szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2024 márciusában az ipari termelés 10,4 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest, és ez még úgy is hatalmas bukás, hogy tavaly három nappal többet dolgoztunk ebben a hónapban.

2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, annak mértéke pedig jócskán meghaladta az 5,3 százalékos visszaesésre vonatkozó piaci előrejelzéseket.

A munkanaphatástól megtisztított zsugorodás is 2,8 százalékos volt – közölte szerda reggel a KSH.

A statisztikai hivatal szerint a jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban hárommal kevesebb munkanap volt, mint 2023 márciusában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 februárjához mérten 3 százalékkal mérséklődött.

Ha az első negyedév egészét tekintjük, úgy is lesújtó a kép: a magyar ipar teljesítménye 4,1 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.

Az igencsak kellemetlen adatokat tovább rontja, hogy a feldolgozóipari alágak mindegyikében csökkent a termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártásban, valamint a villamos berendezés gyártásában jelentős volt a visszaesés, míg az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kevésbé csökkent.

Az év első két hónapjához képest is tovább romlott a teljesítmény. Január-februárban az ipari termelés 0,9 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül hétben visszaesett a termelés a tavalyi első két hónaphoz mérve. A legnagyobb mértékben, 11,7 százalékkal a gép, gépi berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 1,3 százalékkal csökkent.

Mindezt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében úgy kommentálta a gyenge adatot, hogy azt csupán az exportpiacaink gyengélkedése okozta.

Eközben az NGM által is hivatkozott német gazdaságban az ipari termelés a vártnál kevésbé csökkent márciusban az előző havihoz képest: szezonális és naptári kiigazítással csak 0,4 százalékkal, míg az egy évvel korábbitól pedig naptári kiigazítással 3,3 százalékkal maradt el.

Az NGM viszont továbbra is azt mantrázza, hogy a kormány 2024-ben újraindítja, 2025-ben pedig tovább emeli a magyar gazdasági növekedés ütemét, ehhez pedig a többi között a júniusban induló otthonfelújítási programot veti be.

Az azonban valóban pozitív, hogy a megrendítő magyar ipari adat ellenére a magyar vásárlók márciusban már elkezdtek visszaszivárogni a boltokba, és februárhoz képest két százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene. Erről az alábbi cikkünkben írtunk részletesebben:

Márciusban már elkezdtünk visszaszivárogni a boltokba

Februárhoz képest két százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene.