerántotta Szardar Azmunt a hazai tizenhatoson belül, az ezért megítélt büntetőt pedig Leandro Paredes a kapuba lőtte. A Roma vezető gólja megzavarta a Leverkusen játékosait, és a játékrész végén még egy olasz gól benne volt a meccsben, de végül 0-1 volt az állás a szünetben.

Európa-liga, elődöntő, Leverkusen, Roma
Leandro Paredes büntetőjével vezetett a szünetben a Roma a Leverkusen elleni Európa-liga-elődöntőn
Fotó: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

A második félidő elején is folytatódtak a római rohamok, de Matej Kovar Bryan Cristante és Azmun lövését is védeni tudta. Az 59. percben aztán a Leverkusen előtt adódott óriási esély egy kontratámadás végén, de Jonas Hofmann Szvilarba rúgta a labdát a ziccerénél. A következő vendég támadás után aztán ismét büntetőhöz jutott a Roma, egy beadás után ugyanis Hlozek kezéhez ért a labda, amelyet videózás után befújt tizenegyesnek a játékvezető. Ezúttal is Paredes lőtte a büntetőt, és a 66. percben a jobb alsó sarokba gurított, kiegyenlítve a párharcot.

A Leverkusen a folytatásban mindent megtett, hogy mégis már a rendes játékidőben meglegyen a továbbjutás, Adli és Frimpong is veszélyeztetett, de Szvilar eszén egyikük sem tudott túljárni. A 82. percben viszont megtette helyettük egy római játékos, egy szöglet után ugyanis az üresen álló Gianluca Manciniről a saját kapujába pattant a labda.

Mancini foghatta a fejét, az öngólja sokba került

A hajrában ugyan a Roma is próbált veszélyeztetni, de mégis a Leverkusen volt közelebb az újabb gólhoz, és akárcsak a Dortmund elleni bajnokin, a 97. percben jött Josip Stanisic, és belőtte a döntetlent érő gólt. Ez volt a Bayer 17. találata a mostani szezonban, ami a 90. percben vagy azt követően született. A vereség ismételt (egymás után 49. alkalommal történő) elkerülésével a Leverkusen megdöntötte a Benfica 1963 decembere és 1965 februárja közötti 48 meccses veretlenségi sorozatát, és bejutott az El-döntőbe.

Atalanta–Marseille

A másik Európa-liga-elődöntőn az Atalanta 1-1-es döntetlenről várhatta a Marseille elleni hazai visszavágót, és a BL-indulásért küzdő olasz csapat a 30. percben Ademola Lookman megpattanó átlövésével meg is szerezte a vezetést. Az előző körben a Liverpoolt kiejtő bergamói együttes ezt leszámítva még 12 kapura lövésig, köztük egy kapufáig jutott az első félidőben, de a szünetben így is meg kellett elégednie az egygólos vezetéssel.

Európa-liga, elődöntő, Atalanta, Marseille
Ademola Lookman szerzett vezetést az Atalantának
Fotó: Marco BERTORELLO / AFP

Nem sokkal a fordulás után azonban jött az újabb hazai gól, az 52. percben Lookman passza után Matteo Ruggeri lőtte ki a labdával a bal felső sarkot. A Marseille ezután próbált szépíteni, Jordan Veretout távoli szabadrúgása a kapufát is érintette a 64. percben, de a franciák végül szerzett gól nélkül, kieséssel távoztak Bergamóból. Sőt, a hosszabbításban El Bilal Touré is betalált még, így az Atalanta a 3-0-s sikere után készülhet az El-fináléra.

Európa-liga, elődöntő, visszavágók:

Bayer Leverkusen (német) – AS Roma (olasz) 2-2 (0-1)
gól: Mancini (82. - öngól), Stanisic (97.), illetve Paredes (43., 66. - mindkettőt tizenegyesből)
Továbbjutott a Leverkusen 4-2-es összesítéssel.

Atalanta (olasz) – Olympique Marseille (francia) 3-0 (1-0)
gól: Lookman (30.), Ruggeri (52.), Touré (95.)
Továbbjutott az Atalanta 4-1-es összesítéssel.

Az Európa-liga 2023-24-es szezonjának döntőjét, az Atalanta–Leverkusen mérkőzést május 22-én, Dublinban rendezik meg. Az Atalanta története első európai kupadöntőjére készülhet, míg a Leverkusen az 1988-as UEFA-kupa-döntő és a 2002-es BL-finálé után harmadszor játszhat nemzetközi trófeáért.