Hálapénz: hiába a súlyos büntetések, így is vannak, akik próbálkoznak

GettyImages-464587314
2024.05.09. 16:33
Ingyenes vagy soron kívüli kezelésért, vagy az elhunyt boncolásának mellőzéséért is kértek és fogadtak el több tízezer forintot az orvosok vagy asszisztensek azóta, hogy a hatóságok jóval szigorúbban ellenőrzik a hálapénzeket. A Nemzeti Védelmi Szolgálat folyamatosan végez bűnfelderítő és megelőzési feladatokat, többek között azért, hogy hangsúlyozzák: a paraszolvencia elfogadása továbbra is tilos. Ajándékot kaphatnak az orvosok, ám értékének összege meghatározott.

A 2021. március elsejétől hatályos egészségügyi szolgálati jogviszony új szabályokat hozott az egészségügyi ágazatban, ami a paraszolvenciát is érintette. A Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) a hálapénz visszaszorítása érdekében 2021 márciusától végez bűnfelderítő és megelőzési feladatokat. Bár az NVSZ nyomozó hatósági jogkörrel nem rendelkezik, de a feltárt jogsértések esetében feljelentést tesznek, vagy nyomozást kezdeményeznek a rendőrségen és az ügyészségen – hangsúlyozták lapunknak. 

A páciensek a leggyakrabban jogellenes vényfelírás, vizsgálatok soron kívüli elvégzése, jogellenes vagy éppen VIP-ellátás biztosítása érdekében, valótlan tartalmú orvosi igazolás kiállítása és vizsgálat nélküli orvosi alkalmasság tanúsítása érdekében fizettek az egészségügyi dolgozó kötelezettségszegéséért. Az orvos-beteg kapcsolatban elkövetett vesztegetés, valamint vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt az NVSZ 2023-ban 19, az idén 7 esetben kezdeményezett nyomozást.

Mi számít vesztegetésnek?

Aki gazdálkodó szervezet részére vagy érdekében tevékenységet végző személynek vagy rá tekintettel másnak azért ad vagy ígér jogtalan előnyt, hogy a kötelességét megszegje, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Vesztegetés elfogadása miatt, aki gazdálkodó szervezet részére vagy érdekében végzett tevékenységével kapcsolatban jogtalan előnyt kér, avagy a jogtalan előnyt vagy ennek ígéretét elfogadja, illetve a rá tekintettel harmadik személy által kért vagy harmadik személynek adott vagy ígért jogtalan előny kérőjével vagy elfogadójával egyetért, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Akkor, ha az elkövető a jogtalan előnyért a kötelességét megszegi,

egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

2023-ban tíz, 2024-ben három olyan ügyben kezdeményeztett a Védelmi Szolgálat eljárást, amelyekben hálapénz átadása történt. A szolgálat kiemelte, hogy az orvos vagy az egészségügyi dolgozó nem követett el kötelezettségszegést, de készpénzt fogadott el a kezelést követően, így vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt indult eljárás. 

Egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei kardiológus ellen 67 rendbeli vesztegetés gyanúja miatt folytatott eljárást, a Vas Vármegyei Főügyészség pedig 23 rendbeli vesztegetés elfogadása miatt vizsgálódott egy belgyógyász főorvossal szemben, aki az osztályán való elhelyezésért, soron kívüli infúziós kezelésért, illetve az elhunyt boncolásának mellőzéséért kért és fogadott el pénzt. Ezekben az ügyekben még nem hoztak ítéletet. 

Kemoterápiás betegtől kértek pénzt

Novemberben az NVSZ feljelentése után indult büntetőeljárás egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei onkológus és asszisztense ellen, akik kemoterápiás kezelésre szoruló betegektől több mint 80 alkalommal kértek pénzt az ingyenes kezelésért. A védelmi szolgálat kezdeményezésére indult eljárás azért is, mert egy gyógyszerforgalmazó cég képviselője vesztegette meg az egyik nyíregyházi kórház korábbi osztályvezető főorvosát, aki a felírt gyógyszer után dobozonként kapott pénzt.

Ajándék mehet, de a hálapénz tilos

Az egészségügyről szóló törvény szerint maximum a mindenkori minimálbér 5 százalékának megfelelő értékű ajándékot (ez jelenleg 13 ezer forint körüli összeg) lehet adni az orvosoknak, egészségügyi dolgozóknak, azt is csak az egészségügyi szolgáltatás nyújtása után, de hálapénzt fizetni tilos. Ennél nagyobb értékű ajándékot, szolgáltatást egyáltalán pénzt adni és elfogadni is bűncselekmény.

A Nemzeti Védelmi Szolgálat a felderítésen túl nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre, a szemléletváltásra. Az állami egészségügy területén 2023. óta 85 alkalommal tartottak bűnmegelőzési előadást összesen 7707 fő részére – köztük orvosoknak, ápolóknak, egyetemistáknak, szakképzésben résztvevőknek. Ezeknek a célja, hogy a résztvevők minél szélesebb körben megismerjék az orvos-beteg kapcsolatokban felmerülő korrupciós helyzeteket, valamint az azok elkerüléséhez és kivédéséhez megfelelő magatartást. Ezeket az előadásokat az idén is hasonló lendülettel folytatják.

A hála kifejezésének van más módja is, mint a szégyellve átadott és átvett boríték

– hangsúlyozta az NVSZ. „A hála nem pénz” címmel egy kiadványt állítottak össze, melyben egyrészt az egészségügyi dolgozókat, másrészt az állampolgárokat tájékoztatják az új szabályozásáról. 2023 óta több mint százezer példányt osztottak ki a kórházakban és a páciensek részére.

(Borítókép: Katarzyna Bialasiewicz / Getty Images)