Gulyás Gergely szerint jogsértés, hogy kiszivárgott Magyar Péter egészségügyi papírja

2024. május 9. – 10:49

frissítve

Gulyás Gergely szerint jogsértés, hogy kiszivárgott Magyar Péter egészségügyi papírja
Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

A Telex újságírója arról kérdezte Gulyás Gergelyéket, hogy mennyire tartják helyesnek, hogy olyan újságírók is kérdeznek a kormányinfón, akik korábban tanácsot adtak a Fidesznek. Breuer Péter a kormányinfó alatt „lobbitevékenységgel” kezdte vádolni a Telexet, mire Gulyás csak annyit mondott, hogy nem Breuernek van szégyellnivalója azzal kapcsolatban, hogy milyen fizetési listán van: arra azonban nem válaszolt, hogy akkor pontosan kinek.

Ezután elvették a szót a Telextől, a kormányinfót gyorsan lekeverték.

A reptéri vasút kapcsán Gulyás azt mondja, legfeljebb csak a kölcsönös szándékot jelzi az, ha most aláírás születik. Ma délután fél 6-kor mindent bejelentenek erről, hiszen „ezt akkor is követni lehet, ha önöket nem hívták meg”.

Az utolsóként szólított Telex szintén rákérdezett arra, miért nincs az újság meghívva kormányeseményekre, így a ma délutáni, a kínai elnök látogatásával kapcsolatos fél 6-os sajtótájékoztatóra sem. Gulyás újra elmondta, hogy nem kommentálja a sajtómeghívások kérdését, Vitályos ugyanezt ismételte el. A szóvivő elismerte, hogy az ezeket szabályozó osztállyal kapcsolatban áll. „Kedves Dániel, feltétlenül rá fogok kérdezni”, ígérte meg.

Fotó: Balogh Zoltán / MTI
Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Gulyás a Telex kérdésére azt mondta, hogy szerinte nem kell elfogadni az oroszok elvárásait egy béketárgyalásnál, de nincs értelme egy olyan béke megkötésének, aminél nincs ott Oroszország. Ettől függetlenül, tette hozzá Gulyás, nem kérdés, hogy Oroszország indította a háborút, de „nem ukrán, hanem orosz áttöréstől kell tartani” Ukrajnában – ezért Gulyás szerint nincs értelme olyan békekonferenciának, amin Oroszország nem vesz részt.

A Telex kérdezhetett utoljára a kormányinfón. A gödi Samsung-gyár működésének felfüggesztését kimondták, de ez nem történt meg április vége óta: Gulyás szerint „természetesen végre kell hajtani az ítéletet”, de ennél jobban nem tud belemenni a kérdésbe. Gulyás hozzátette: ingyenesen ad tanácsot, ha megkeresik az ügyben.

„Hogy megnehezítik-e az ottélők életét, azt nem tudjuk. Akik ott dolgoznak, azoknak valószínűleg megkönnyíti az életét”

– mondta Gulyás, de hozzátette, hogyha van egy bírósági ítélet, azt mindenkinek végre kell hajtani. Beszélt arról is, hogy a hatóságok fel vannak készülve az akkumulátorgyárakra, és szigorú elveknek kell megfelelnie a gyáraknak: ha ezt megszegik, akkor „az ügy bíróság elé kerül, és a bíróság dönt erről”. Gulyás végül arról is beszélt, hogy szerinte kicsi az esélye annak, hogy egy április 23-án feladott végzést május 9-re sikerült már kiküldeni.

Az Mfor Mészáros Lőrinc új vagyonkezelő alapítványáról kérdezte Gulyást, ezen belül is arról, hogy dönthet-e úgy Mészáros, hogy az összes cégét és vagyonát oda becsatornázza. Gulyás azt felelte, nem akarja konkrét személyek konkrét döntéseit kommentálni, de nem tud felső értékbeli határról. Azzal kapcsolatban, hogy felmerül-e, hogy a vagyonkezelő alapítvány egy adóelkerülési megoldás, Gulyás azt mondja, pont az ellenkezőjét gondolja, szerinte a vagyonkezelők az adóelkerülés kizárását segítik elő. „Akiknek ilyen nagy vagyonai vannak, a külföldi formát is választhatnák. A vagyonkezelők a külföldre vitelt akadályozzák meg.” Úgy gondolja, az állam jobban jár ezzel a megoldással.

A Blikk arról kérdezte Gulyást, mit szól Németh Zsolt szerdai kijelentéséhez. Németh arról beszélt, hogy ha nem lennénk a NATO tagjai, akkor most nem Ukrajna védekezne egy orosz támadással szemben, hanem mi. Gulyás elsőre mindössze annyit mondott, hogy a NATO adja Magyarország számára a legnagyobb biztonságot, de egyébként nem tart orosz támadástól. A kérdés szerinte „annyira hipotetikus, hogy nem akarok vitába bonyolódni Németh Zsolttal”.

Gulyás arról beszélt a 24.hu kérdésére, hogy Magyarországon csak a magyar rendőrök intézkedhetnek. Szerinte minden állami vezető hoz magával biztonsági embereket, „de az ki van zárva, hogy ők igazoltassanak az utcákon”. Ezt Gulyás arra mondta, hogy egy napja piros sapkás, kínai önkéntesek vették körül Tompos Mártont, amikor EU-s zászlókat tűzött ki az Erzsébet hídra.

Gulyás Gergely a letakart tibeti zászlóról és EU-zászlóról korábban a HVG-nek azt mondta, hogy ő „sem a kínai, sem a tibeti zászlótól nem érzi úgy, hogy a szólásszabadság sérülne”. Szerinte ki kell vizsgálni minden ilyen helyzetet, bár inkább csak nem hinne semmit el Tomposnak.

Az RTL felvetette Gulyásnak, hogy rendszeresen nem hívják meg őket kormányeseményekre, nem kaptak meghívót például Nagy Márton tegnapi sajtótájékoztatójára, illetve a jelenleg is zajló eseményre a Sándor-palotában, ahol Sulyok Tamás fogadja a kínai elnököt. A miniszter erre azt reagálta, „de milyen jó, hogy most itt tudnak lenni, különben a Sándor palotában lennének”, majd mindössze annyit mondott, eddig sem foglalkozott sajtómeghívókkal és ezután sem fog. (A kormányközeli sajtóesemények meghívotti listájáról egyébként a Telexet is rendszeresen lehagyják.)

Gulyás Gergely szerint jogsértés történt azzal, hogy kikerült Magyar Péter egészségügyi kórházi adatlapja a Borshoz korábban. Gulyás arról beszélt, az ügyben folyik is vizsgálat az Országos Mentőszolgálatnál, a kivizsgálás végéig azonban arról nem tud mit mondani arról, milyen következményei lehetnek ennek. Gulyás hozzátette: szerinte nem csak a mentőszolgálaton keresztül kerülhettek ki ezek a papírok.

Gulyás arról beszélt, hogy a következő vagy az azutáni ülésen fogja a felsőoktatási intézményeknek szánt pénzeket tárgyalni a kormány. Szerinte a magyar kormány „messze a legnagyobb mértékben” támogatta a felsőoktatást béremeléssel, bár belátta, valóban jobb helyzetben vannak a modellváltásban részt vevő egyetemek.

Az RTL rákérdezett az szja gyerekkedvezmény mértékére (a kormány évek óta nem változtatott ezen, így az értéke jelentősen elinflálódott). Gulyás elismerte, hogy lényegesen kisebb segítséget jelentenek a kedvezmények, mint a bevezetéskor. A kormány szerinte foglalkozik ezzel, szeretné is növelni a támogatást, de egyelőre nem hoztak döntést. Az adókedvezmények mértékének növelése az elsők között van a prioritások listáján, ígéri.

