Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Jelöltek: izgalmak és érdekességek Hajdú-Biharból

civishir.hu | 2024. 05. 09. | 08:29:36
Alaposan átalakult a jelöltállítók köre, csökkent a jelöltek száma a 2019-es választáshoz képest. Nyírmártonfalván a lombkoronasétány is közbeszólt.
Jelöltek: izgalmak és érdekességek Hajdú-Biharból
Június 9-én minden eldől (Fotó: MTI/Balogh Zoltán, archív)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Június 9-én reggel hattól este hétig lesznek nyitva a választókörök, ahol európai parlamenti képviselőket, továbbá települési polgármestereket, önkormányzati képviselőket, és – a debreceniek kivételével – a vármegyei közgyűlés tagjait választjuk meg. A választás menetéről korábbi cikkünkben már írtunk.

Ezúttal a járási székhelyek jelöltjeiről tájékoztatjuk a Cívishír olvasóit, megspékelve néhány érdekességgel. Előtte azonban tekintsünk ki a vármegyei voksolásra.

Hajdú-Biharban a választásra jogosultak száma a cikk írásának napján, május 8-án 423 ezer 719. Ez az elhalálozások, átjelentkezések, költözések miatt naponta változik. A szavazóköri névjegyzék előállításakor, március 13-án még 425 ezer 181 szavazópolgára volt vármegyénknek – ebben azok a kiskorúak is szerepelnek, akik a választás napjáig betöltik a 18. életévüket. A választópolgárok között van 396 olyan személy, akik a tartózkodási helyükre átjelentkeztek, 3 ezer 395 más, európai uniós állampolgár, 605 huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező és menekült is. 

A vármegye 82 településén 465 szavazókör van, ahol 653 helyi mandátum sorsa dől el.

A hajdú-bihari közgyűlés tagjait 266 ezer 252-en választhatják meg. A vármegyei önkormányzat 24 tagú közgyűlésébe pártok delegálhatnak képviselőket, mégpedig a helyhatósági választáson a hajdú-bihari közgyűlési listára leadott érvényes szavazatok alapján. A vármegyét vezető grémium megválasztására hat párt állított listát, az MSZP, a Nép Pártján, a Momentum, a Fidesz-KDNP, a DK és a Mi Hazánk.

A járási székhelyeken

Balmazújvároson nyolc választókörben 13 ezer 868 választópolgár voksolhat a három polgármester- és 31 önkormányzati képviselő-jelöltre. A Fidesz-KDNP jelöltje Varga Marina; Ferenczi Mária, mostani önkormányzati képviselőt a Daru Park Egyesület indítja, míg Hegedűs Péter jelenlegi polgármester a Közösen Balmazújvárosért Egyesület színeiben szerepel a választási íven. A nyolc egyéni választókörzet mindegyikében indít képviselő-jelöltet a Fidesz-KDNP, a Közösen Balmazújvárosért Egyesület, a Mi Hazánk, a Daru Park Egyesületnek pedig hét körzetben van jelöltje. Érdekesség, hogy Ferenczi Mária is és Hegedűs Péter is indul egyéni választókörzetében képviselő-jelöltként. A 2019-es választáson mind a nyolc körzetben két párt és egy civil szervezet indított képviselő-jelöltet. Az öt évvel ezelőttihez képest annyi a változás, hogy a Fidesz-KDNP és a Mi Hazánk mellett két civil szervezet indul a voksokért. (A polgármesteri székért akkor ketten indultak).

Berettyóújfaluban 11 ezer 722-en jogosultak választásra. Ott a polgármesteri címért ketten indulnak: Muraközi István jelenlegi városvezető a Fidesz-KDNP jelölésében, míg Szántai István a Berettyó Közéleti Egyesület támogatásával. A nyolc egyéni választókörzet közül négyben három, négyben pedig négy jelölt közül választhatnak az arra jogosultak. A körzetek mindegyikében indít jelöltet a Fidesz-KDNP és a Mi Hazánk, a polgármester-jelöltet is állító Berettyó Közéleti Egyesület hat helyen indít képviselő-jelöltet, míg mindegyik körzetben vannak függetlenek is.

A 2019-es választáson is 28 egyéni képviselő-jelölt volt, akkor a Fidesz-KDNP mellett a DK és a Mindenki Magyarországa állított képviselő-jelölteket. Akkor Muraközi István kihívója Zákány Zsolt (Mindenki Magyarországa) volt.

Debrecen, mint megyei jogú nagyváros választópolgáraik száma 157 ezer 467 fő. A vármegyeszékhelyen Papp László (Fidesz-KDNP) polgármesternek négy kihívója van: Mándi László (Összefogás a Cívisvárosért), Salánkiné Kuti Zsuzsanna (Mi Hazánk), Madar Miklós (független) és Gondola Zsolt (Civil Fórum Debrecen Egyesület). A polgármestereket indító pártok és civil szervezetek közül a Mi Hazánkat kivéve (a párt embere két körzetben nem kívánt indulni) mindegyik indít egyéni képviselő-jelöltet, néhány körzetben függetlenek is indulnak. Érdekesség, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt indulója – egy körzet kivételével – visszalépett. Így összesen 95 egyéni képviselőjelölt indult harcba a voksokért Debrecen 23 egyéni választókörzetében.

2019-ben is 23 körzetben voksolhattak a debreceniek, akkor 93 képviselőjelölt közül választhattak. Minden körzetben a Fidesz-KDNP jelöltje győzött, rajtuk kívül a Civil Fórum Debrecen, a Momentum-Jobbik LMP, valamint a DK-MSZP-Párbeszéd-Szolidaritás tömörülés indult. Akkor Papp László polgármesternek három kihívója volt; Kőszeghy Csanád Ábel (Momentum-Lobbik LMP), Rigó Zoltán (Civil Fórum Debrecen) és Varga Zoltán (DK-MSZP-Párbeszéd-Szolidaritás).

Derecske 6 ezer 746 választópolgára három polgármesterjelölt közül választhat. A 2022-ben időközi választáson pozícióba került Rácz Anikó (Fidesz-KDNP) kihívója Rácz Gyula (Nemzet Szava) és a két évvel ezelőtt menesztett akkori Fidesz-KDNP-s, most függetlenként induló Bordán Szabolcs. Mivel Derecske lakossága nem éri el a 10 ezer főt, ezért nem körzetek szerinti, hanem listás szavazás dönti el a hét egyéni képviselői mandátumot. A 12 jelölt között nyolc Fidesz-KDNP-s van, köztük Bakó István Zoltán, aki 2019-ig három cikluson át vezette a várost, majd 2019-től képviselő és bizottsági elnök is. Rajtuk kívül egy momentumos és két független jelölt szerepel majd a választási íven. Az egyik független a polgármesteri pozícióba visszatérni készülő Bordán Szabolcs.

2019-ben 16 képviselőjelöltből kilenc volt Fidesz-KDNP-s induló, volt köztük egy MIÉP-Mi Hazánk és Kisgazda aspiráns is, a többiek függetlenként indultak. Akkor a polgármesterválasztáson egy jelölt volt: a leköszönő Bakó István Zoltán helyett Bordán Szabolcs indult.

Hajdúböszörmény 10 választókerületében 24 ezer 133-an járulhatnak az urnákhoz. A már régóta polgármester Kiss Attilának (Fidsze-KDNP) ezúttal Kiss Sándor független és Göröghné Bocskai Éva (Böszörményi Harmadik Oldal Egyesület) jelölttel kell megmérkőznie a városvezetői posztért. Kilenc választókörben négy önkormányzati képviselőjelölt indul, mégpedig a polgármesteri tisztségért induló párt és civil szervezet, továbbá a Civilek a Lakóhelyért Egyesület és a Mi Hazánk párt. Az ötös körzetben az említett négy jelölőszervezet emberén kívül lesz egy független induló is. Göröghné Bocskai Éva egyéni jelöltként is megméreti magát.

2019-ben népszerűbb volt a képviselőjelölti státusz, akkor 51-en pályáztak a 10 egyéni képviselői mandátumra. A most is induló két párt és két civil közösség mellett akkor még a DK-MSZP koalíció és a Jobbik politikusának neve szerepelt a választási lapon. Kiss Attilának akkor is két ellenfele akadt: a DK-MSZP-s Erdős László és a Mi Hazánk-os Nagy Zoltán.

Hajdúhadházon 9 ezer 679-en jogosultak a voksolásra, ők Csáfordi Dénes (Fidesz-KDNP) jelenlegi, és Koós László (Élhetőbb Hajdúhadházért Egyesület) polgármester-aspiráns közül választhatnak városvezetőt. A nyolc egyéni választókörben a hetes kivételével négy, míg a hetesben három képviselő-jelölt között dől majd el az egyéni választókörzet képviselői helyért vívott vokscsata. A polgármestert is indító párt és civil közösségen kívül a Mi Hazánk és a Közösségi Ház Közhasznú Egyesület indít még jelölteket.

Öt évvel ezelőtt néhány képviselőjelölttel több volt Hajdúhadházon, jellemzően öten indultak a körzetekben. A jelölőszervezetek között ott volt még a Jobbik, valamint Magyarországi Cigányközösség Fórum. Hiányzott viszont az Élhetőbb Hajdúhadházért Egyesület. Csáfordi Dénes akkori kihívója szintén Koós László volt, igaz akkor független polgármester-jelöltként.

Hajdúnánáson 13 ezer 246-an szerepelnek a választásra jogosultak listáján. Szólláth Tibor (Fidesz-KDNP) polgármester nem indul, helyette alpolgármesterét, Nagyné Legény Ildikót jelölte városvezetőnek a pártszövetség. Ellenfele Bódi Judit lesz, ő Összefogás Hajdúnánásért civil szervezet jelöltjeként méreti magát. A nyolc körzetben az egyéni képviselői mandátumokért hárman-hárman indulnak, a polgármestert jelölő szervezetek mellett a Mi Hazánk jelöltje lesz a szavazólapon. Érdekesség, Hogy Bódi Judit a 7. körzetben szeretné megtartani egyéni képviselői mandátumát.

2019-ben a választási körzetekben leginkább három jelölt közül választottak a voksolásra jogosultak. A Fidesz-KDNP akkori kihívója a DK-Momentum-MSZP-Jobbik-LMP pártkoalíció volt.  Rajtuk kívül néhány helyen független jelöltre is szavazhattak a választók. Öt évvel ezelőtt Szólláth Tibor polgármesternek nem volt kihívója.

Hajdúszoboszlón igencsak népszerű a polgármesteri pozíció: a 19 ezer 969 választásra jogosult polgár öt városvezető-aspiráns közül választhat. A Fidesz-KDNP támogatással induló Czeglédi Gyula újrázni szeretne. Kecskés István Béla a Mi Hazánk, Dede Tamás a Párbeszég Zöldek-DK-MSZP, Kanizsay György Béla a Hajrá Szoboszló civil szervezet, míg Kerekes László a Momentum jelöltje. Ugyancsak nagy a választék az egyéni képviselő-jelöltek terén is. Hat körzetben öt, kettőben hat aspiráns indul. A jelölőszervezetek megegyeznek a polgármesterjelöltet is állító közösségekkel, rajtuk kívül független képviselő-jelöltek vannak. Érdekesség, hogy Czeglédi Gyula kivételével mindegyik polgármester-jelölt indul egyéni körzetben is.

Öt évvel ezelőtt jellemzően három-négy jelölt volt csupán egy-egy választókörzetben, és a jelölőszervezetek is alapvetően mások voltak. A Fidesz-KDNP-t támogatta a Gazdakör és a Mi Hajdúszoboszlóért Egyesület, most hiányzik az Összefogás Hajdúszoboszlóért-Párbeszéd-MSZP-DK-Jobbik-Momentum-Mindenki Magyarországa konglomerátum. 2019-ben Czeglédi Gyula függetlenként indult, ellenfele a Összefogás Hajdúszoboszlóért- Párbeszéd-MSZP-DK-Jobbik-Momentum-Mindenki Magyarországa jelölésében Holoda Attila volt.

A tízezres lakosságot el nem érő, 5 ezer 907 választópolgárral rendelkező Nyíradonyban a települési képviselőket is listáról választják meg. A nyírségi járásközpontban új polgármester lesz októbertől, hiszen Tasó Béla nem indul a városvezetői székért, helyette Terdik János a Fidesz-KDNP jelöltje. Rajta kívül két független jelölt, Szilágyi Zoltán Tibor és Horváth Tibor neve szerepel a választási lapon. A hét képviselői helyre 19 egyéni listás jelölt van, köztük hét Fidesz-KDNP színében induló, a többiek függetlenek. A névsorban van Szilágyi Zoltán Tibor is.

Öt évvel ezelőtt 21 képviselőjelölt indult és akkor 12-en a Fidesz-KDNP színeiben, de volt egy-egy jobbikos ás MSZP-s is, a többiek függetlenek voltak. 2019-ben két polgármesterjelöltje volt a nyírségi kisvárosnak. Tasó Béla és a független Bodogán György.

A járási központok közül Püspökladányban indulnak legtöbben a polgármesteri tisztségért, szám szerint hatan. A Sárrét központjának 11 ezer 95 választópolgára Mezei Béla (független), a jelenlegi városvezető, Tóth Lajos (független), Sass Bulcsú Ferenc (Mi Hazánk), Kiss Zsigmond (Mi Püspökladányért Egyesület), Balázs Sándor (Püspökladány Jövőjéért Egyesület) és Vadász Ferenc (Fidesz-KDNP) városvezető-jelöltre voksolhat. A nyolc egyéni választókörzetben 40 képviselőjelölt indul úgy, hogy a polgármestert jelölő szervezetek mindegyike indít képviselőaspiránst. Rajtuk kívül függetlenek vannak még, továbbá egy Nép Pártján-jelölt.

2019-ben is sok egyéni képviselő-jelölt volt, 35. Akkor a Fidesz-KDNP mellett tudott listát állítani a Mi Püspökladányért Egyesület, a Püspökladány Jövőjéért Egyesület-Vasútbarát és Értékőr Egyesület-Jobbik közösség, továbbá sok független jelölt is volt. A polgármester-választáson öt éve négy jelölt közül választhattak a ladányiak. A most indulók közül Balázs Sándor, Kiss Zsigmond, Tóth Lajos és Vadász Ferenc volt a jelöltlistán.

Néhány választási érdekesség

– A legkevesebb szavazót Vekerden várják, 95-öt, de Bihardancsházán is csak 144, Folyáson 234 szavazóval számolnak.
– Nyírmártonfalván a 2019-ben a Fidesz-KDNP jelöltjeként megválasztott Filemon Mihály most is indul a faluvezetői székért, csakhogy már függetlenként. A Cívishír kérdésére elmondta, tavaly nyáron kilépett a Fideszből, mert a lombkoronasétány miatt „betámadták”, és nem akarta, hogy személye miatt hátrány érje a Fideszt. A mintegy kétezer lakosú Nyírmártonfalvának egyébként hat független polgármester-jelöltje van, köztük Kövér Mihály Csaba, akit Filemon Mihály öt éve legyőzött.
– Bár tavaly már a nyugdíjba vonulás mellett döntött Hajdú-Bihar legrégebb ideje településvezetőként ténykedő polgármestere, Bajusz Istvánné, Nagyhegyes első embere, most mégis indul. Bajuszné megszakítás nélkül 1987. július 1-től vezeti Nagyhegyest. Most két független kihívója van. – Egy csonttörés miatt megromlott az egészségi állapotom, ezért gondoltam, hogy élek a koromból adódó lehetőséggel, most már tényleg elmegyek nyugdíjba. Amikor ennek híre ment a faluban, sokan megkerestek, hogy gondoljam meg magam, tehát rábeszéltek az indulásra a nagyhegyesiek. Közben az egészségem is helyreállt, ezért döntöttem, hogy egy ciklust még vállalok, ha megválasztanak – mondta Bajusz Istvánné.

Magyar Sándor, Folyás jelenlegi polgármestere elköltözött a közeli Görbeházára és úgy határozott, új lakóhelyén méreti meg magát a faluvezetői pozícióért. – Miután átköltöztem Görbeházára, sokan megkerestek, hogy ismerik a folyási ténykedésemet, és az alapján szeretnék, ha Görbeházán indulnék polgármester-jelöltként. Itt ugyanis Alé Erika faluvezető nyugdíjba megy. Függetlenként indulok, az ellenfelem is független jelölt. Mindig is szolgálatnak, és nem megélhetésnek tartottam a polgármesterséget, és ha nem választanak meg, megtalálom a helyem a munkában – részletezte Magyar Sándor a Cívishír kérdésére.

– CH –

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Középiskolások ingyenes jogosítványszerzése: körvonalazódik a kép
Középiskolások ingyenes jogosítványszerzése: körvonalazódik a kép
Sok minden még nem tiszta, de várhatóan hamarosan kormányrendeletet hirdetnek ki.
Hirdetés
Hirdetés
A hét meccsét telt ház előtt rendezik meg Debrecenben
A hét meccsét telt ház előtt rendezik meg Debrecenben
Vajon sikerül ismét legyőzni a Győrt?
Gazdaság
Adóbevallás: pár nap múlva lejár a határidő
Egyre többen rendelkeznek adójuk 1+1 százalékáról.
Gyorsabb mobilinternet öt nagyvárosban – Debrecenben is
A Vodafone folyamatosan fejleszti hálózatát.
Három réteget hozna helyzetbe a Civil Fórum Debrecen
Másként képzelik el a lakásprogramot.
Orbán Viktor Debrecent hozta fel példaként
Amikor pénzről van szó és gazdaságról van szó, akkor a valóság inkább az együttműködés felé mutat - jegyezte meg a kormányfő.
Ki tartja majd rendben a debreceni uszodákat?
Keresik a megfelelő vállalkozót.
Támogatott tartalom
Parkolási rend a pünkösdi hétvégén Debrecenben
Parkolási rend a pünkösdi hétvégén Debrecenben
A DV Parking Kft. tájékoztatója.
Síncserére készül a DKV
Síncserére készül a DKV
Nyílt beszerzési eljárás.
Ön tudja, mi rejtőzik a kép 1%-án?
Ön tudja, mi rejtőzik a kép 1%-án?
A Kuckó Önkéntes Program különleges kezdeményezéssel hívja fel a figyelmet az 1%-os rendelkezés fontosságára.
Élőzenés est Debrecen legújabb szórakozóhelyén
Élőzenés est Debrecen legújabb szórakozóhelyén
Minden korosztály otthon érezheti magát