Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Négyen maradtak versenyben, pedig rekordsokan, tizenöten akartak főpolgármesterek lenni. Volt köztük két nő, volt 18 és 77 éves is, rutinosan sikertelen próbálkozók és néhány teljesen ismeretlen jelölt is. De ki volt a leggyorsabb, a törülközőt leghamarabb bedobó, a legtöbb érvénytelen ajánlást leadó, a legkésőbb ébredő és a legsikertelenebb?

Önkormányzati választások
Marad-e Budapest főpolgármestere Karácsony Gergely? Melyik városokban lehet esélye az ellenzéknek? Megrengethetik-e a közéleti botrányok a Fidesz helyi bástyáit? Június 9-én kiderül - kövesse velünk a 2024-es önkormányzati választások legfontosabb híreit!
Friss cikkek a témában

Soha ennyien nem akarták vezetni Budapestet, mégis alig van, akire főpolgármester-jelöltként szavazhatunk június 9-én. A tizenötből ugyanis négyen maradtak versenyben: Grundtner András (Mi Hazánk), Karácsony Gergely (DK–MSZP–Párbeszéd), Szentkirályi Alexandra (Fidesz–KDNP) és Vitézy Dávid (LMP–VDB). Jelenleg tehát az indulók 

  • 25 százaléka nő (Szentkirályi), 
  • 25 százaléka aktív főpolgármester (Karácsony), 
  • 50 százaléka volt fideszes államtitkár (Szentkirályi, Vitézy), 
  • 50 százaléka jogász végzettségű (Szentkirályi, Grundtner), 
  • 25 százaléka volt már polgármester (Karácsony, Zuglóban). 

De hová lett a többi jelölt? Röviden: gyorsan fogytak. Hosszabban: sokan meggondolták magukat, és még a „selejtező”, vagyis az aláírásgyűjtési szakaszban visszaléptek a jelöltségtől, és el sem jutottak a valódi megméretésig, a szavazásig. A tizenötből tízen így döntöttek: volt, hogy egy nap hatan is bejelentették, mégsem kívánnak indulni. 

Négy főpolgármester-jelölt maradt a 15-ből
HVG

A visszalépéseknek több okuk is lehetett, de sokaknál egyértelművé válhatott, hogy nem tudnak határidőre „kvótát szerezni” az induláshoz, nem tudják összegyűjteni a törvényben előírást 5000 érvényes állampolgári ajánlást, amely a jelöltté válás feltétele, így inkább le sem adták az aláírásokat ellenőrzésre, hanem kiszálltak. 

Volt viszont egy bátor jelölt, aki vállalta, hogy megszégyenül. Ő Vas Annamária, aki a 15-ös mezőny második női jelöltje volt, és egymaga több rekordot is tart. Ő jelentette be például legkésőbb az indulását, alig három nappal azelőtt, hogy véget ért volna a jelöltállítási szakasz. Akkor kezdett aláírásokat gyűjteni, amikor más már le is adta. 

Így aligha meglepő, hogy az amúgy is a politikában és a közéletben ismeretlen, függetlenként, párttámogatás és aktivistaháttér nélkül indulni kívánó Vasnak nem sikerült 5000 aláírást gyűjtenie. A Fővárosi Választási Bizottság (FVB) határozatából kiderül, hogy ő vette fel a legkevesebb, 750 aláírásgyűjtő ívet, és  

ő adta le a legkevesebb aláírást is: mindössze 73-at gyűjtött az előírt 5000 helyett. 

Vas Annamária egyébként 2022-ben 150×160 centis vászonra festette meg Orbán Viktort, és az akkori parlamenti választáson a mellette való voksolásra buzdított:

No Title

No Description

A mezőny másik női indulója, a Fidesz–KDNP jelöltje volt a leggyorsabb, ő már április 20-án leadta az összegyűjtött ajánlásait, és elsőként, április 26-án jogerősen nyilvántartásba is vették. Szentkirályi Alexandra az FVB-jegyzőkönyv szerint közepes mennyiségű, 1000 aláírásgyűjtő ívet vett fel – mindegyik ívre 8 aláírás fér. 

Karácsony Gergely egy aláírásgyűjtő sátor előtt a Blaha Lujza téren április 20-án
Reviczky Zsolt

Az íveken szereplő aláírásokat az ellenőrzésnél amúgy nem vizsgálják végig egyenként a választási iroda munkatársai, mert a jelöltek kedvelt politikai számháborúja – ki mennyit gyűjt és ad le – feleslegesen sok, akár 10-12 ezer aláírást is eredményezhet, így addig nézik csak őket, amíg biztosan meg nincs a minimális 5000 érvényes szignó.

Az ellenőrzéseknél kiderül az is, mennyi az érvénytelen ajánlás: ez lehet véletlen elírás, de a tapasztalatok szerint ismeretlenebb jelölteknél adódhat abból is, ha törvénytelenül, régebbi listákról, közben meghalt személyek adatait másolják át, majd hamisítják alá az aláírásukat. Nem állítjuk, hogy ezért, de mindenkinél voltak érvénytelen szignók, a legtöbb Vitézynél: 

  • Grundtner András (Mi Hazánk): felvett 1500 ívet, leadott 995-öt, ebből ellenőriztek 881 ívet, amelyen találtak 5232 érvényes és 645 érvénytelen ajánlást.
  • Karácsony Gergely (DK–MSZP–Párbeszéd): felvett 8000 ívet, leadott 1157-et, ebből ellenőriztek 730 ívet, amelyen találtak 5263 érvényes és 341 érvénytelen ajánlást.
  • Szentkirályi Alexandra (Fidesz–KDNP): felvett 1000 ívet, leadott 999-et, ebből ellenőriztek 724 ívet, amelyen találtak 5213 érvényes és 369 érvénytelen ajánlást.
  • Vitézy Dávid (LMP–VDB): felvett 1250 ívet, leadott 1200-at, ebből ellenőriztek 838 ívet, amelyen találtak 5231 érvényes és 759 érvénytelen ajánlást.

A legoptimistább tehát Grundtner és Karácsony volt, ők vették fel a legtöbb ívet, de a nyilvános jegyzőkönyvek szerint végül egyikük sem adott le ennyit. Sőt, kevesebb ívet is adtak le, mint amennyit felvettek – ez lehet amiatt, mert például elveszett, eltépték –, pedig ilyenkor ívenként 1000 forint bírságot kell fizetnie a jelöltnek. 

Ami pedig a többieket illeti, először is volt valaki, aki még a kezdet kezdetén kiszállt: a Jobbik jelöltje, Brenner Koloman még a start előtt visszalépett Vitézy Dávid javára. A később távozók közül néhányan pedig legalább legekkel búcsúzhattak. A 18 éves Kolek Márton volt a legfiatalabb, a 77 éves Kovács János pedig a legidősebb aspiráns. 

Ők mindketten függetlenként álltak volna rajthoz. Független jelöltből amúgy is sok volt most: heten kívántak párttámogatás nélkül indulni – végül egyiküknek sem sikerült. A mezőny érdekessége volt még, hogy két Kovács János is bejelentkezett, akiket születési dátumuk különböztetett volna meg a szavazólapon – ha felkerültek volna rá. 

Magyar Péter már Budapestet kóstolgatja, és ezzel mindent felforgathat

Akár a Fidesz-KDNP után a legnagyobb frakciója is lehet a fővárosi közgyűlésben Magyar Péter pártjának, ám a listaállításnak, mint politikailag racionális döntésnek van kockázata. A Tisza Párt budapesti színre lépése az ellenzéki pártoknak fog főleg fájni, így az első ellenzéki reakciók okkal jeleznek pánikot.

A legutóbbi, Karácsony győzelmét hozó 2019-es választáson indulók közül ketten is újra próbálkoztak volna. Révész Ferenc nyugdíjas villanyszerelő, aki 8000 közterület átnevezésével kampányolt, és Ács László, aki szerint Szentkirályi Alexandra Rogán Antal „asztrálteste”, most még az aláírások leadásáig sem jutott, előbb visszaléptek. 

Így tett egy másik induló, a 22 éves Torda Dávid független jelölt, aki jelentős, közel 400 ezres követőtáborral bír a TikTokon. Ez alapján talán nem okozott volna neki 5000 aláírást összeszedni, de mégsem ment el idáig, hanem előbb kiszállt. Búcsúznunk kellett a testépítő exzsaru Kajtor Gábortól is, a Szabad Ország Mozgalom jelöltjétől. 

Nem jutott a döntőbe a fél éve létező párt, az Új Magyar Birodalmi Mozgalom jelöltje, Ferenczik József sem, ő is visszalépett. Neki már az indulása is zavaros volt, hiszen pártja előre jelezte, „nem ismerjük el hivatalosan ezt a választást”. A visszalépők között volt még további két független jelölt, Nimmervol Márk Erik és Simon Szilárd Attila is.

Frissítés: 8:16

Cikkünk megjelenése után egy olvasónk felhívta a figyelmet: korábban Karácsony Gergely arról posztolt a Facebookon, hogy mintegy 40 ezer ajánlást, az előírtnál nyolcszor többet kapott, és ezt két részletben adják le. Viszont a Fővárosi Választási Bizottság honlapján egyetlen jegyzőkönyv található, és aszerint csak 1157 ívet adott le, amire fizikailag sem fér ki 40 ezer ajánlás, legfeljebb 9256, mert ívenként 8 sor van rajtuk. Ugyan 8000 darab ívet vett fel Karácsony (ezt eredeti cikkünkben tévesen 1500-nak írtuk, de azóta javítottuk), és ezen elférne akár 64 ezer ajánlás is, csakhogy nem ennyit adott le, csak az említett 1157 ívet. Kérdés: ha összegyűjtött több mint 40 ezret, miért csak alig 10 ezret tartalmazó ívmennyiséget adott le? Megkérdeztük erről a fővárost és a választási irodát is, ha válaszolnak, cikkünket frissítjük.