Légicsapásokra és szárazföldi műveletekre is kiterjedhet az izraeli hadsereg rafahi offenzívája

háború
május 09., 04:59

Légicsapásokra és szárazföldi műveletekre is kiterjedhet az izraeli hadsereg rafahi offenzívája, mutatják a Planet Labs május ötödike és hetedike között készült műholdfelvételei. A felvételek alapján a védelmi erők már behatoltak a Gázai övezet legdélebbi városába, épületeket rongáltak meg és tettek a földdel egyenlővé.

A Kuwait kórház szerint a nyugat-rafahi Tal al-Sultanban szerdán legalább négy ember meghalt és többtucatnyian megsebesültek izraeli légicsapások következtében.

A műholdfelvételek szerint az új hadművelet sok elemében hasonlít a Gázai övezet tavaly októberi, kezdeti inváziójához: a védelmi erők egy sor légicsapást hajtottak végre a szárazföldi erők mozgósítása előtt, majd szisztematikusan épületeket bontottak le és rongáltak meg.

Az izraeli hadsereg hétfő hajnalban megkezdte a palesztin civilek evakuálását, majd hétfő reggel megerősítette, hogy éjszaka légicsapásokat hajtott végre és „terrortámadásokat” hiúsított meg Rafahban. A lakosságot szórólapok, hangüzenetek és telefonhívások szólítják fel, hogy meneküljenek a kibővített humanitárius övezetbe, a tengerparton fekvő al-Mavaszi negyedbe és a hadsereg által már korábban bevett Hán Júniszba. A hadsereg szerdai közleménye szerint terrorellenes műveletek zajlanak Rafah keleti részén, ami célzott rajtaütéseket és földalatti műveleteket is magába foglal.

Palesztinok százai menekülnek Rafahból
photo_camera Palesztinok menekülnek Rafahból Fotó: Ashraf Amra/Anadolu via AFP

Bezalel Smotrich izraeli pénzügyminiszter, a biztonsági kabinet szélsőséges tagja egy héttel korábban gázai városok teljes megsemmisítésére szólított fel, mondván: „nincsenek félmegoldások”. A befolyásos izraeli lap, a Hárec akkor emlékeztetett, hogy Benjámin Netanjahu Izraelében megtörténhet, hogy a szélsőjobb vezetője nyíltan népirtást szorgalmaz, a kormányban pedig egyetlen ember sincs, aki hajlandó lenne kiállni és azt mondani, „elég”.

Miközben a miniszterelnök kérlelhetetlenül ragaszkodik a rafahi offenzívához, a tűzszünetről és a túszok szabadon engedéséről szóló tárgyalások hetek óta zajlanak a felek között Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok közvetítésével. Április közepén a Hamász elutasíthatta Izrael fogolycsere- és fegyverszüneti javaslatát: Izrael ajánlata a még nem halottnak nyilvánított kilencvenhét, október hetedikén elfogott izraeli túsz közül negyven - főleg nők, gyerekek, idősek és betegek - szabadon engedéséről szólt, az izraeli börtönökben fogvatartott kilencszáz palesztin fogolyért cserébe. Más források szerint még körülbelül százharmincan lehetnek a terrorszervezet fogságában. Az indítvány a gázaiak humanitárius segélyezését is magába foglalta volna. A Hamász állítása szerint nem tart foglyul ennyi izraelit, aki megfelelne a túszcsere feltételeinek.

A tavaly októberben kirobbant háború során rengeteg gázai Rafahban keresett menedéket, ahol egyes becslések szerint a teljes, 2,3 milliós lakosság már több mint fele tartózkodhat, míg más becslések szerint akár a kétharmada. Az izraeli kormányfő régóta beszélt a rafahi offenzíva lehetőségéről, az elmúlt hetekben pedig a hadsereg további tüzérséget és páncélozott harci járműveket telepíthetett a Gázai övezet peremére, ami szintén a készülő szárazföldi offenzívára utalhatott.

A Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium szerint a háborúban eddig közel harmincötezer ember halt meg palesztin területen, a sérültek száma legalább hetvenhatezer. Az október hetedikén elrabolt több mint kétszáz izraeli túsz közül legalább harmincnégyen meghaltak.

Címlapfotó: ALI JADALLAH/Anadolu via AFP (CNN)