javaslat;kegyelem;Karsai Dániel;Sulyok Tamás;

Karsai Dániel kegyelmi döntésekről szóló nyilatkozatot kért Sulyok Tamástól, akivel személyesen is találkozna

A gyógyíthatatlan ALS-betegségben szenvedő alkotmányjogász arra kérte a köztársasági elnököt, hogy folytassák a párbeszédet ott, ahol Novák Katalin korábbi államfővel kényszerűen abbahagyták.

Csütörtökön egy levelet juttatott el Sulyok Tamás köztársasági elnöknek Karsai Dániel. Ebben a gyógyíthatatlan ALS-betegségben szenvedő alkotmányjogász az államfőt arra kérte, folytassák ott a párbeszédet, ahol Novák Katalinnal kényszerűen abbahagyták.

A „Novák Katalin köztársasági elnök asszonynak felvetett kegyelmi jogkör gyakorlására vonatkozó javaslat megújítása” tárgyú levelében Karsai felidézte, január 15-én személyesen volt alkalma felvetni a javaslatát Novák Katalinnak, és örömére szolgált, hogy nyitottságot tapasztalt a korábbi államfő részéről. Az alkotmányjogász megjegyezte, az ismert közéleti események elsodorták az akkor ígéretesnek indult párbeszédet is, az ügy azonban mit sem vesztett jelentőségéből.

„Javaslatom január óta változatlan: azt kérem Öntől, mint Magyarország köztársasági elnökétől, hogy tegyen nyilvános nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy kegyelemben részesíti azokat a magyar állampolgárokat, akik olyanoknak segítenek az eltávozásban, akik gyógyíthatatlan, halálos betegségben szenvednek, és emiatt elviselhetetlen mértékű fizikai és mentális szenvedésnek vannak kitéve”

– írta Karsai Dániel. Annak érdekében, hogy az elnöki kegyelmet véletlenül se lehessen visszaélésszerűen alkalmazni, az alkotmányjogász azt is javasolta, hogy a köztársasági elnök állítson fel egy bizottságot, amely segítené őt az egyedi ügyek elbírálásában.

„Úgy vélem, hogy az általam javasolt vállalások, ha tökéletes és végleges megoldást nem is kínálnak az életvégi döntések meghozatalához való jog kapcsán, jelen jogszabályi környezetben jelentős előrelépést jelentenének. Mivel a köztársasági elnöki kegyelem ilyen típusú gyakorlása morálisan teljesen indokolt, kiváló lehetőség lenne a kegyelmezési jogkörben megrendült bizalom helyreállítására is” – fogalmazott Karsai Dániel a Sulyok Tamásnak küldött levelében. Egyben kiemelte, ha az államfő nyitott rá, örömmel áll rendelkezésére egy személyes találkozó keretében is.