Zsigó Róbert hozzátette: 2010-ben a kormány úgy gondolta, családpolitikai fordulatra van szükség Magyarországon, ezért minden eszközzel azon volt, hogy segítse a gyermekvállalást és a gyermekek nevelését. Ennek a munkának fontos része volt a kisgyermekes anyukák segítése, hogy ha visszamennek dolgozni, „akkor ezt megtehessék úgy, hogy a gyermekeiket szakértő kezek között és megfelelő körülmények között biztonságban tudhassák” – tette hozzá.

Hirdetés

Az államtitkár elmondta, ezért indult el Magyarországon a bölcsődefejlesztési program. Annak sarokpontjaként nevezte meg az önkormányzatok anyagi támogatását bölcsődei férőhelyek létrehozására vagy bővítésére, illetve olyan finanszírozás biztosítását, amellyel azok fenn is tudják tartani az intézményeket. Harmadik ilyen elemként az intézményekben dolgozók anyagi megbecsülését említette.

Rámutatott, csak az elmúlt egy évben mintegy ötezer új bölcsődei férőhely jött létre Magyarországon, 2010-hez képest pedig már dupla annyi bölcsődei férőhely van az országban, több mint 65 ezer. Áprilisban már 1155 településen volt biztosított a bölcsődei ellátás, ami azt jelenti, hogy minden járásban van bölcsődei férőhely és minden településen működik olyan ellátás, amely bölcsődei férőhelyet jelent – tette hozzá.

Zsigó Róbert hangsúlyozta, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében 2010 előtt csak 22 településen volt bölcsődei ellátás, míg jelenleg ez a szám 109 helységet jelent, 3698 bölcsődei férőhellyel. Hozzátette, a kormány további 500 bölcsődei férőhely kialakítását tervezi a vármegyében.

Korábban írtuk

Az államtitkár elmondta, az elmúlt években a kormány egyik legfontosabb célja az volt, hogy olyan programokat indítson, amellyel fejleszteni tudja a településeket, leginkább a kistelepüléseket. Mindezt azért tette, hogy az ott élők is megfelelő színvonalon tudják igénybe venni az állam, illetve az önkormányzat által nyújtott szolgáltatásokat – tette hozzá Zsigó Róbert.

Koncz Zsófia, a térség fideszes országgyűlési képviselője köszöntőjében többek között arról beszélt, a kormány elkötelezett a családok támogatása mellett, ennek az egyik szimbóluma a bölcsődei fejlesztések száma, ami Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében két és félszeres férőhelybővülést jelent. Megjegyezte, a vármegyében ötször annyi településen van ma bölcsőde, mint ahány helyen volt 2010 előtt.

Bánné Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei közgyűlés elnöke ismertette, Monokon több fejlesztés történt az elmúlt időben, köztük a szerdán átadott mini bölcsőde átadása. Közölte, a vármegyei önkormányzat a 2014 és 2020 közötti fejlesztési időszakban száz településen 15 milliárd forintot fordított az óvodai és bölcsődei férőhelyek fejlesztésére. Ennek köszönhetően 187 új óvodai és 1391 új bölcsődei férőhely jött létre – tette hozzá.

Bártfay Emese (Fidesz-KDNP) polgármester elmondta, hogy a monoki Mazsola Bölcsőde felépítéséhez 150 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a település önkormányzata a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program pályázatán. Ezen felül a telek vásárláshoz 1 millió forint önerőt biztosított az önkormányzat – tette hozzá.