Ebben a csalásban nagyon nagy pénz van, most kezd terjedni

GettyImages-1216491927

Fotók manipulálásával pillanatok alatt törötté varázsolják az autókat a biztosítási csalók, ezzel próbálnak pénzt szerezni.

Az újfaja biztosítási csalási trükkel egyre többen próbálkoznak, hiszen a fotók módosítása manapság már pofonegyszerű. Egy brit biztosító szerint három év alatt 300 százalékkal nőtt az ilyen esetek száma.

Fotókat hamisítanak a csalók, hogy pénzhez jussanak

Ha egy képen valamit átalakítanál, az ma már néhány kattintás a megfelelő programokkal, de akár a mesterséges intelligenciát is megkérhetjük arra, hogy módosítsa egy képünket. A csalók újabban úgy hamisítják meg a fényképeket, mintha az kárt szenvedett autójukról készült volna, és így nyújtják be a biztosítóhoz az igényüket, írja a HVG.  Ebben a csalásban az az újdonság, hogy most nem magánembereket akarnak átvágni, és igazán nagy összeget kaszálnának pár tízezres tétel helyett.

Nagy pénz van abban a biztosítási csalásban, ami most kezd terjedni
Nagy pénz van abban a biztosítási csalásban, ami most kezd terjedniXsandra / Getty Images Hungary

Történt például olyan eset, amelyben egy furgon fotóját hogyan szerkesztették át úgy, mintha törött lenne a lökhárítója. 

Ehhez a manipulált képhez csatoltak egy szintén hamis javítási számlát, ami közel 450 ezer forintot érő angol fontról szólt.

A biztosítási csalások kiszűrését végző csapat azonban észrevette, hogy a csatolt kép teljes megegyezik egy olyan fotóval, ami egy közösségi oldalon szerepel hibátlan állapotban, megegyezik a háttér és minden apró részlet, épp csak az állítólagos kár helye más.

Hamis rendszámot is egyszerű rászerkeszteni egy autóra

Egy angol lap szerint nem ez az egyetlen módszer, amivel pénzhez próbálnak jutni a csalók. Photoshoppal hamis rendszámot kreálnak egy roncstelepen álló autóra és kárigényt adnak be rá a biztosítóhoz. Itt arra hivatkoznak, mintha ezzel az autóval történt volna káreset. Ezzel akkor érhetnek célt a csalók, ha nem történik helyszíni szemle és a kárügyintéző befogadja az igényt. Ilyenkor nagyobb összeg is ütheti a csalók markát.

A biztosítási társaságok szerint egyre többen próbálják kihasználni ezt az ötletet, gyakran teljesen manipulált fotókkal, kárigényekkel és hamis szakértői jelentésekkel és becslésekkel kívánnak pénzhez jutni.

Korábban, ha valaki a töréskárral próbált csalni, akkor valóban össze is kellett törnie az autóját, ami jóval komplikáltabb volt a napjainkban taroló csalásoknál. Manapság már a fotelben ülve, számítógéppel és egy képszerkesztő programmal is összeállítható a teljes dokumentáció.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek