Hirdetés

Horrorisztikus titkokat rejt a Szaúd-Arábiában épülő ultramodern megaváros

Virág Sára portré Virág Sára

Horrorisztikus titkok övezik a Szaúd-Arábiában épülő ultramodern megavárost, a The Line-t. Egy volt hírszerző tiszt szerint a szaúdi hatóságok engedélyt adtak arra, hogy a kötelező kilakoltatásnak ellenálló embereket a fegyveres erők egyszerűen meggyilkolják. 

Közel két évvel ezelőtt a Naphíre is beszámolt arról, hogy Marc Lore amerikai milliárdos a semmi közepén húzatna fel egy olyan hipermodern várost, amellyel „egy új társadalmi modell” is megvalósulhatna. A terv egyike annak a világszerte közel tucatnyi javaslatnak, amelyek célja, hogy a semmiből fenntartható és ultramodern városokat építsenek. A milliárdos úgy fogalmazott a tervvel kapcsolatban, hogy 2030-ra 50.000 „sokszínű” embernek ad majd otthont az új „űrváros”. Minden, amire szükségük van, rövid sétával elérhető lesz, és minden épület zöld szemléletű lesz, megújuló energiát termelő tetőpanelekkel. „Nem csak egy új várost építünk - ez egy új társadalmi modell” – jelentette ki. Az amerikai milliárdos 150.000 hektáron képzelte el a gigantikus építményt, de a világ több pontján is megszületett már az igény az okosvárosokra: ilyen például Szaúd-Arábia is. 

A világ legnagyobb épülete

Hivatkozás másolása

Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg néhány évvel ezelőtt arra utasította a hatóságokat, hogy építsenek egy ultramodern város a sivatagban, olyat, ami még a piramisoknál is híresebb. A tervek szerint a világ legnagyobb építménye két részből állna, amelyek egyenként elérik az 500 méteres magasságot. A két épület ráadásul nem felfele, hanem hosszában terjeszkedne: 120 kilométeren át párhuzamosan futnának egy vonalban a tengerparti, hegyi és sivatagi terepen. Az előzetes tervek szerint a várost a megújuló energiaforrások fogják működtetni, alapvetően pedig három rétegből fog állni: az első szinten közlekednek majd a gyalogosok, a második a föld alatti infrastruktúra szintje lesz, a harmadik pedig szállítóeszközöké, ahol egy vonat is fog futni, amellyel húsz perc alatt el lehet majd jutni a város egyik pontjából a másikba. A szaúdi kornaherceg szerint minden, ami szem-szájnak ingere, mindössze öt percnyi sétára lesz a lakóktól, az életminősségük folyamatos javításáról pedig a mesterséges intelligencia gondoskodik majd. A Line a Neom-projekt része. 

A Neom-projekt terveit Mohammed bin Szalmán koronaherceg jelentette be a Future Investment Initiative elnevezésű konferencián Rijádban, 2017. október 24-én. A közlésben elmondta; a gigantikus megaváros a szaúdi kormánytól függetlenül fog működni, saját adórendszerrel és törvényekkel, de az igazságszolgáltatása is teljesen független lesz Szaúd-Arábiától. Egyiptom 2018-ban jelentette be, hogy földdel járul hozzá a Neom-projekthez. A hatalmas öko-komplexum Szaúd-Arábia Tabúk tartományában kapna otthont, a királyság északnyugati részében, az Akabai-öböl partján: a Line ennek a tervnek egy eleme. 

A cél a hivatalos közlések szerint alapvetően az, hogy minél jobban függetleníteni tudják magukat az olajtól és fellendítsék a gazdaságot. A tervek azonban igencsak futurisztikusak: számtalan munkát már csak, vagy legalább részben robotokkal végeztetnének, jelentős szerepet kapna a mesterséges intelligencia, a komplexum pedig maximálisan a megújuló erőforrásokra támaszkodva üzemelne. A tervezés és az építkezés a Public Investment Fund állami vagyonalap és több nemzetközi befektető támogatásával vette kezdetét. 

Az üres területek nem mindig annyira üresek

Hivatkozás másolása

A BBC-nek egy volt hírszerző tiszt, Rabih Alenezi azt mondta, parancsot kapott a hatóságoktól, hogy mindenkit ki kell lakoltatni, aki esetleg a Neom útjában éli az életét. Sőt: szerinte arra is engedélyt kaptak, hogy az elllenszegülőket egyszerűen gyilkolják meg. Ebben az az egy bökkenő, hogy a projekt kivitelezésében több tucat nyugati vállalat, – például brit – is részt vesz. Az építkezéshez kijelölt területtel kapcsolatban Mohammed bin Szalmán úgy fogalmazott, hogy egy "üres vászon", ezzel azonban sokan nem értenek egyet: például az a hatezer ember, akiket erőszakkal kitelepítettek az otthonaikból. Az Egyesült Királyság egy jogvédő civilszervezete szerint azonban a valós szám még ennél is magasabb. A BBC három lerombolt falu, al-Khuraybah, Sharma és Gayal műholdképeit is elemezte: a területről iskolákat és kórházakat tüntettek el minden nyom nékül. 

Rabih Alenezi – aki azóta már elmenekült az Egyesült Királyságba – azt állítja, hogy a parancs, amelyet például neki kellett végrehajtani, a vonaltól 4,5 km-re délre fekvő al-Khuraybahra vonatkozott. A falvakat többnyire a Huwaitat törzs lakta, akik hosszú generációk óta a Tabuk régióban élnek. 

A férfi elmondása szerint a 2020-ban kelt parancs úgy szólt: a Huwaitat törzs tagjai leginkább lázadók, és aki továbbra is ellenáll (az erőszakos kilakoltatásnak) azt meg kell ölni, tehát engedélyt kaptak a halálos erő alkalmazására azokkal szemben, akik nem voltak hajlandók elhagyni az otthonaikat. 

A volt hírszerző tiszt szerint ő hazug orvosi kifogással élve kibújt a parancs végrehajtása alól, de azt ettől függetlenül kivitelezték. Abdul Rahim al-Huwaiti nem engedte meg a hatóságoknak, hogy értékbecslést végezzenek az otthnában, a szaúdi hatóságok pedig egy nappal később agyonlőtték. Korábban több videót is megosztott a közösségi médiában, amelyekben élesen bírálta a kilakoltatásokat. A hivatalos szaúdi közlemény szerint a férfi tüzet nyitott a hatóságokra, ezért kellett fegyverrel reagálniuk, ezt azonban az ENSZ és több emberi jogi szervezet is erősen kétségbe vonja; szerint Abdul Rahim al-Huwaiti-nak azért kellett meghalnia, mert ellenállt a kilakoltatásnak. 

A BBC nem tudta minden kétséget kizárón igazolni az egykori hírszerző tiszt állításait, de egy szaúdi hírszerzési igazgatóság működését alaposabban ismerő forrás szerint "valószínűsíthető, mert az ilyen esetekben valóban van egy ilyen protokoll". Minimum 47 embert vettek őrizetbe amiatt, mert ellenállt a kilakoltatásnak, sokakat pedig terrorizmus vádjával citáltak a bíróság elé – néhányan még most is börtönben vannak közülük. A szaúdi hatóságok szerint természetesen minden kilakoltatott embernek busás kártérítés jár, de a brit jogvédő csoportok ezt is cáfolják. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés