Vágólapra másolva!
Szerdán este eldőlt, hogy a Real Madrid lesz a Borussia Dortmund ellenfele a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjében, miután a BL-elődöntő visszavágóján a spanyol rekordgyőztes hazai pályán hátrányból fordítva 2-1-re győzött a Bayern München ellen. Noha a Bayern semmiből szerzett vezetése után Manuel Neuer gyalázatos hibája indította el a fordulatot, de Kassai Viktorék Real-Bayern BL-meccséhez hasonlóan megint a játékvezetői stáb volt a főszereplő a madridi drámában.

Talán a Bayern München szurkolói is kevésbé ingerültek vagy dühösek lennének, ha a Real Madrid 4-0-ra nyeri meg a Bajnokok Ligája elődöntőjének visszavágóját, és úgy jut be a fináléba. Ugyanis a játék képe alapján bőven benne volt a mérkőzésben ez az eredmény. A BL-elődöntő madridi visszavágójának statisztikája azt mutatja, hogy 19-8 volt a kapura lövési arány a hazaiak számára, az 55:45-ös labdabirtoklási arány pedig a meccs képét elnézve még hihetetlennek is tűnik. Noha az első félidőben Serge Gnabry jóvoltából a münchenieké volt az első komoly helyzet, a játékrészben inkább Manuel Neueren és a Bayern-védelmen múlott, hogy ne legyen Real-vezetés a szünetben.

Bajnokok Ligája, Real Madrid, Bayern München, BL-elődöntő, BL
Manuel Neuer többször is nagyot védett a Real Madrid és a Bayern München BL-elődöntőjében
Fotó: Pierre-Philippe MARCOU / AFP

Vinícius Júnior lövését a kapufára tolta, majd Rodrygo közeli bombájába is belevetődött a német kapus, és a fordulás után is ő volt a főszereplő Vinícius megiramodásainál és Rodrygo szabadrúgásánál. Ezért is volt teljesen váratlan, amikor Alphonso Davies meglódult a bal oldalon, bevezette a labdát a tizenhatoson belülre, majd jobbal kilőtte a hosszú sarkot, megszerezve a vezetést a Bayern München számára.

A kanadai balszélső Serge Gnabry sérülése miatt kényszerűségből lépett pályára, és a teljes szezonban addig egy gólt lőtt. A másodikat a Bernabéura időzítette.

Majd a harmadikat is, de szerencséjére a két perccel később esett, szögletet követő öngólját videózás után érvénytelenítették, amiért középen Nacho Fernández durván fellökte Joshua Kimmichet.

A Real azonban még jobban egykapuzott, a müncheniek elöl legfeljebb Harry Kane kontráiban és Kim Mindzse fejesében bízhattak, de egyikből sem lett gól. Thomas Tuchel le is cserélte az összes támadóját, és egészen a 88. percig úgy tűnt, akárcsak kedden a Paris Saint-Germain, a Real Madrid is 0-1-gyel zárja a visszavágót az óriási fölénye ellenére, és megismétlődik a 2013-as BL-döntő. Ám ekkor

jött az addig hibátlanul védő Neuer döbbenetes hibája, kiejtette Vinícius nem túl jó lövését, a csereként beálló Joselu pedig lecsapott a labdára és kiegyenlített.

Bajnokok Ligája, Real Madrid, Bayern München, BL-elődöntő
Neuer óriási hibája után Joselu egyenlített
Fotó: Thomas COEX / AFP

Mint utólag kiderült, ekkor még több mint negyedóra volt hátra a meccsből, de nem a kétszer 15 perces hosszabbítás miatt. Hanem részben, mert az egyenlítés után is az ellenfelét nyomás alatt tartó Real a kilencpercesre ígért ráadás elején újabb gólt lőtt.

Antonio Rüdiger bal oldali passzát megint a csodacserének bizonyuló Joselu lőtte közelről a kapuba,

és ugyan először les miatt érvénytelenítették a találatot, a visszajátszás után megadták a gólt.

A madridiak óriási örömünnepben törtek ki, de még akadt feladatuk. Legalábbis azt hihették. A Bayern ugyanis nem igazán volt veszélyes, miután hátrányba került, úgy tűnt, nincs ereje Thomas Tuchel tanítványainak az egyenlítésre. Majd, amikor már a 102. percén is túl volt a találkozó, jött egy indítás Nusszair Mazraui felé, amit kifejeltek a Real-védők, majd Thomas Müller lecsapott a labdára, Matthijs de Ligt elé passzolt, aki kapásból a kapuba lőtt.

Ám ekkorra már felharsant a síp,

Mazraui ugyanis az asszisztens hirtelen döntése szerint lesen volt. Ám ez még kikockázva sem látszik tisztán. Ráadásul a videóbíró bevezetése óta ilyenkor rendre tovább szokták (mert az új szabály szerint tovább is kell) engedni a játékot, és az akció befejezése végén ítélnek csak valamit. Ezúttal nem ez történt, és noha a Real-játékosok láthatóan megálltak a sípszó után, nem kizárt, hogy sípszó nélkül is a madridi kapuban köt ki De Ligt lövése. Ám ez már sosem derül ki, így pedig a Real Madrid jutott be a Bajnokok Ligája döntőjébe. A Bayern München pedig Thomas Tuchel búcsúszezonjában biztosan trófea nélkül marad.

Éppen szerda reggel elevenítettük fel 2017. április 12-ét, amikor a Real Madrid Kassai Viktor és stábjának botrányos ítéletei következtében fordította meg a Bayern München elleni BL-negyeddöntő visszavágóját, és jutott tovább. Úgy tűnik, ezentúl nem a magyar játékvezetői stáb, hanem a katari világbajnoki döntőt is vezető Szymon Marciniak és csapata lesz a Bayern ellensége. Legalábbis a lefújást követő nyilatkozatok alapján ez egyértelműnek tűnik.

Nyilatkozatok a Real Madrid-Bayern München BL-elődöntő után

Thomas Tuchel:
„Ez most fáj, és eltart egy ideig, míg kiheverjük, mert a sok sérültünk ellenére mindent beleadtunk. Manu [Neuer] pedig egész este a bravúrjaival életben tartott minket, majd elkövetett egy hibát, amelyet a következő 100 évben sem követne el még egyszer – nyilatkozta a Bayernt irányító, majd a meccs után a kiesés ellenére a vendégszurkolók által éltetett Thomas Tuchel a DAZN-nek, majd a TNT Sportsnak nyilatkozva a hosszabbításban történtekre is rátért. –

Az asszisztens elnézést kért, de ez nem segít, abszolút katasztrofális volt a döntés.

Az ilyen szituációkat végig kell engedni, ez a szabály. Az asszisztens hibázott először, majd a játékvezető a sípolással másodszor. Nem a szabálykönyv szerint jártak el, és ezt nehéz megemészteni."

Thomas Tuchel nem érti, miért jelzett az asszisztens, majd sípolt a játékvezető
Fotó: JAVIER SORIANO / AFP

Matthijs de Ligt:
„Azt hiszem, ma este láthattuk, milyen kegyetlen a futball. Úgy gondolom, hogy 90 percig stabil teljesítményt produkáltunk, nagyon érettek és kompaktak voltunk, jól védekeztünk. Nekünk is voltak esélyeink elöl, és talán ez az egyetlen dolog, ami hiányzott. Pozitívum, hogy ilyen sokáig tartottuk magunkat a Santiago Bernabéu Stadionban, de nagy csapás, hogy (mint oly sokszor a Real Madrid ellen) végül elvesztettük a meccset. Könnyű Neuert hibáztatni, de az első félidőben Vinícius Júnior átlövésénél például világklasszis védést mutatott be, és később is bravúrosan védett. Az ilyen dolgok megtörténnek, ez is a futball része, egyszerűen szerencsétlen mozdulat volt – mondta a Bayern védője, Matthijs de Ligt a DAZN-nek, majd a Movistarnak és a beIN Sportsnak beszélt az utolsó percben történtekkel kapcsolatban is. – Ez egy nagy-nagy hiba volt,

az asszisztens is elismerte, hogy rosszul döntött. Nem azt akarom mondani, hogy a Real Madrid mindig a játékvezetők miatt nyer, de ma ez jelentette a különbséget.

De az is igaz, ha a Real épp azért 14-szeres győztese a sorozatnak, mert amikor azt gondolnád, hogy már meghaltak, még tudnak venni egy utolsó lélegzetet."

(Max Eberl Bayern-sportigazgató azt is elmondta, hogy Szymon Marciniak játékvezető is elismerte a hibáját, nem csupán az asszisztens.)

Manuel Neuer:
„Bárki, aki futballozott valaha, tudja, mit érzek most. Az, hogy a végjátékban kaptunk ki, miután 1-0-ra vezettünk, rendkívül keserű érzés. Egy lépést tettünk London felé, már szinte bejutottunk a döntőbe, úgyhogy most nem találom a szavakat. Őszintén szólva

arra számítottam, hogy a labda egy kicsit más irányba, inkább a mellkasom felé halad, de sajnos kicsit feljebb ment.

Nem számítottam arra, hogy egy buckán így megugrik a labda, és ez megváltoztatta az irányát. Aztán Joselu gyorsabban ért oda, és nem lehetett megállítani. Brutális volt" – mondta a müncheniek világbajnok kapusa, Manuel Neuer.

A Real Madrid egyenlítő góljánál Joselu csapott le Neuer hibája után a labdára

Carlo Ancelotti:
„Hát, ismét megtörtént, ami olyan gyakran megtörtént. A szurkolók, a stadion, a játékosok: ez egyszerűen varázslatos volt. Volt erőnk, hogy ne veszítsük el a fejünket egy nehéz meccsen, és ebben a szurkolók is segítettek, ez pedig átragadt a játékosokra. A Bayern gólja után nehéz pillanatokat éltünk át, de a cseréket követően a friss lábak és az energia segítettek. Amint szereztünk egy gólt, tudtam, hogy a győzelemért fogunk menni, és képesek leszünk rá, hogy valóban meg is szerezzük. Ez varázslat, ennek a sorozatnak a hangulata minden játékosunkat különleges érzéssel tölti el, amikor felveszi a mezt – nyilatkozta Carlo Ancelotti, majd reagált a Bayern felháborodására is. –

A Bayern panaszkodott a les miatt? Rendben, akkor mi reklamálhatnánk Nacho meg nem adott gólja miatt, mert azelőtt Kimmich színészkedett..."

Jude Bellingham:
„Ez egy valóra vált álom. Valaki az imént megkérdezte, hogy a szezon előtt elhittem volna-e, hogy ez fog történni. Valószínűleg nem, hiába álmodoztam erről gyerekkorom óta. Tele vagyok érzelmekkel, egy kicsit még mindig sokkos állapotban vagyok, és valószínűleg kell idő ahhoz, hogy felfogjam –nyilatkozta Jude Bellingham arról, hogy a Real 20 éves középpályása éppen a korábbi csapata ellen, a hazája nemzeti stadionjában léphet majd pályára a BL-döntőben. – Őrület, de ennek így kellett történnie:

az első döntőm Angliában, a Dortmund ellen lesz.

Örülök nekik is, megérdemlik a döntős helyüket, jó lesz látni néhány régi barátot. De most azt hiszem, kikapcsolom a telefonomat, és holnapra hagyom az üzenetek elolvasását. Zidane a példaképem, szívesen csinálnám azt, amit ő tett a Bajnokok Ligája döntőjében a Real Madrid színeiben."

Jude Bellingham számára lesz talán a legkülönlegesebb a Dortmund elleni BL-döntő a Wembley-ben

Hosszabbítás

Végezetül jöjjenek a keddi játéknap legérdekesebb statisztikái!

• A Real Madrid 18. alkalommal jutott be a BEK/BL fináléjába, az eddigi 17-ből 14-et megnyert a klub. A madridiak 1981 óta 9. alkalommal lesznek ott a döntőben, az eddigi 8 során (vagyis amióta BL-nek hívják a sorozatot) kivétel nélkül győztek.
  • A Real Madrid az eddigi 25 olyan kupapárharcából, amely első meccsén idegenben játszott döntetlent, immáron 24-szer továbbjutott.
  • A Real Madrid az idei BL-kiírásban már negyedszer fordított meg hátrányból meccset. Legutóbb legalább ennyi fordítást (5-öt) egy BL-idényben éppen a Real mutatott be, még 2016-17-ben, amikor végül megnyerték a sorozatot.
  • A Real sorozatban 37 egyenes kieséses szakaszbeli BL-meccsén szerzett gólt, ilyen hosszú szériája még soha egyetlen csapatnak sem volt a Bajnokok Ligájában.
  • A Bayern München immáron 9 mérkőzés óta nem tudta legyőzni a Realt a BL-ben.
  • A Real Madrid 13 éve nem veszített odahaza BL-elődöntőt.
  • A 34 éves és 42 napos Joselu a legidősebb játékos lett, aki csereként beállva duplázni tudott a BL egyenes kieséses szakaszában.
  • Jude Bellingham 10. alkalommal játszott a Bayern ellen, és először volt győztes csapat tagja.
  • Jude Bellingham 33. alkalommal játszott a BL-ben, 21 éves koráig csak Cesc Fabregas (34) lépett ennél többször pályára a legrangosabb európai kupasorozatban.
  • Thomas Müllernek a mostani volt a 151. BL-meccse, egyetlen klub színeiben korábban csak Xavi (szintén 151) érte el ezt a mennyiséget.
  • Harry Kane a 8 gólja mellett a 4. gólpasszát jegyezte az idei BL-ben, így első angolként jutott el 12 pontig egy BL-szezon kanadai táblázatán.
  • A két klub 28. alkalommal játszott egymás ellen az európai kupaporondon, 11 Bayern-siker és 4 döntetlen mellett a mostani volt a 13. Real-győzelem.
  • Thomas Tuchel és Carlo Ancelotti 11. egymás elleni meccsét vívta, immáron mindkét edző négyszer győzött a másik ellen, háromszor pedig döntetlent játszottak egymással a két szakember csapatai.
  • Carlo Ancelotti az első edző, aki 6 BL-döntőben is szerepelhet, az eddigi 5-ből 4-et megnyert az olasz szakember.

Bajnokok Ligája, elődöntő, visszavágó:

Real Madrid (spanyol)-Bayern München (német) 2-1 (0-0)
Madrid, v.: Szymon Marciniak (lengyel)
gólszerzők: Joselu (88., 91.), illetve Davies (68.)
sárga lap: Camavinga (101.)
Továbbjutott: a Real Madrid, 4-3-as összesítéssel.

Real Madrid:
Lunyin - Carvajal, Nacho, Rüdiger, Mendy - Tchouaméni (Camavinga, 70.), Kroos (Modric, 70.), Valverde (Joselu, 81.), Bellingham (Militao, 100.) - Vinícius, Rodrygo (Diaz, 81.)
Bayern München:
Neuer - Kimmich, de Ligt, Dier, Mazraui - Laimer, Pavlovic - Sané (Kim, 76.), Musiala (Müller, 85.), Gnabry (Davies, 27.) - Kane (Choupo-Moting, 85.)

A Real Madrid ellenfele a német Borussia Dortmund lesz a június 1-jei, londoni Wembley Stadionban megrendezésre kerülő fináléban, ahová a BVB kedden, a Paris Saint-Germain elleni továbbjutással biztosította be a helyét.