élménypark;Zalaszabar;Erzsébet-tábor;

Csaknem hatmilliárd forintért vette meg az Erzsébet-táborokat működtető alapítvány a zalaszabari élményparkot

Az állam öt évvel ezelőtt csaknem egymilliárd forinttal támogatta meg a turisztikai fejlesztést.

5 milliárd 977 millió forintért vásárolta meg az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány a zalaszabari Zobori Élmény Parkot – derül ki a 24.hu közérdekű adatigénylésére adott válaszból.

Tavaly a közpénzzel is gazdálkodó, az Erzsébet-táborokat üzemeltető alapítvány gyakorlatilag titokban szerezte meg a Kis-Balatonhoz közeli, panorámás területet, majd az idén elzárta azt a nagyközönség elől. Pedig egy önkormányzati dokumentum szerint ez volt Zala megye egyik legjelentősebb idegenforgalmi attrakciója, amelynek fenntartása és fejlesztése nélkülözhetetlen a megyében, nem mellesleg közel egymilliárd forintos állami támogatás segítéségével épült meg.

A 24.hu megkeresésére az alapítvány kiemelte,

az élménypark Erzsébet-táborként a rászoruló, közöttük súlyosan beteg, többek között daganatos megbetegedésben vagy veleszületett szívbetegségben szenvedő, valamint baleseti sérült gyermekek élményterápiás rehabilitációjának ad helyet.

Szabadics Zoltán, a Holnapocska Tábor és a Zobori Élménypark alapítója – a Balatoni Hajózási Zrt. igazgatósági elnöke, akinek cégei rendszeres szereplői az állami közbeszerzéseknek, például szennyvízcsatorna- és útépítési feladatokat látnak el, és Mészáros Lőrinc érdekeltségének rendszeres konzorciumi partnerei – még 2008-ban vásárolta meg a területet a Dulák-hegyen, a Kis-Balaton közelében, mindössze 10 kilométerre Zalakarostól. 2010-ben a Szabadics házaspár elindította az első Gyógyuló Holnapocska Táborát a tulajdonukban lévő zalaszabari kalandparkban. Korábbi sajtóhírek szerint 2015-ben az Erzsébet-program is csatlakozott az élményterápiás táborokhoz, majd 2019-ben állami segítséget kapott a tulajdonos turizmusfejlesztés címén. Az élménypark nevezetességéül szolgáló 400 méter hosszú hullámvasutat Rogán Antal és Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség volt vezérigazgatója (jelenleg az MTÜ igazgatóságának elnöke) adta át. A fejlesztésre az üzemeltető Zobori Kalandozoo Kft. – Szabadics Zoltán és felesége érdekeltsége – 923 millió forint egyedi támogatást kapott az MTÜ-től. Az ambíciókból és a ráfordított állami támogatásokból azonban nem született hosszú távon is sikeres projekt, és az élménypark turisztikai attrakcióként öt év után bezárt.

Az ingatlan tulajdoni lapja alapján az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány már 2023 júniusában a terület tulajdonosává vált, viszont ekkor még az élménypark elidegenítési tilalom alatt állt, illetve az MBH Bank 168 millió forintos jelzáloga, valamint az MTÜ alá tartozó Kisfaludy Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. 601 milliós jelzáloga terhelte. Az elidegenítési és terhelési tilalmat azonban tavaly augusztusban törölték.

2021-ben még módosították is a településrendezési tervet az élménypark miatt. A cél az volt, hogy megnöveljék a Dulák-hegyen, a különleges beépítésre nem szánt idegenforgalmi övezetben megtalálható területnek a beépíthetőségét, „így a meglévő élménypark újabb élményelemekkel bővülhet, és a területet használók számára újabb épületek lesznek építhetők”. A módosítást Szabadics Zoltán kérte.

A kanizsamediahaz.hu nemrég arról írt, hogy az élménypark turisztikai szempontból fontos volt a zalakarosi szállodák számára is. Novák Ferenc, a fürdőváros polgármestere mindezt megerősítette a lapnak: „A Zobori Élménypark közkedvelt volt a Zalakaroson üdülő vendégek között. Kiváló együttműködés alakult ki a vállalkozás és a Zalakarosi Fürdő, illetve az önkormányzat között is.” Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a bezárás „ténylegesen” nem hat Zalakaros turizmusára. A turizmus.com cikke szerint az élményparkot 2023-ban 40 ezer vendég kereste fel, a szomszédos Holnapocska Táborban pedig több mint 3000 gyermek nyaralt térítésmentesen.