FONTOS

Szívszorító hangüzenetet hagyott a barátnőjének a Mexikóban meggyilkolt ausztrál szörfös

A barátnő megható sorokkal emlékezett a meggyilkolt szörfösről egy nemrég nyilvánosságra hozott bejegyzés alatt.

Megosztom
Link másolása

Szörnyű gyilkosság történt a mexikói Ensanada városában: egy ausztrál testvérpár, Jake és Callum Robinson egy amerikai barátjukkal, Jack Carter Rhoaddal szörfözni indult a tengerpartnál, majd a három fiatal április végén egyszerűen eltűnt.

A turistákat napokig keresték a hatóságok, és csak egy héttel később találták meg fejbe lőtt maradványaikat egy kút mélyén.

Az egyik turista, a 33 éves Callum Robinson barátnője, Emily Horwath nemrég megosztotta a szerelme utolsó, szívszorító hangüzenetét.

Callum így kezdte az üzenetet.

„Boldog keddet! Jó reggelt kívánok. Itt 11:11 van, és éppen rád gondolok. Csak egy gyors üzenetet akartam küldeni, és köszönni neked, bébi”

- mondta a férfi, majd így folytatta:

„Remélem, nagyszerű napod van. Valamiért nagy mosolyt érzek az arcodon. Hiányzol, kicsim!”

A barátnő megható sorokkal emlékezett a meggyilkolt Callumról a nyilvánosságra hozott bejegyzés alatt.

„Ez a férfi úgy változtatta meg az életem, hogy nem is tudom szavakba önteni. Nagyon hálás vagyok, hogy szerettem őt.”

- írta Emily egykori szerelméről.

(via Unilad)

Megosztom
Link másolása

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FONTOS
Van egy furcsa alvászavar, ami előre jelezheti a Parkinson-kórt
Bárki, aki 50 év felett hirtelen ilyen alvási viselkedést produkál, forduljon orvoshoz!

Megosztom
Link másolása

1982-ben Donald Dorff nyugdíjas élete váratlan fordulatot vett, amikor diagnosztizálták nála az RBD-t, egy alvási viselkedészavart.

Az RBD nemcsak a bácsi alvását forgatta fel, hanem a neurológiai kutatások irányát is megváltoztatta.

Ez az állapot hirtelen mozdulatokat vált ki alvás közben, és később alapvető fontosságúvá vált a demencia és a Parkinson-kór kutatásában.

Mi is az az RBD?

Az RBD egy különleges alvászavar, amely során az emberek elveszítik a REM-alvás közben működő természetes bénultságot, így fizikailag is reagálnak álmaikra. A REM-alvás, vagyis a gyors szemmozgásos alvás az az időszak, amikor a legtöbb álmunkat látjuk.

Normális esetben az agy ekkor egyfajta védelmi mechanizmust aktivál, amely megakadályozza, hogy az álmaink során elvégzett mozdulatokat ténylegesen is végrehajtsuk.

Az RBD-ben szenvedők esetében ez a mechanizmus nem működik megfelelően.

Az eredmény? Rángatózás, csapkodás, rúgás, sőt, az ágyból való kiugrás. Az ilyen mozdulatok nemcsak az alvás minőségét rontják, hanem komoly sérülésveszélyt is jelentenek az érintettek és a velük alvók számára.

Az RBD tünetei és hatásai

Az RBD-ben szenvedők a mélyalvás során fizikailag is reagálnak az álmokra. Ennek eredményeképpen a következő tünetek figyelhetők meg:

Izomrángások: Az érintettek gyakran tapasztalnak hirtelen, akaratlan izommozgásokat alvás közben.

Durva mozdulatok: A betegek ütnek, rúgnak, vagy akár az ágyból is kiugranak

Furcsa alvási viselkedések: Az alvajárás és az álmok alapján történő fizikai cselekvések szintén gyakoriak.

Hangos alvási aktivitás: Alvás közben beszélnek, kiabálnak, agy egyéb hangos megnyilvánulást produkálnak.

Az RBD és a neurológiai betegségek kapcsolata

Kezdetben az RBD csupán egy kellemetlen alvászavarnak tűnt, de hamarosan kiderült, hogy komoly betegségek, mint például a Parkinson-kór és a demencia korai jelzője lehet. Dr. Carlos Schenck, a Minnesotai Egyetem Hennepin Megyei Orvosi Központjának professzora és pszichiátere volt az első, aki dokumentálta Dorff esetét.

