Belföld

Hszi Csin-ping hatalmas rajongója a Lúdas Matyinak – így számolt be a kommunista sajtó a kínai elnök magyarországi látogatásáról

Mohos MátéMohos Máté

2024. május 9. 15:08

Amikor legutóbb kínai állami vezető érkezett Budapestre, akkor arról csak az igazán szemfülesek értesülhettek a kommunista diktatúrában. Nem úgy, mint most. Az állami propaganda csak úgy harsogja, hogy Hszi Csin-pingnek milyen régi, és milyen mélyen gyökerező és régre visszanyúló kapcsolata van Magyarországgal, és nem győzik méltatni a kínai-magyar gazdasági kapcsolatokat. Néhány igazán érdekes, személyes szál is megjelenik ezekben a kiadványokban, például, hogy a kínai diktátor mennyire odavan egy magyar klasszikusért.

„Magyarország és Kína gyümölcsöző eredményeket ért el az Övezet és Út közös építésében, és a magyar nép nagyon várja, hogy részt vehessen további Övezet és Út projektekben” – írta Hszi Csin-ping kínai elnök, kommunista pártfőtitkár magyarországi látogatása kapcsán a kínai Xinhua hírügynökség az Index gyűjtése szerint. Arról már korábban is írtunk, hogy valamiért az itteni állami tévé szerint a 96 a magyarok számára egy mágikus szám.

Az állami irányítás alatt álló kínai sajtót szemmel láthatóan jobban lázba hozta Hszi Csin-ping mostani látogatása, mint amikor hét éve Li Ko-csiang miniszterelnök jött Magyarországra. Ekkor az itteni újságok nagyrészt oda se bagóztak, legfeljebb az állami közleményeket vették át, az állami tévé pedig csak a sokadik csatornájának műsorába tűzött be egy rövid blokkot hazánkról.

Idén viszont már látványosan többet foglalkozik velünk a kínai sajtó: egy visszatekintő cikkből az is kiderül, hogy Hszi Csin-ping korábban a tokaji bor és Liszt mellett Lúdas Matyit is szívesen emlegette Magyarország kapcsán.

Ajánló: Véleménycikket írt a kínai elnök a Magyar Nemzetbe: A kínai–magyar barátság olyan, mint a jó tokaji bor: illatos, édes, tartalmas és tartós

Az egymilliárd fogyasztót elérő Xinhua lendületes cikke mellett még Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterrel is jutott egy interjú a távol-keleti sajtóba, amelyben ő a Bank of China magyarországi jelenlétét emelte ki, illetve Kína elektromos átállását méltatta.

A Xinhua emellett részletezte, hogy az elmúlt években hogyan fejlődött a két ország kapcsolata, illetve kereskedelmi együttműködése. Hszi elnök és Sulyok Tamás egyeztetésének részletei pedig mintha hamarabb megjelentek volna a kommunista diktatúrában, mint a magyar sajtóban: eszerint Hszi arról beszélt Sulyoknak, hogy „először is egyenlő félként kell tekintenünk egymásra, olyan fejlődési utat követnünk, amely illeszkedik nemzeti adottságainkhoz, kézben kell tartanunk a jövőnket, és saját kezünkbe venni a sorsunkat”.

Kína üdvözli magyar barátait a kínai stílusú fejlődés expresszvonatján

– ajándékozott ismét egy cserepes szóvirágot a korábban a Magyar Nemzetben alföldi illatokról cikkező kínai elnök. Arról is beszélt: reméli, hogy Magyarország a soros EU-elnökség idején a Kína-EU kapcsolatok „stabil és egészséges” fejlődésén fog dolgozni. Hszi cikkével külön is foglalkozott az állami média, a Magyar Nemzetben megjelent írást itt lehet kínai nyelven elolvasni.

Az itt tanuló kétnyelvű diákok megmondták Hszinek, hogy Magyarországért szeretnének dolgozni

Az állami média egy visszatekintő cikkcsokrot is közölt Hszi kapcsolatáról Magyarországgal. Felidézték, amikor 2009-ben még elnökhelyettesként látogatta meg Budapesten a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolát, amely 2004-es megnyitásakor főleg kínai származású gyerekeket oktatott, ám azóta bőven lettek magyar anyanyelvű tanulóik is.

Azt is felidézték, amikor 2023 februárjában az iskola diákjai újévi levelet írtak Hszinek, és arról is beszéltek: Kínába szeretnének menni egyetemre, aztán Magyarországért dolgozni, és hozzájárulni a Kínával való baráti viszony kiépítéséhez. Válaszlevelében Hszi azt írta: reméli, hogy minél több magyar tinédzser esik szerelembe Kínával, és tanul meg kínai nyelven.

A hírügynökség szerint „ez a szívet melengető történet egy valós példája annak, hogy Hszi Csin-ping mennyire el szeretné mélyíteni a hagyományos barátságot Kína és Magyarország között”.

Ebből az írásból derül ki az is, hogy még 2009-ben a magyar-kínai kulturális találkozási pontok között első helyen említette a Lúdas Matyi című filmet, amelyet elmondása szerint rengeteg olyan kínai megnézett, aki az ő korosztályába tartozik. (Azt nem említette, hogy az 1950-es játékfilmről, vagy az 1977-es rajzfilmről van-e szó, de Hszi korából kifolyólag mi az előbbire tippelnénk.) Ez a cikk Kína magyarországi befektetéseit – köztük a CATL akkumulátorgyárat – is megemlítette.

Közben a „kínai Twitternek” is nevezett Weibon több híradás és videóriport is megjelent Magyarországról, amelyeket ezen a linken keresztül lehet nézegetni.


Nyitókép: filmarchiv.hu / MTI / Bruzák Noémi

#Belföld#kína#sajtó#ludas matyi#film#állami tévé#Híradó#Hszi Csin-ping#magyarország#látogatás#ma

Címlapról ajánljuk