Az RTL azon kérdésére, hogy a Nézőpont 21 százalékra méri a Tisza Pártot, Gulyás azt mondta, hogy „a baloldalon belüli roncsderbi zajlik”. Gulyás szerint „a baloldal szavazói majd eldöntik, kinek milyen bizalmat szavaznak”. Gulyás arról is beszélt, hogy csak most indult a kampány, így azon vannak, hogy mindkét választásnak komoly tétje van. Hozzátette azt is, hogy nagyon optimista az európai választásokkal kapcsolatban, de nem akar jósolni.

Gulyás szerint még békeévben, jó körülmények között is nagy vállalás egy kormány részéről a 2 százalékos deficitcsökkentés, szerinte reális, hogy a kormány ezt tartani tudja. Az első 3-4 hónap adatai alapján nem kell beavatkozni az idei költségvetésbe, de ezt az első félév végén fogják csak látni.

Gulyás Gergelyt arról kérdezte a Hvg.hu, hogy lehet az, hogy múlt heti rádióinterjújában a kormányfő azt mondta, ha nem lenne háború, a duplája lenne a magyar GDP-növekedés a mostaninak, miközben a kormány által leadott uniós konvergenciaprogramban az áll, csak 0,3 százalékos lenne a növekedési többlet a geopolitikai konfliktusok rendeződése esetén. A miniszter erre azt válaszolta, szerinte valaki „elnézte a számokat” és a „0,3 százalék tarthatatlan”, szerinte ha véget érne a háború, „annak jóval nagyobb pozitív hatása lenne a magyar és a világgazdaságra is” – Gulyás tehát nyilvánosan megkérdőjelezte Varga Mihályék szakmaiságát.

Fotó: Balogh Zoltán / MTI
Fotó: Balogh Zoltán / MTI

A Pénzügyminisztérium ezt az Uniónak küldött konvergenciaprogram részeként számolta ki. Azután, hogy Orbán korábban azt mondta: ha a háború véget érne, a GDP-növekedés a mostani duplája lenne.

A Hvg.hu arról kérdezte Gulyást, valóban van-e szólásszabadság, ha a minap arról születhetett bírósági ítélet, hogy 5 millió forintos kártérítést kap az a minisztériumi dolgozó, akit azért rúgtak ki tavaly, mert megosztott egy mémet Nagy Mártonról és az ársapkákról. Gulyás szerint külön kell választani a véleményszabadság kérdését és azt, hogy mi várható el egy köztisztviselőtől. „A HVG-nél dolgozó munkatársaktól is elvárható, hogy a főszerkesztőből ne csináljanak bohócot.” A miniszter szerint a bíróság döntését persze tiszteletben kell tartani, és lehet azzal egyet nem érteni.

Mit csinál most a kínai elnök? – kérdezte az Economx Gulyás Gergelyt, aki erre elmondta, hogy Hszi Csin-ping a köztársasági elnökkel találkozott délelőtt, a miniszterelnökkel ebédel a feleségével együtt, ezt követően a delegációk közötti hivatalos tárgyalásokon vesz részt. Este az ebéd után még vacsorázni is fog – derült ki Hszi Csin-ping amúgy is alig ismert látogatási programjáról. Gulyás azt is elmondta: nem változott a hangulata attól, hogy a kínai kommunista vezér eljött hozzájuk.

Hszi Csin-ping háromnapos látogatásának pontos programja sem ismert, a kormány a sajtó jelentős részét is igyekszik távolabb tartani Hszi Csin-pingtől: sajtónyilvános programterv nincs, a közmédián kívül pedig más sajtótermék újságíróját nem engedik a delegáció közelébe.

