Lekapcsolták az EU-pénzből kifejlesztett ingyenes cégbetekintő rendszert

HírKlikk 2024. május 8. 15:45 2024. máj. 8. 15:45

Az igazságügyi államtitkár nem tartotta indokoltnak a 800 millióból készült ingyenes szolgáltatás fenntartását, mert lejárt az üzemeltetési kötelezettség.

Április végén egyik pillanatról a másikra elérhetetlenné vált az Országos Bírósági Hivatal (OBH) által üzemeltetett cégbetekintő, amelynek segítségével bárki ingyenesen hozzáférhetett a magyarországi gazdasági társaságok cégirataihoz – írja a 24.hu.

Tartalmazza a cégbírósági bejegyzéseket megalapozó dokumentumokat, így a közgyűlési jegyzőkönyveket, a tulajdonosváltásról szóló döntéseket vagy éppen a fizetésképtelenség helyzetét. Az adatokat otthonról, a nap 24 órájában el lehetett érni, nem kellett elmenni az illetékes cégbíróságra. A szolgáltatást – előzetes tájékoztatás nélkül – lekapcsolták.

A cégiratok helyett ez áll az oldalon:

„Tájékoztatjuk ügyfeleinket, hogy az Elektronikus Ügyintézési Portál E-cég betekintés szolgáltatását biztosító Országos Bírósági Hivatal (OBH) és Igazságügyi Minisztérium (IM) közötti együttműködési megállapodásban rögzített fenntartási időszak megszűnt, ezért az E-cég betekintő nem érhető el.”

A lap megkeresésére a hivatal azt közölte: „az IM igazságügyi és magánjogi jogalkotásért felelős helyettes államtitkára 2023. december 11. napján kelt levelében az E-cégbetekintés alkalmazás további fenntartását nem tartotta indokoltnak”.

A Fővárosi Törvényszéktől tudakolták, hogyan férhetnek hozzá mostantól a cégiratokhoz a felhasználók. Sok jó hír nincs: ingyenesen csak személyesen, a cégbíróságokon van mód iratbetekintésre, online lekérés létezik ugyan, de csak díjfizetés ellenében lehetséges, iratonként és kilobyte-onként is fizetni kell.

Először a Cégközlöny ment a levesbe

Fél éven belül ez már a második érvágás a cégvilágban tájékozódni akaró vállalkozásoknak, illetve a közhiteles információkat kereső felhasználóknak, például az oknyomozó újságíróknak. Tavaly október-novemberben szüntették meg a Cégközlöny hetente CD-n megjelenő változatát, korszerűtlenségre és az előfizetők kis számára hivatkozva. Hirtelen történt a váltás, annyira, hogy meg sem várták az előfizetések lejártát, az értesítést azzal küldték meg, hogy akinek csak az év végén jár le a szerződése, annak visszatérítik a pénzét.

A Cégközlöny helyébe sokkal korszerűbb digitális szolgáltatás lépett, de sokszoros az ára is: havi 572,5 ezer forint plusz áfa, és ha valaki a cégek közvetlen közleményeinek lekérdezésére is igényt tart, akkor további 114 500 plusz áfát kell fizetnie. 

Forrás: 24.hu