Dr. Schenck elmagyarázta, hogy

az alvási paralízis elvesztése az egyik legkorábbi és legerősebb jele annak, hogy valakinél később Parkinson-kórt vagy Lewy-testes demenciát diagnosztizálnak.

Ezek a betegségek gyakran károsítják az agytörzset, ami hatással van a test mozdulatlanságára alvás közben. Az RBD-ben szenvedők gyakran tapasztalnak hallucinációkat is, amelyek a Parkinson-kórban szenvedőknél is gyakoriak. Ezek a hallucinációk az ébrenlét és az alvás közötti határ elmosódásából erednek, és zavaróak lehetnek mind a beteg, mind a környezetében élők számára.

A korai felismerés fontossága

Az RBD korai felismerése különösen fontos, mivel jelenleg nincs mód a Parkinson-kór, a demencia és más hasonló neurológiai betegségek előrehaladásának lassítására. Dr. Schenck hangsúlyozza annak fontosságát, hogy

bárki, aki 50 év felett hirtelen szokatlan alvási viselkedést, például alvajárást vagy alvás közben beszédet produkál, forduljon orvoshoz.

Az ilyen tünetek ugyanis a betegség korai jelei lehetnek, és időben történő felismerésük kulcsfontosságú a későbbi neurológiai problémák megelőzésében.

A folyamatban lévő kutatások és klinikai vizsgálatok reményt adnak arra, hogy áttörés jöhet a Parkinson-kór és a demencia megelőzésében vagy lassításában, jobb életminőséget biztosítva emberek millióinak világszerte. Donald bácsi diagnózisa több volt, mint egy egyszerű orvosi eset; új utakat nyitott a neurológiai rendellenességek megértésében. Az alvászavar korai felismerése és kezelése kulcsfontosságú lehet a Parkinson-kór és a demencia megelőzésében és lassításában, így jelentősen javíthatja az érintettek életminőségét.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk
FONTOS
A Rovatból
A pofátlanság teteje: a Szarvasbébi zaklatója pereli 170 millió dollárra a Netflixet
A Szarvasbébi igaz történeten alapuló durva zaklatós sztorija mögött álló valódi elkövető nekimegy a streaming-szolgáltatónak rágalmazás miatt, döbbenetes mennyiségű pénzt követelve.

Megosztom
Link másolása

Jelenlegi árfolyamon nagyjából

60 milliárd forintnak megfelelő összeget követel egy skót nő a Netflixtől, aki állítólag a Szarvasbébi című nagysikerű sorozat Martha karakterét ihlette.

Martha egy durva zaklató a sorozat szerint, ami megtörtént események alapján íródott.

Ahelyett, hogy a zaklató meghúzta volna magát a sorozat robbanásszerű sikere idején, Fiona Harvey inkább nyilvánosság elé állt, és

a debütálás óta különböző médiumoknak nyilatkozott arról, mennyire nehéz az élete a Szarvasbébi óta, hiszen sokan felismerik és halálosan fenyegetik.

Egy ilyen zaklatónak sosem könnyű az élete, bár hogy miért mutogatja magát, az továbbra is kérdés. Ugyanakkor a sorozat ledarálása után a nézőnek lesz egy kialakult képe a személyiségéről és így a válaszról is.

Azt sem az alkotó Richard Gadd, sem a Netflix nem erősítették meg, hogy Martha karakterét Harvey alapján formálták meg, a nő szerint a sorozat mégis egyértelmű utalásokat tesz rá.

Fiona Harvey most odáig ment, hogy rágalmazás, hanyagság és a magánélet megsértése miatt beperli a Netflixet, ahol máig a népszerűségi lista tetején áll a sorozat, amit az áldozat maga írt, rendezett, és játssza a főszerepet.

Harvey szerint az őt megformáló

Jessica Gunning túlságosan hasonlít rá, a beszédstílusa és a szövegkönyv rá eső része pedig egyértelművé teszi, hogy ő ihlette Martha karakterét.

Ezért felismerik és őt is zaklatják, amit nem bír elviselni.

A BBC szerint a múlt hónapban a Netflix ügyvezetője, Benjamin King kijelentette, hogy a műsor

„nyilvánvalóan igaz történet arról a szörnyű bántalmazásról, amelyet az író és főszereplő Richard Gadd elszenvedett egy elítélt támadótól”.

Harvey igazából tagad, többek közt azt is, hogy a zaklatás során szexuálisan bántalmazta volna a sorozat készítőjét, bár ilyen jelenet van a sorozatban. Csütörtökön azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy

biztos a győzelmében, amivel 170 millió dollárt szeretne bezsebelni bánatpénzként.