Az Economx arról kérdezte a minisztert, hogy hogyan lett kevesebb az államháztartási hiány, mint tavaly ilyenkor. Gulyás szerint „a legjobb dolog történt”, mert nem a kiadásokat kellett csökkenteni, hanem a bevételek nőttek. A kormány 4,5 százalékos célkitűzése szerinte a mostani adatok alapján reális és elérhető.

Az Index valamiért olyasmiről kérdezte Gulyás Gergelyt, hogyha esetlegesen megnyitnák a kapukat a Tisza Párt előtt, akkor mi lesz: Gulyás erre meglepődve azt mondta, hogy ilyen terveik nincsenek. Hozzátette később: „a demokrácia velejárója, hogy új pártok is megjelennek a választásokon.” Arról is kérdezte az Index Gulyást, hogy mire számítanak a balatoni szezonnal kapcsolatban, amire Gulyás elmondta, hogy jól néznek ki a dolgok, rekordnyárra számítanak.

A HírTV ezután arról kérdezett, hogy bár tudjuk, a franciáknak és a magyaroknak miért jó Kína látogatása, de Kínának miért lehet jó? Gulyásnak erre is volt válasza: Kína a világ egészével akar számára előnyös üzleteket kötni. „Hogyan értékeli a kampányt és a Tisza Pártot Gulyás?” – kérdezte végül a HírTV, amire Gulyás elmondta, hogy „a mi célunk, hogy a kormány megmutassa, mit képvisel, mit ért el és mi várható”, míg a baloldali helyzetet „egy kényelmes székből nézik”.

Nyugat-Európa szabadságproblémákkal küzd Gulyás Gergely szerint, de Közép-Európa nem: „Nyugat-Európa rosszabb helyzetben van szabadságszempontból” – állította Gulyás Gergely a Magyar Hírlap azon kérdésére, miszerint az LMBTQ Nyugatról indul, és jön.

Az ATV arról kérdezte Gulyás Gergelyt, hogyan voksolna, ha ma kéne szavazni az EU-csatlakozásról: „Igennel szavaznék, mert ez az ország érdeke, minden rossz érzésem dacára.” A miniszter szerint Magyarország számára az európai együttműködésnek és a közös piacnak ugyanúgy nincs alternatívája, mint közép-európai országoknak.

Gulyás Gergely úgy érzi „nagyon gyengén” fogalmazott Magyar Péterről egy korábbi interjújában, mert ahhoz képest, hogy „valaki a saját feleségét lehallgatja és magnóra veszi”, ahhoz képest Magyar Pétert „poloska Péternek” nevezni nem túlzás. Gulyás politikai spekulációkba is belement, arról beszélt, elképzelhető lehet, hogy „Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc összefog”, de szerinte ebben az esetben ennek a hitelvesztését már „a baloldalnak kell elszenvednie”.

Arról, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívta Orbán Viktort a júniusi svájci békecsúcsra, Gulyás azt mondta, minden ilyesmi meghívást érdemes megfontolni, a kormány problémája ezzel viszont az, hogy „ha nincsenek ott a háborúzó felek, sok értelme nem lesz”. Arra nem lát esélyt, hogy még az EP-választások előtt legyen Orbán–Zelenszkij-találkozó.

Gulyás Gergely a volt iráni elnök budapesti látogatásáról azt mondta, hogy a magyar kormány egyetlen tagja sem találkozott Mahmúd Ahmadinezsáddal. A nyíltan holokauszttagadó exelnök gondolataival Gulyás szerint a magyar kormány „nem tud azonosulni”, mert „a magyar kormánynak világos, és okkal Izrael-barátnak minősített” politikája van.

Gulyás szerint a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen azért tarthatott előadást Ahmadinezsád, mert az egyetemnek szabad joga van, hogy meghívja őt.

Az ATV arról kérdezte Gulyást, hogy lehet-e szerepe Paks II.-ben a kínaiaknak. Gulyás azt válaszolta, egyelőre erről nem volt szó, amerikaiak, németek, franciák is részt vesznek benne az oroszok mellett, de „kínaiak jelentős részben biztos nem vesznek részt”.

Az ATV arról kérdezte Gulyást, hogy asztalon van-e a kínai-magyar tárgyalásokon a V0-s vasútvonal vagy a ferihegyi vasút. Gulyás erre először megdicsérte magát, hogy segítette ő is a sajtó munkáját az ügyben. Majd arról beszélt, hogy a ferihegyi vasútnál lemaradásban vagyunk más országokhoz képest, mert „van egy repülőterünk, ahonnan nem lehet közvetlenül vasúttal bejutni a városba”.

Gulyás szerint ha sikerül is megállapodni, akkor sem tudja Orbán és Hszi Csin-ping ezt a vasutat megtervezni, így „minden spekuláció idő előtti, a megállapodás kölcsönös szándékot mutathat” maximum.

A Magyar Nemzet Magyar Péter kijelentéséről kérdezte Gulyást, miszerint június 8-án már nem lesznek annyira békések a Hősök terei tüntetésen. Gulyás erre azt válaszolta, mindenkinek be kell tartania a jogszabályokat.

Fotó: Balogh Zoltán / MTI
Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Gulyást ezután több, kormányhoz közeli újság is kérdezte Magyar Péterről: Gulyás erre azt válaszolta, hogy Magyar Péter pártja baloldali. Az Origo azt kérdezte, hogy „mi az oka annak, hogy Magyar Péter Kocsis Mátét támadja?”, mire Gulyás azt mondta: „kisebbségi komplexus”. Gulyás Gergely arra, hogy Magyar Péter egy adóvevőt internetblokkolónak nézett, azt mondta:

„Ez nem rendészeti, hanem orvosi kérdés.”

„A baloldalnak az lett a szokása, hogy külföldi támogatásokért ácsingózik” – mondta Gulyás Gergely a kormányhoz közeli médiumok úgynevezett kérdéseire. Gulyás arról is beszélt, hogy aggódik az EU-ért, mert ott a „jogállamiságban már nincs jog”. Beszélt emellett a genderkérdésekről, ámokfutásról, meg arról, hogy „az, hogy a férfiak is szülhetnek” szerinte jól mutatja, hogy baj van Brüsszelben.

Vitályos Eszter a kormányinfóba csomagolva adatokat olvasott fel: bejelentette, hogy

  • az otthonfelújítási programra június 3-tól lehet majd jelentkezni;
  • milyen beruházásokat adott át a kormány több mint 210 milliárd forint összegben;
  • több mint 180 milliárd forint közútfejlesztés volt: ebben benne van az M6-os autópálya egy része, a Sopron északi elkerülőút egy része.

Januárban indult el a csok felújított verziója, a csok plusz, Vitályos Eszter erről azt mondja, nagy érdeklődés övezi, a már befogadott támogatások értéke meghaladja a 83 milliárd forintot, 3100 család érdeklődött eddig a termék iránt. Az átlagos kölcsönösszeg összesen 26 millió forint, ez magasabb, mint a korábbi csok esetében. Március végéig 1400 házaspárnak ítéltek oda csok pluszt.

Gulyás szerint valóra vált az úgynevezett „háborús infláció” szarvának letörése, de ez még jobb lenne, ha végre le lehetne zárni az orosz–ukrán háborút. Gulyás hozzátette, az Európai Unió „éllovasai vagyunk” az infláció leküzdésében, de

„2024-ben a 2,5 százalékos GPD-növekedés a jelenlegi háborús körülmények között is reális”

– mondta Gulyás, de hozzátette, a háború miatt minden előrejelzés bizonytalan. Gulyás szerint 2024 márciusában 4,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, de a turizmusban 7,1 millió vendégéjszakát könyveltek el, ami 14 százalékos növekedés idén. Gulyás a statisztikai adatok sorolásának végére hozzátette: tehát jobb a helyzet szerinte, mint a „baloldali kormány” alatt.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!