Egy férfi és egy nő pacsizik a munkahelyen
Fotó: Unsplash.com

Törődés és bizalom - Középpontban az ember

A munkatársak többsége nő, az átlagos munkaviszony pedig tíz évhez közelít. Mitől lesz ilyen vonzó munkahely egy pénzintézet? Mihók Krisztina, az Erste Bank HR vezetője válaszol.


​„Bemelegítésként” engedjen meg egy személyes jellegű kérdést: egy nő számára miért vonzó a bankszakma?

Érdekes, de én nem bankárnak készültem, hanem jogásznak. Az egyetem elvégzése előtt gyakornokként kerültem a bankhoz. Az vonzott, hogy egy ilyen nagy multinacionális cégnél rengeteget tudok tanulni. Itt kerültem kapcsolatba a HR területtel is. Rájöttem, hogy érdekelnek az ezzel kapcsolatos feladatok, így lettem jogászból HR-es.

​És azóta is az első munkahelyén dolgozik, ami mostanság nem mondható tipikusnak.

De nálunk, az Ersténél ez nem is szokatlan. Kollégáim 25 százaléka 15 évnél is régebben dolgozik nálunk, 10 százalékuk pedig több mint 20 éve van velünk. Az átlagos munkaviszony 9,4 év.

​Nem lep meg a munkavállalók hűsége, hiszen az Erste tavaly egyedüli bankként bekerült a 10 legjobb munkáltatói márka közé. Mi a titok?

Ez szervezet és egyénfüggő is. Nyilván az Erste elég nagy vállalkozás ahhoz, hogy aki szeretne, tudjon új dolgokat tanulni és előrelépni. Egyéni szinten pedig nyitottság szükségeltetik, hogy a kínálkozó lehetőségeket megragadja az ember. A leginkább meghatározó azonban a vállalati kultúra. 2017 óta tudatosan keressük azokat az értékeinket, amelyek különleges munkahellyé teszik a bankunkat. Az egyik ilyen jellemzőnk, alapértékünk a törődés. A kollégáinkban nem munkaerőt látunk, hanem embereket. Fontos számunkra, hogy a munkában és a magánéletben egyaránt kiteljesedhessenek, mert azzal mindenki jól jár. Ezen elv mentén alakítottuk ki nemektől független juttatási rendszerünket. Ám miközben a céges kultúra fontos, önmagában nem elegendő. Vannak olyan problémák, élethelyzetek, amelyekre külön is oda kell figyelni. Ilyen például, hogy a fiatal anyáknak rugalmas időbeosztással és otthoni munkavégzési lehetőséggel segítünk visszatérni a munkájukhoz.

​Talán a törődő munkahelyi környezet miatt szokatlanul magas önöknél a női munkavállalók aránya?

Mih\u00f3k Krisztina, az Erste Bank HR vezet\u0151je

Mihók Krisztina, az Erste Bank HR vezetője

Fotó: Erste Bank

Kollégáink 62 százaléka nő, ám mint mondtam, a dolgozókat segítő programunk nemtől függetlenül működik, miután úgy tapasztaljuk, az, hogy ki, milyen segítséget vár, az elsősorban nem az illető nemétől, hanem az élethelyzetétől függ. Például nem mi szeretnénk megmondani, hogy egy család hogyan szeretné nevelni a gyermekeit. Ezt döntsék el ők maguk. Aztán ettől a döntéstől függően munkaadóként igyekszünk minél jobban támogatni őket.

​Akkor az Ersténél a nők munkahelyi előrelépését gátló üvegplafon jelenség vagy éppen az uniós női kvóta nem okozhatnak sok fejtörést.

Az EU elvárásai alapján a felsővezetők 33 százalékának kellene nőnek lennie, nálunk ez az arány 35,7 százalék, ám ettől függetlenül a kérdéssel foglalkozni kell. Nem szerencsés ugyanis, ha bárkinek a fejében megfordul, hogy egy nő mondjuk csak azért lép előre, mert nő. Jobb, ha mindenki onnan közelíti meg ezt a kérdést, egy vállalkozás sokkal eredményesebben működik, ha férfiak és nők azonos arányban dolgoznak ott. Ami pedig az üvegplafon jelenséget illeti, tennivalónk itt is van bőven. A megoldás sok esetben a nők kezében van, akik megijednek az előrelépéstől, mert tartanak attól, hogy cserébe fel kell adniuk valamit. Támogatnunk kell őket abban, hogy belássák, ez nem így van: ők is képesek bármilyen feladat ellátására. Például olyan bérajánlatot kell tennünk, ami tükrözi a tudásukat és igazodik a többi kollégához.

​Ha minden kolléga ennyire elégedett, nehéz lehet bekerülni az Erstéhez…

Tavaly az önkéntes fluktuáció egyszámjegyű volt nálunk, ami a szektor egészét nézve nagyon jónak számít. A meghirdetett munkalehetőségek 25 százalékát előrelépő kollégáink töltötték be, a másik 25 százalékot pedig a saját dolgozóink által ajánlott jelöltek. Toborzásra azonban szükség van, hiszen a világ folyamatosan változik.

****

​Életrajz

Mihók Krisztina hat éve lett az Erste HR vezetője. A banknál a jogi egyetem alatt kezdett el dolgozni gyakornokként, majd a diploma megszerzése után itt helyezkedett el 2007-ben. Érdeklődése hamar a HR terület felé fordult, és itt járta be a ranglétra minden fokát. 2020-ban a Behaviour magazin az év HR vezetőjének választotta, tavaly az Erste a legjobb tíz munkáltatói márka között szerepelt, a bankok közül egyedüliként bekerülve a TOP 10-be.

Ne hagyd ki!