Ezeket látta már?

Egy titokzatos betegség szinte vámpírrá változtatta a tanárnőt

titokzatos, betegség, vámpír, tanárnő, lupus, történet

Egy ritka autoimmun betegség miatt nem tudott a fényben tartózkodni a brit nő.

A tanárként dolgozó Jennifer Spitzer élete sokáig a normálisnak volt mondható, míg az egyik nap furcsa kiütések jelentek meg rajta. Először csupán a meleg időt okolta miattuk, ám később kezdetét vette a pokoljárása.

- Amikor tavaly nyár elején először megjelentek a kiütések, azt reméltem, hogy csupán a meleg okozza őket… majd amikor elkezdődött az izzadás, azt gondoltam, hogy ez a korai menopauza lehet, ami 43 évesen nem is tűnt elképzelhetetlennek- kezdi az asszony, akinél később fájdalom is jelentkezett, mely vándorolt az ujjain, könyökein, bokáin, térdein.

- Annyira fájtak az ujjaim, hogy nehéz volt megfognom vagy kinyitnom egy könyvet, amit professzorként addig minden nap megtettem.

Hetekkel később újabb panaszok keserítették meg a napjait: romlott a látása, az ízületei recsegtek, a bőre viszketett, az ujjai megmerevedtek és zavarták a fények.

- Volt, hogy a férjem a sötétbe burkolózva talált rám a hálószobában, miután kihúztam az összes villanykörtét a foglalatból; a fény szúrta a szememet. Nem tudtam, mi van velem, de úgy éreztem, elárult a saját testem – mesélte a nő a Huffington Post-nak.

- Ahogy teltek a hetek, egyre inkább vámpírnak éreztem magam – nappal elbújtam a fény elől, éjszaka sétáltattam a kutyámat, egyre sápadtabb és vérszegényebb lettem.

A tünetei fokozatosan súlyosbodtak: hajhullása és bőrkiütései miatt az összes tükröt leszedte az otthonában, mivel nem bírta elviselni a tükörképe látványát. Később észrevette, hogy a nyelve széle csipkézetté vált – úgy érezte, teljes átalakuláson megy keresztül.

Az asszony orvostól orvosig járt, ám sokáig nem kapott magyarázatot állapotára. Volt, aki csupán több alvást és egészséges táplálkozást javasolt neki és volt, aki Lyme-kórra gyanakodott. 6 hónap után azonban a bőrgyógyásza nevén nevezte az állapotot: lupus.

Jennifer bár megijedt, hiszen ez egy gyógyíthatatlan betegség, ám mellette meg is könnyebbült, mivel végre nem a sötétben tapogatóztak, így megkezdődhetett a kezelés, mely nagyban csökkenteni tudja a panaszokat.

Mi az a lupus?

A lupus egy olyan autoimmun betegség, mely a test bármely részét érintheti, akárhol okozhat gyulladást– beleértve az ízületeket, a bőrt, a vesét, az agyat, a szívet és a tüdőt.

Igen nehéz diagnosztizálni, mert könnyű összekeverni más állapotokkal, betegségekkel, ráadásul nincs két teljesen egyforma lupusos eset.

Legjellegzetesebb tünete az arcon lévő, pillangószerűen elterülő piros folt – bár ez nem minden esetben lép fel.

A lupus az egész testben okozhat panaszokat, attól függően, hogy mely szerveket érinti. A tünetei általában hullámokban jönnek és mennek, úgynevezett fellángolásokban. Ilyenkor a panaszok olyan súlyosak lehetnek, hogy nagyban befolyásolhatják a napi rutint. Lehetnek remissziós időszakok is, amikor enyhék vagy nincsenek tünetek.

Ezek a tünetek fordulnak elő a legtöbbször: ízületi fájdalom, bőrkiütések, vörös foltok, hajhullás, fényérzékenység, légzési nehézségek, látászavarok.

Az állapot néha más betegségeket generál: például vese-szív-vagy tüdőbetegséget, okozhat trombózist, továbbá csontritkulást is.

A lupust egy 11 pontból álló kritérium rendszer segítségével diagnosztizálják: ha ebből 4 eltérés mutatkozik, akkor az valószínűsíti a lupusz meglétét. Az állapot nem gyógyítható, kezelésének lényege a gyulladás csökkentése és az immunrendszer túlműködésének gátlása.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Fél életét önkívületben töltötte ez a nő, mire kiderült, mi is a valódi betegsége

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

lupus

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához