szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA már vizsgálja, megvalósítható-e a Holdon a lebegő vonat legújabb terve. Ha minden stimmel, hamarosan fontos szerep juthat a Floatnak.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

Amikor az ember ismét eljut a Holdra, majd hosszabb távra rendezkedik be, sok mindent elölről kell kezdenie. Például a közlekedéshez szükséges infrastruktúra kiépítését is. A holdjáró autón már dolgoznak egy ideje a mérnökök, de könnyen lehet, hogy kötöttpályás közlekedés is lesz majd ott.

Az IFLScience azt írja, a tervek szerint lebegő vasutat is építhet a NASA a Hold felszínén, a projekt a Flexible Levitation On A Track (Float) nevet viseli. Később akár emberek szállítására is alkalmas lehet, de első körben a teherszállítást mint célt tartják szem előtt.

Egy önvezető, megbízható és hatékony teherszállító vasút szerelvényt akarnak fejleszteni és a Holdra telepíteni. A Float a hasznos terhet szállíthatja el a holdbázisról az űrhajók indítóállásáig és vissza, valamint segíthet a regolit szállításában is: ez utóbbit a kitermelés helyszínétől a feldolgozás helyszínére.

Ethan Schaler

A terv érdekessége, hogy a pályákat nem feltétlen kellene rögzíteni úgy, mint a Földön, hanem „szőnyegként” ki lehetne teríteni. Emiatt minimálisan kellene csak módosítani a Hold felszínét. A szerelvény ezen a pályán haladna lebegve, vagyis nem jelentene problémát a számára az éles holdkőzet.

A rugalmas pálya grafitrétegből készülhet, ez lehetővé tenné a mágneses lebegést, ezzel együtt pedig kellő mennyiségű tolóerőt biztosítana. Az egészre még szerelni lehetne egy rétegnyi napelemet is, így a Float akár külső energia bevonása nélkül is képes lenne működni.

Levegő nélküli abroncs kerül a holdjáróra, szélsőséges viszonyokat kell kibírnia

A NASA holdjárójára a Goodyear fejleszt majd abroncsot, épp úgy, mint korábban az Apollo-program során.

Bár a robotok különböző méretűek lehetnek, a becslések szerint naponta 100 tonna anyagot lehetne megmozgatni ezzel a módszerrel.

A Float jelenleg a NASA ötletbörzéjének második fázisánál jár. Ez azt jelenti, hogy a szervezet lát benne fantáziát, és már arra is adott pénzt a mérnököknek, hogy megépítsék a fejlesztés kicsinyített mását, prezentálva annak működését. Erre 600 ezer dollárt (kb. 217 millió forint) adott a szervezet, és ha a megvalósíthatósági tanulmány is megfelelő eredményt mutat, 2030 után kulcsfontosságú infrastruktúrává válhat majd a Holdon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.