szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bíróságok azonban csak valótlan tényállások esetén rendelhetnek el helyreigazítást, véleménycikkeknél nem.

Április 26-án véleménycikket közölt a Forbes újságírója, Zsiborás Gergő a lapban, amelyben arról írt, Mészáros Lőrinc cégcsoportjától úgy érkeznek meg a sajtóközlemények, hogy azokat csak teljes egészében „szabad közölni”. Zsiborás cikkében nonszensznek tartotta ezt a kitételt, egy független lapnál ugyanis a szerkesztő dönt erről, ilyesmire nem utasíthatják.

Erre válaszul a Mészáros Csoport ügyvédje helyreigazítási kérelmet küldött a lapnak. Itt érdemes megjegyezni, hogy a bíróságok vélemények, értékítéletek, következtetések helyreigazítását nem rendelhetik el, csak a valótlan tényállításokét, ahogyan erre a Forbes is felhívja a figyelmet válaszában, amit a Média1 vett észre.

Véleményt nem lehet «helyreigazítani». Azzal lehet egyet érteni vagy egyet nem érteni. Egy tényállításról el lehet dönteni, hogy az igaz vagy nem, ilyen esetekre működik a magyar jogban a helyreigazítás intézménye. […] Továbbra is úgy gondolom, hogy a független sajtó működésébe nem fér bele, hogy ilyen esetekben szó szerint hozzunk le közleményeket – a szerkesztői szabadság ilyenkor is kell, hogy működjön. A helyreigazítás és a sajtóközlemény pedig nem összekeverendő fogalmak

– olvasható a lap válaszában.