Már a szomszédunkban a veszélyes, súlyos köhögéssel járó járvány

GettyImages-1322096417

Hazánkban eddig nem jelentkezett a szamárköhögés-járvány, a közeli országokban azonban már kimutatták, halálos áldozata is van.

Bulgáriában újra meghalt egy csecsemő szamárköhögésben a 27 évvel ezelőtti eset után, Spanyolországban tavaly 7, idén már 1077 esetet regisztráltak két hónap alatt. Már több európai országban is felütötte a fejét ez a főként csecsemőkre veszélyes fertőző betegség, Hollandiában például 7200 esetet regisztráltak négy hónap alatt.

Főleg csecsemőkre veszélyes a szamárköhögés-járvány

Hazánkban az átoltottság miatt még nincs ok az aggodalomra, azonban a gyermekorvosok arra hívják fel a figyelmet, hogy oda kell figyelni erre a betegségre, írja a HVG.

Európa egyre több országában tér vissza a csecsemőkre veszélyes járvány, a szamárköhögés
Európa egyre több országában tér vissza a csecsemőkre veszélyes járvány, a szamárköhögésPeter Dazeley / Getty Images Hungary

A heveny cseppfertőzéssel terjedő betegség akár 10-12 hétig tartó, csillapíthatatlan, fullasztó köhögési rohamokkal jár. 

A betegséget baktérium okozza, és főként cseppfertőzéssel terjed. Az erősen fertőző kórt főleg a gyerekekhez kötik, azonban felnőttek is elkaphatják.

A szamárköhögést felnőttek is elkaphatják
A szamárköhögést felnőttek is elkaphatjákMoyo Studio / Getty Images Hungary

Az első járványok idején, a XVI. században 138 ezer halálos áldozatot szedett, a negyvenes évek óta van ellene védőoltás.

Már a szomszédos országokban is jelentkezett a járvány

Az elérhető védőoltás miatt meglepő, hogy ilyen gyorsan terjed a szamárköhögés-járvány Európában. Már megjelent Horvátországban, Szerbiában, Görögországban, Bulgáriában, Hollandiában és Spanyolországban is. Egy szófiai gyermekorvos egy nyilatkozatában elmondta, hogy tizenöt éves pályafutása alatt még soha nem látott ennyi esetet. Az is nagy ijedséget okozott, hogy idén áprilisban két egy hónapos csecsemő halt meg a betegség szövődményeiben, mielőtt még megkapták volna az első oltásukat. A hír hatására rengetegen rohamozták meg a patikákat az emlékeztető oltásokért. Bulgáriában tavaly 92,4 százalékos volt az oltottsági arány.

Hollandiában az év eleje óta hatan haltak bele a fertőzésbe, négy csecsemő, valamint két idős ember, és két halálesetet – egy csecsemőét és egy felnőttét – jegyeztek fel Görögországban.

Spanyolországban idén januárban és februárban már 85 százalékkal több beteget regisztráltak, mint tavaly egész évben.

Fontos az oltás

Az emelkedést többféle okkal is indokolják a szakemberek. Az egyik a betegség ciklikussága: a megfigyelések szerint szamárköhögés-járvány általában 3-5 évente tör ki, és mint sok más betegség, ez is a koronavírus-járvány utáni lezárások eltörlésével lángolt fel, főleg 2023 második felében. Egy másik lehetséges ok az átoltottság csökkenése, valamint az emlékeztető oltások kihagyása.

Mi a helyzet Magyarországon?

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatbázisa szerint idén eddig összesen 15 szamárköhögéses beteget regisztráltak Magyarországon. Tavaly egész évben egyet sem. Múlt héten egy 4 éves, oltott budapesti kislánynál igazolták a betegséget, míg egy 11 éves lány vizsgálatai egyelőre folyamatban vannak.

Hazánkban a csecsemők 2 hónapos korukban kapják meg az első védóoltást szamárköhögés ellen
Hazánkban a csecsemők 2 hónapos korukban kapják meg az első védóoltást szamárköhögés ellenAdam Gault/spl / Getty Images Hungary

Hazánkban a csecsemők az első, szamárköhögés (pertusszisz) elleni oltóanyagot is tartalmazó kombinált vakcinát (DTP+Hib+IPV) 2 hónaposan kapják meg, majd ezt követi egy-egy emlékeztető oltás a harmadik és a negyedik hónapban, és oltanak még a 18. hónapban és a 6. évben is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek