eur:
389.64
usd:
360.22
bux:
68095.19
2024. május 31. péntek Angéla, Petronella
Drón kutya. Forrás: Youtube
Nyitókép: Forrás: Youtube

Ez nem sci-fi: felfegyverzett robotkutyák uralhatják a harctereket

Valószínűleg a világon elsőként az Egyesült Államok tengerészgyalogságának különleges műveleti parancsnoksága (MARSOC) lesz az első, amely robot harci kutyákat is alkalmazni fog a bevetésein.

A különleges drónokról annak a cégnek az egyik vezetője számolt be, amely a fegyverzetet gyártja a robotkutyákhoz. Eric Shell szerint a robotok elsősorban az alagutak feltárásában, a lövészárokharcban, az aknamezők felderítésében vagy olyan városi környezetben lehetnek hasznosak, ahol az ellenség robbanócsapdákat helyezett el – írja a The War Zone.

A robotkutyák mesterséges intelligencia segítségével képesek megkülönböztetni egymástól az embereket, illetve a drónokat és járműveket. A felderített célpontokat jelentik a kezelőjüknek, és a katona dönti el, hogy a robot mikor, mire lőhet. Legalábbis egyelőre így van.

A drónkutyát gyártó Ghost Robotics szerint a tengerészgyalogság elsősorban a közepes méretű, minden időjárási körülmények között bevethető, Vision 60 fantázianevű drónt próbálgatja. A műholdas kapcsolat révén akár több ezer kilométeres távolságból is irányítható négylábú fegyver nélkül is bevethető, például felderítésre vagy megfigyelésre. Különösen szűk, veszélyes helyeken használhatják az élő kutyák helyett.

A Vision 60 műszakai adatai:

  • súly: 51 kg
  • környezeti hőmérséklet: -45–55 Celsius-fok
  • sebesség: 3 m/s
  • hatótávolság: 10 km
  • bevetési idő: 3 óra
  • terhelhetőség: 10 kg

Hasonló, fegyvertelen robotkutyákat már az Egyesült Államok légiereje is használ egyes, kiemelt fontosságú repterek őrzésére. A drónkutya ugyanis még az élő négylábú társainál is hamarabb képes érzékelni, ha behatolók jelennek meg a bázis közelében, és azonnal riasztja a fegyveres őrséget.

Drón kutyás járőr az amerikai légierő Nellis Légitámaszpontján, Nevadában. Forrás: USAF
Drónkutyás járőr az amerikai légierő Nellis Légitámaszpontján, Nevadában. Forrás: USAF

A The War Zone azt írja, hogy nem csak az amerikai fegyveres erőket foglalkoztatja a kisebb méretű, bármilyen terepen és időjárási körülmények között bevethető drónok fejlesztése. Úgy tudni, hogy Kína és Oroszország is próbálkozik már ilyenek létrehozásával. A lap szerint a felfegyverzett robotkutyák megjelenése újfajta veszélyt is rejt: a mesterséges intelligencia ugyanis idővel kiszoríthatja a döntéshozatalból az embert.

Pár napja az amerikai tengerészgyalogság drónfejlesztő részlegének vezetője egy konferencián arról beszélt, hogy ami tegnap még csak a tudományos-fantasztikus filmek és regények világa volt, az rövidesen a harcterek valósága lesz. Keenan Chirhart alezredes szerint nem sok idő kell már ahhoz, hogy fürge, felfegyverzett robotkutyák jelenjenek meg a katonák mellett. Ezek a robotok képesek lesznek az amúgy megközelíthetetlen helyekre is behatolni és úgy harcolni az ellenséggel, hogy közben a saját erők nem kerülnek veszélybe.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a radikális jobboldal előretörése átrendezheti az erőviszonyokat az EP-ben

Elemző: a radikális jobboldal előretörése átrendezheti az erőviszonyokat az EP-ben

Globális radikális jobboldali összefogásra ugyan nincs esély, de például az Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoport megerősödése kibillentheti egyensúlyából az Európai Néppárt és a szociáldemokraták uralta Európai Parlament status quóját – mondta az InfoRádióban Csepeli Réka, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet munkatársa.

A köztévében vitáztak az EP-listavezetők

A közmédia televíziós vitát rendezett az európai parlamenti listavezetők számára. A tizenegy résztvevő fejenként egy-egy percet kapott a bemutatkozásra és az elköszönésre, a köztes időben pedig három témában fejthette ki a véleményét két percben. A megszólalási sorrend megegyezett a szavazólapokon szereplő sorrenddel.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.31. péntek, 18:00
Dobrev Klára
a DK árnyék-miniszterelnöke, a DK-MSZP-Párbeszéd EP-listavezetője
Ma döntenek Magyarországról - Kell-e félni a Moody’s-tól?

Ma döntenek Magyarországról - Kell-e félni a Moody’s-tól?

Nagyon furcsa lenne most bármilyen negatív hitelminősítői lépés a Moody’s-tól. Bár az intézet tavaly őszi előrejelzéséhez képest rosszabb költségvetési és GDP pálya bontakozott ki, a Moody’s akkoriban eléggé lemaradva követte a valóságot. Eközben a dinamikus béremelkedés miatt a fogyasztás kilátásai javulni kezdtek az elmúlt hónapokban, és a gazdaság külső egyensúlyi pozíciója is robusztus, így a Moody’s-tól az lenne a logikus döntés, ha a magyar hitelminősítést és annak stabil kilátását változatlanul hagyná.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×