Ügyvédei szerint Harveyt sosem ítélték el zaklatásért szemben azzal, amit a Netflix sugall. Az pedig szerintük egyértelmű, hogy Martha maga Fiona.

A kaliforniai bíróságon nyújtotta be a keresetet ügyvédeivel, a Netflix persze védeni fogja az igazát. Innentől jön a Szarvasbébi folytatása.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

FONTOS
Ezt a videót mentsd el: így kell kiszedni a kullancsot
Dübörög a kullancsszezon, a kis vérszívók nagyon hamar megtapadhatnak rajtunk nemcsak az erdőkben, hanem bármilyen füves részen.

Megosztom
Link másolása

Ha megtörtént a baj, és befúrta a bőrünk alá a szájszervét, akkor is van megoldás arra, hogy kullancsmentessé tegyük magunkat. És ezt minél előbb meg kell tennünk.

Arról, hogy hogyan kell kiszedni a kullancsot, mikor hány a véráramunkba és egyáltalán, miért fontos eltávolítani, többféle urbánlegenda is kering az internet bugyraiban.

A Semmelweis Egyetem oktatóvideóval teszi tisztába, mi a helyes és szakszerű megoldás.

„A kullancsok csaknem háromszáz betegséget terjesztenek, ám ezek közül az emberre csak néhány veszélyes. Hazánkban a két leggyakoribb a Lyme-kór és a vírusos agyvelő-, agyhártyagyulladás. Ezek elkerülése érdekében fontos, hogy a kullancscsípés esetén mielőbb távolítsuk el a vérszívót” - írják közleményükben.

Hozzáteszik,

minél tovább van a bőrben a kullancs, annál nagyobb az esélye, hogy a fertőzést terjesztő jószág átadja a nem kívánt betegséget.

Ezek többségében kezelhetők, ám ez hosszú folyamat, és maradandó szövődményekkel is számolni kell.

Az egyébként is leterhelt egészségügyi ellátórendszert nem kell igénybe venni a művelethez, ráadásul ez nekünk is idővesztés.

Otthon is könnyen kiszedhetjük, merjünk bátrak lenni.

Szakorvosi segítséget kaphatunk egy videón ahhoz, hogy a kullancscsipeszt hogyan kell használni, de arra is kitér, hogy ezek nélkül hogyan tudjuk szakszerűen eltávolítani a vérszívót.

„Fontos, hogy eltávolításkor a kullancsnak csak a fejét szorítsuk meg, a törzsének egyidejű összenyomása nélkül, mivel a kórokozók a kullancs belső szerveiben találhatóak, a nyomással viszont öklendezésre kényszerítjük az állatot, ami növeli a fertőzés kockázatát” - írják.

Az eltávolítás teljesen fájdalommentes - nekünk. A kiszedett jószágot viszont érdemes eltenni egy dobozkába, hogy ha szükséges, ellenőrizni lehessen, hogy fertőzött volt-e.

Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

FONTOS
A Rovatból
Gyilkossággal vádolják a nőt, akinek barátja megfulladt egy bőröndben
A nő azt próbálta beadni a rendőrségnek, hogy csak játszottak a barátjával, és véletlenül hagyta bezárva a bőröndbe. A sztori azonban több szempontból is inog.
Fotó: APnews - sassy.hu
2024. június 08.


Megosztom
Link másolása

Októberben áll bíróság elé a nő, aki állítólag bezárta a pasiját egy bőröndbe, ezek után a férfi megfulladt – írta meg az APnews.

Sarah Boone szerint ő és Jorge Torres italoztak közös otthonukban, a floridai Winter Parkban, amikor úgy döntöttek, hogy bújócskáznak. Boone ötlete volt, hogy Torres bújjon be az egyik bőröndjükbe, és mivel úgy gondolta, hogy a pasija egyedül is ki tud majd jönni, magára hagyta, és lefeküdt aludni.

Másnap reggel holtan találta meg a férfit.

A sztori akkor kezdett inogni, amikor a nyomozók megtaláltak néhány videót Boone telefonján. A felvételeken Torres kétségbeesetten könyörög segítségért a bőröndben, Boone pedig gúnyosan válaszol neki:

„Igen, ezt csinálod, amikor fojtogatsz”.

Egy másik videón pedig azt mondja: „Ó, ezt érzem, amikor megcsalsz engem”.

Ráadásul a boncolás során kiderült, hogy Torres tele volt zúzódásokkal. Most gyilkossággal vádolják Boonet.

(via rtl.hu)


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk