SG.hu

Az USA korlátozná az MI-modellek exportját

A Biden-kormányzat készen áll arra, hogy új frontot nyisson az amerikai mesterséges intelligencia Kínától és Oroszországtól való megvédésére irányuló erőfeszítéseiben, és előzetes tervei szerint védőkorlátokat helyezne el a legfejlettebb MI-modellek, a ChatGPT-hez hasonló mesterséges intelligencia rendszerek alapszoftvere körül.

A Kereskedelmi Minisztérium új szabályozási törekvést fontolgat azon zárt forráskódú MI-modellek exportjának korlátozására, amelyek szoftvere és a képzési adatbázisa titkos. Ez az új szabályozás kiegészítené azon, az elmúlt két évben bevezetett intézkedéseket, amelyek célja a kifinomult mesterséges intelligencia chipek Kínába történő exportjának megakadályozása volt, hogy lassítsák a csúcstechnológia katonai célú fejlesztését. A szabályozóknak még így is nehéz lesz lépést tartaniuk az iparág gyors ütemű fejlődésével. A kínai nagykövetség a lépést „a gazdasági kényszer és az egyoldalú megfélemlítés tipikus aktusának minősítette, amelyet Kína határozottan ellenez”, hozzátéve, hogy „intézkedéseket” fog tenni érdekei védelmében.

Jelenleg semmi sem akadályozza meg az olyan amerikai MI-óriásokat, mint a Microsoft, az OpenAI, az Alphabet, a Google DeepMind és a rivális Anthropic - amelyek a legerősebb zárt forráskódú MI-modelleket fejlesztették ki -, hogy kormányzati felügyelet nélkül szinte bárkinek eladják azokat a világon. A kormányzati és magánszektorbeli kutatók attól tartanak, hogy az Egyesült Államok ellenfelei agresszív kibertámadásokhoz vagy akár erős biológiai fegyverek létrehozásához használhatják ezeket a modelleket, melyek hatalmas mennyiségű szövegen és képen képeztek ki az információk összegzésére és tartalomgenerálásra. Bármilyen új exportellenőrzés valószínűleg Oroszországot, Kínát, Észak-Koreát és Iránt célozná meg. A Microsoft egy februári jelentésében már tényként közölte, hogy a kínai és az észak-koreai kormányhoz, valamint az orosz katonai hírszerzéshez és az iráni Forradalmi Gárdához kötődő hackercsoportok nagyméretű nyelvi modellek segítségével próbálták tökéletesíteni hackerkampányaikat.

Az MI-modellekre vonatkozó exportellenőrzés kidolgozásához az Egyesült Államok a tavaly októberben kiadott MI végrehajtási rendeletben szereplő küszöbértékhez fordulhat, amely a modell betanításához szükséges számítási teljesítményen alapul. Ha a fejlesztő eléri ezt a szintet, be kell jelentenie a kereskedelmi minisztériumnak a mesterséges intelligencia-modell fejlesztési terveit és a teszteredményeket. Ez a számítási teljesítményküszöb lehet az alapja annak, hogy meghatározzák, mely mesterséges intelligenciamodellekre vonatkoznának exportkorlátozások. Ha ezt alkalmazzák, akkor valószínűleg csak a még ki nem adott modellek exportját korlátoznák, mivel egyelőre egyik sem érte el a küszöbértéket, bár a Google Gemini Ultra közel áll hozzá - állítja az EpochAI, egy a mesterséges intelligencia trendjeit nyomon követő kutatóintézet.

A hatóságok még messze vannak attól, hogy véglegesítsék a szabályjavaslatot. De az a tény, hogy egy ilyen lépés megfontolás alatt áll, azt mutatja, hogy az amerikai kormány igyekszik megszüntetni a hiányosságokat Peking MI ambícióinak meghiúsítására tett erőfeszítéseiben, annak ellenére, hogy komoly kihívást jelent a gyorsan fejlődő technológiára vonatkozó izmos szabályozási rendszer bevezetése. Az amerikai hírszerző közösség, agytrösztök és akadémikusok egyre inkább aggódnak azon kockázatok miatt, amelyeket a fejlett mesterséges intelligencia képességekhez hozzáférő ártó szándékú külföldi szereplők jelentenek. A Gryphon Scientific és a Rand Corporation kutatói megjegyezték, hogy a fejlett mesterséges intelligencia modellek olyan információkkal szolgálhatnak, amelyek segíthetnek biológiai fegyverek létrehozásában.

A Belbiztonsági Minisztérium 2024-es belföldi fenyegetettségi értékelésében azt írta, hogy a kiberszereplők valószínűleg „új eszközök kifejlesztésére” fogják használni a mesterséges intelligenciát, hogy „nagyobb léptékű, gyorsabb, hatékonyabb és nehezebben kivédhető kibertámadásokat tegyenek lehetővé”. "Az MI felhasználásának növekedése robbanásszerű és radikális, és valójában nagyon nehéz ezt követnünk” - mondta Brian Holmes hírszerzési tisztviselő egy márciusi exportellenőrzési összejövetelen, aggodalmát kifejezve Kína előretörése miatt.

Ezen aggályok kezelése érdekében az Egyesült Államok intézkedéseket hozott a mesterséges intelligencia-chipek és az azok előállításához szükséges eszközök Kínába irányuló áramlásának megfékezésére. Emellett olyan szabályt javasolt, amely előírja az amerikai felhőszolgáltató vállalatok számára, hogy tájékoztassák a kormányt, ha külföldi ügyfelek a szolgáltatásaikat olyan nagy teljesítményű mesterséges intelligenciamodellek betanítására használják, amelyeket kibertámadásokhoz használhatnak fel. A kormány azonban magukkal az MI-modellekkel eddig nem foglalkozott. Alan Estevez, aki a Kereskedelmi Minisztériumban az amerikai exportpolitikát felügyeli, decemberben azt mondta, hogy az ügynökség megvizsgálja a nyílt forráskódú nagyméretű nyelvi modellek (LLM) exportjának szabályozására vonatkozó lehetőségeket, mielőtt visszajelzést kérne az iparágtól.

A fontolgatott exportellenőrzés hatással lenne az egyes fogyasztói alkalmazásokat, például a ChatGPT-t működtető háttérszoftverekhez való hozzáférésre, de nem korlátozná a hozzáférést magukhoz az alkalmazásokhoz. Tim Fist MI-szakértő szerint a küszöbérték „jó átmeneti intézkedés, amíg nem dolgozunk ki jobb módszereket az új modellek képességeinek és kockázatainak mérésére”. Jamil Jaffer, a Fehér Ház és az igazságügyi minisztérium egykori tisztviselője szerint a Biden-kormányzatnak nem számítási teljesítményküszöböt kellene alkalmaznia, hanem a modell képességein és tervezett felhasználásán alapuló ellenőrzést kellene választania. „A technológiai küszöbértékek helyett a nemzetbiztonsági kockázatra összpontosítani jobb lenne, mert ez tartósabb és a fenyegetésre összpontosít” - mondta.

A küszöbérték nincs kőbe vésve. Az egyik forrás szerint a Commerce végül alacsonyabb küszöbértéket állapíthat meg, más tényezőkkel párosulva, mint például az adatok típusa vagy az MI-modell lehetséges felhasználási területei, például a biológiai fegyverek előállítására alkalmas fehérjék tervezésére való képesség. A küszöbtől függetlenül a mesterséges intelligenciamodellek exportját nehéz lesz ellenőrizni. Sok modell nyílt forráskódú, ami azt jelenti, hogy kivonhatók az exportellenőrzések hatálya alól. Még a fejlettebb, szabadalmaztatott modellek ellenőrzésének bevezetése is kihívást jelentene, mivel a szabályozók valószínűleg nehezen tudnák meghatározni a megfelelő kritériumokat annak meghatározására, hogy mely modelleket kellene egyáltalán ellenőrizni - mondta Fist, megjegyezve, hogy Kína valószínűleg csak egy-két évvel van lemaradva az Egyesült Államok mögött a saját MI-szoftverek kifejlesztésében.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!