szerző:
Bábel Vilmos
Tetszett a cikk?

Sok száz kínai résztvevő várta szerda délután a Várban a kínai elnököt, szinte mindegyiküknél zászló, egyensapka. Napközben pedig valakik gondosan ügyeltek arra, hogy ne láthasson tibeti zászlót, vagy más, neki nem tetsző dolgot Hszi Csin-ping. Tudósítónknak a tömegben azt mondták, a United Front szervezte őket. De mi az a United Front? Bábel Vilmos írása.

A Bécsi kapun keresztül megyek fel a Várba, úgy olvastam, a többi út zárva van. Először a Táncsics utcán próbálkozom. Esélytelen, két rendőrségi kisbusz torlaszolja el az utat. Kerülőúton folytatom, a Szentháromság utcánál fordulok rá a Mátyás térre. Először úgy tűnik, mintha az is le lenne zárva, de ahogy közelebb érek, kiderül, hogy csak azért tűnik így, mert akkora a tömeg a járdát az úttesttől elválasztó kordonok mögött. 

A járdán tömött sorokban áll és ül sok száz kínai nő, férfi, idős és fiatal, kezükben az ötcsillagos vörös zászlóval, fejükön vörös sapkával. Körülöttük hűtőtáskák, csomagolt étel, kétszersült, víz, kartondobozokban a kínai–magyar diplomáciai kapcsolatok 75 éves fennállását ünneplő matricák, és még több zászló. Mindenkinél van legalább egy, de még így is rengeteg maradt. Egy teljes fegyverzetben – két zászló, sapka, rajta a matrica és a hozzá való táska – lévő kínaitól megtudom, hogy Hszi Csin-ping konvoját várják, ami állítólag itt fog elhaladni nemsokára. A Kínai Kommunista Párt első titkára Orbán Viktornál van látogatóban, szerda este érkezett és pénteken utazik haza, Budapest előtt Párizsban és Belgrádban járt.

Veres Viktor

Azt lehetett tudni, hogy a kínai elnök látogatása minimum annyi lezárással és biztonsági intézkedéssel jár majd, mint amikor a pápa járt a magyar fővárosban, de arra nem számítottam, hogy ez nagyjából úgy értendő, hogy most nem a pápa, hanem mintha maga az Úristen köszönne be a Karmelitába.

Hszi Csin-pingnél nagyobb hatalmú vezetőből csak egy van, de az Egyesült Államok elnöke most nem szívesen jön Budapestre. Ha mégis érkezne, akkor sem köszöntené közel ezer, amerikai zászlót lengető, csillogó szemű Magyarországon élő amerikai. A Hszire várakozók ugyanis elmondásuk szerint Magyarországon élnek, dolgoznak, tanulnak. Próbáltam megtudni, kinek a szervezésében jöttek ki köszönteni az elnöküket. Ki osztotta ki ezt a rengeteg zászlót, sapkát és matricát? Milyen szervezetnek az alkalmazottai azok, akik a tömeget terelgetik, a nyakukban valamiféle igazolvánnyal, néha konkrétan ordibálva az ácsorgókkal? 

Egyiküktől, egy idősebb, kalapos férfitől meg is kérdezem, ki szervezte ezt az egészet? Töri az angolt, de elmondja, hogy itt mindenki önszántából van itt, és az elnököt jött köszönteni. Amikor arról kérdezem, hogy a zászlókat ki osztogatja, elkezdi még jobban törni az angolt, és lepattint. Kicsit lejjebb újra próbálkozom, egy fiatal srácot kérdezek, neki nincs igazolvány a nyakában. Azt mondja, itt dolgozik Magyarországon, és Hszit jött megnézni, a sapkát és a zászlót pedig a “United Fronttól” kapta, ők szervezték ezt az egészet. 

Az Egyesült Front Munka Osztály (United Front Work Department vagy United Front) a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának egyik osztálya, és a Kínán kívüli, különösen a tengerentúli kínai diaszpórában élő, politikai, kereskedelmi vagy tudományos befolyással rendelkező, illetve fontos érdekcsoportokat képviselő személyekre vagy szervezetekre összpontosít. Arra törekszik, hogy biztosítsa, hogy ezek a személyek és csoportok a Kínai Kommunista Párt érdekeit támogassák, és hogy a rendszer potenciális kritikusai megosztottak maradjanak. Magyarul: a Kínai Kommunista Párt érdekei mentén kavar külföldön. 

Veres Viktor

Arról, hogy az Egyesült Front Magyarországon is aktív, eddig is lehetett tudni. Magyarországon régiós összehasonlításban sok, nagyjából 30 ezer kínai él, az ő szemmel tartásukat pedig nem bízzák a véletlenre. Ennek ellenére meglepett, hogy ezt ilyen nyíltan ki meri valaki mondani, a kínaik ugyanis inkább titkolóznak, ha a pártról van szó. Mégis, többen is megerősítették, hogy az Egyesült Front szervezte a zászlós-sapkás integető akciót. Maguk a szervezők, mármint az igazolványos, a tömeget mozgató figurák persze nem, ők vagy a kínai nagykövetséget emlegették, vagy azt állították, hogy a résztvevők saját elhatározásukból vannak itt. Utóbbi valószínűleg így is van, a kínai állampárt jellemzően nem erőszakkal kényszeríti rá a diaszpórában élőket arra, hogy az ilyen eseményeken részt vegyenek, inkább csak általánosan ismert, hogy illik eljönni, különben az embernek kellemetlenségei lesznek. 

És a Hszire várakozók lelkesnek is tűntek. Volt, akin látszott, hogy fáradt, ki tudja, mióta várakozhatott ott, de általánosságban jó volt a hangulat, az emberek beszélgettek, nagy zacskókban álltak a kínai étteremből rendelt ebéd maradványai, volt, aki összecsukható székkel készült. Érződött, hogy a többségnek ez egy nagy attrakció. Elvégre testközelből láthatják az első titkárt, ami még Kínában is ritkán fordul elő.

Párizs és Belgrád után Budapesten puhatolja a kínai elnök, kaphat-e segítséget az EU elleni vámháborúban

Gondosan megválogatta Hszi Csin-ping, melyik három európai országba látogat el azzal a céllal, hogy éket verjen az EU és az USA, illetve az EU-tagországok közé, és mérsékelje a kínai exportoffenzívára leselkedő veszélyeket.

Állítólag Hszi négyszáz fős delegációval érkezett Budapestre, de nem csak a magyar rendőrség és a kínai elnökkel érkező titkosszolgák őrzik a rendet a magyar fővárosban ebben a két napban. Tompos Márton, a Momentum országgyűlési képviselője arról posztolt a Facebook-oldalán, hogy május 8-án piros sapkát viselő önjelölt kínai rendőrök tartóztatták fel, amikor az asszisztensével EU-s zászlókat akart kitenni az Erzsébet hídra. A kínai férfiak azt akarták ellenőrizni, milyen zászló van Tompos asszisztensének a kezében. Amikor megmutatták nekik, hogy uniós, megnyugodtak, de Tomposék megkérdezték, mi lett volna, ha mondjuk tajvani vagy tibeti zászló van náluk. “Az nagyon csúnya dolog lett volna” – mondta erre az egyik, magyarul jól beszélő kínai férfi. Ő és társai állításuk szerint a budapesti kínai nagykövetség önkéntesei. Tompost telefonon sikerült elérnünk, szerinte abszurd, hogy a kínai nagykövetség állítólagos önkéntesei ellenőrzik, mit csinál a magyar fővárosban egy magyar országgyűlési képviselő és az asszisztense. 

Amikor a Momentum politikusa elkezdte videóra venni a jelenetet, az addig magyarul jól beszélő kínai férfi már csak kínaiul szólalt meg, de Tompos azt mondta, miután elsétáltak, látta, ahogy odamegy egy magyar rendőrhöz egyeztetni. Később pedig, amikor felmentek a várba, hogy a frakció több tagjával és aktivistájával a kínai kommunista párt vezetőjének magyarországi látogatása ellen demonstráljanak, a rendőrség még képviselői igazolvánnyal sem engedte őket a kordonok mögé. Amikor megkérdezték, hogyan került több, látszólag civil kínai mégis a kordon mögé, azt mondták nekik a rendőrök, hogy “őket a kínaiak már átvilágították”. Amikor én jártam a Várban, ugyanez volt a helyzet, néhányan a kordonok mögött fotózkodtak, vagy onnan irányították a tömeget, másoknak a járdán kellett várakozniuk. 

A hvg.hu a csütörtöki kormányinfón kérdezte Gulyás Gergelyt Tompos állításairól. Ez az eset nem sérti Magyarország szuverenitását, a szólás- és véleményszabadságot? – kérdeztük. Gulyás erre azt mondta, sem a tibeti, sem a kínai zászlótól nem érzi úgy, hogy a szabadságjogai sérülnének. Kollégánk erre tisztázta, hogy nem a zászlókra, hanem a piros sapkásokra gondolt, mire Gulyás azt mondta, hogy egyelőre azt érdemes kivizsgálni, valóban történt-e olyan eset, mint amelyről Tompos Márton beszélt, akinek a szavahihetőségére szerinte “nem érdemes kristálypalotát építeni”. “Hatósági intézkedésre Magyarországon csak magyar rendőr jogosult” – jelentette ki, bár kínai rendőrökről senki nem beszélt.

Ugyanazon a napon, amikor Tompos összefutott a vörös sapkásokkal az Erzsébet hídnál, olvasói fotók alapján arról számolt be a Telex, hogy este nyolc körül, nem sokkal Hszi Csin-ping érkezése előtt Hendrey Tibor, a Tibetet Segítő Társaság elnöke egy tibeti zászlót rögzített a Gellért-hegyi kereszt lábánál lévő kerítésre, de alig pár perccel az akció után megjelent néhány kínai, és egy kínai zászlóval letakarták a tibeti zászlót. A kínaiak egészen addig tartották a zászlójukat, amíg Hszi konvoja el nem haladt előttük. Hendrey Tibor azt mondta a Telexnek: aznap háromszor is igazoltatták a helyszínen, harmadszor éppen akkor, amikor a konvoj elhaladt a téren. Volt nála egy másik tibeti zászló is, a konvoj elhaladtakor azt akarta lobogtatni, de a rendőrök nem engedték neki. A Tibetet Segítő Társaság egyébként a Városháza téren tart többnapos, sátras-kitelepülős demonstrációt.  

Csütörtök délután a Tibetet Segítő Társaság tagjai és kínai aktivisták az Erzsébet híd budai hídfőjénél kerültek összetűzésbe. A két csoportot az időközben a helyszínre érkező rendőrök próbálták meg elválasztani egymástól, de a dulakodást nem sikerült megakadályozniuk, az aktivisták egymás zászlóit tépkedték. Később a kínai zászlók kerültek többségbe, de maradt egy-két tibeti molinó is a hídon.

Veres Viktor

Szintén szerdai, május 8-ai hír, hogy a Mátyás templom környéki Hess András tér helyett csak a Vár területén kívülre, az Ostrom utcában engedélyezte a rendőrség a Tibet felszabadítását követelők tüntetését. A rendőrség arra hivatkozva nem vette tudomásul a Hess András téri demonstrációt, hogy az “a nemzetközileg védett személy mozgása szempontjából biztonsági deficitet generál”. Hendrey Tibor ebbe nem egyezett bele, de az alternatív helyszínt is arrébb rakatta a rendőrség: az I. kerületi Dózsa György tér helyett onnan 400 méterre, a Horváth kertben, Déryné szobránál tüntethettek volna. Ebben az esetben is a védett személy biztonságára hivatkoztak. 

Kézenfekvőnek tűnhetk, hogy a fenti események főszereplői is az Egyesült Front Munka Osztály munkatársai lehetnek, bár erre nincs bizonyíték. Az UFWD-t egyébként még a kínai polgárháború alatt alapították, azután megszűnt, de Teng Hsziao-ping első titkársága alatt feltámasztották, 2012 után, Hszi Csin-ping vezetése alatt pedig új feladatokat kapott, Hszi ugyanis stratégiai fontosságúnak tartja a kínai diaszpóra szemmel tartását. Az Egyesült Front Munka Osztály sok tízezer embert foglalkoztat, a költségvetése nem nyilvános. 

Vagy ott van még a Visszatért Tengerentúli Kínaiak Összkínai Szövetsége (All-China Federation of Returned Overseas Chinese, ACFROC), amely szintén a kínai diaszpóra befolyásolásán munkálkodik. 

A két szervezetben egyébként közös, hogy mindkettő köthető ahhoz a Magyarországon élő kínai férfihoz, aki kung-fu oktatóként 20 éve építi a kínai–magyar rendőri kapcsolatokat. Vang Tö-csing a Magyar–Kínai Rendvédelmi Dolgozókért Egyesület alelnöke, több magas szintű kínai–magyar rendőri találkozókon vett részt, és általában mint valamiféle rendőrségi kapcsolattartó tartják számon a kínai médiában. Volt magyar rendőrségi kiképző, vacsorázott Medgyessy Péter volt miniszterelnökkel, Oláh Lajos DK-s országgyűlési képviselő és Szijjártó Péter közösen tüntették ki, de a magyar belügyminisztérium azt állítja, soha nem foglalkoztatták, nem ismerik. Ugyanakkor az ACFROC alelnöke épp tavaly látogatott el az általa vezetett kung-fu-iskola székházába, ő pedig 2021-ben járt a Kínai Kommunista Párt Guangdong Tartományi Bizottsága Egyesült Front Munka Osztálya vezetőinél. Vang Tö-csingről itt írtunk bővebben:

Húsz éve építi a kínai-magyar rendőrbarátságot a titokzatos kungfus – Kínában büszkék rá, a magyar belügy hallgat róla

Több mint kungfumester Vang Tö-csing, aki régóta él Magyarországon, könyvet is írtak róla, rendőröket képez, vacsorázott Medgyessy Péter volt miniszterelnökkel, kitüntette Szijjártó Péter külügyminiszter, közös programokon vett részt belügyi vezetőkkel, a minisztérium azonban mintha nem is tudna róla. Pedig a kínai újságok büszkén számolnak be tevékenységéről, és magyar-kínai rendőrségi összekötő tisztként emlegetik.