szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bekerült az Aranybulla és az amerikai függetlenségi háború a középszintű érettségi követelményei közé, illetve pontlevonás jár azért is, ha valaki hosszabb esszét ír az elvárt terjedelemnél.

Az új 2020-as Nat miatt a töriérettségi is változik idén, igaz a magyarhoz képest nem sokat. A feladatok típusa és a vizsga szerkezete ugyanaz marad, mint a korábbi években, azonban a témakörök több helyen módosulnak – írja az Eduline oktatási szakportál.

A legfontosabb váltás, hogy lekerült emelt szintről középszintre az Aranybulla és az amerikai függetlenségi háború, míg az emelt szintű vizsga témakörei közül kivették a francia abszolutizmust és a XVIII. századi Európa nagyhatalmainak küzdelmeit.

A portálnak korábban Repárszky Ildikó, a Történelemtanárok Egyletének alelnöke elmondta, hogy az idei történelemérettségi tematikájában csak néhány helyen változik meg, mégis pánikhangulat alakult ki a diákok körében. Ennek oka Repárszky szerint az, hogy a valóban jelentőset változott magyarérettségi keltette félelmek átragadtak a történelemre, illetve az, hogy most először kell az új Nemzeti Alaptanterv szerint vizsgázniuk a diákoknak.

„Az ország lebutítása az iskolákban kezdődik” – Az új érettségihez biflázni kell tudni, nem gondolkodni

Megváltozik a magyar- és a történelemérettségi. A tanárok és a diákok csak egy-egy mintafeladatsort láttak, ennek alapján próbálják elképzelni, milyen elvárásnak kell majd megfelelni.

Fokozta a bizonytalanságot az is, hogy az új rendszer szerinti követelményekhez jó ideig csak kevés feladatsor állt a diákok rendelkezésére, így nem volt annyi lehetőségük gyakorolni.

A történelemérettségi az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a korábbi évekhez hasonlóan mind közép-, mind pedig emelt szinten két részből épül fel. Középszinten az első részben rövid feladatokra kell válaszolni, míg a második részben esszéket kell írni. Erre összesen 180 perce lesz a vizsgázóknak.

Középszinten a négy esszéfeladat közül kettőt választhatnak a diákok: egy egyetemes történelemre vonatkozó rövidet, és egy magyar történelemmel foglalkozó hosszút.  A választás során arra is figyelni kell, hogy az egyik esszé az ókortól 1849-ig tartó időszakhoz kapcsolódjon, a másik pedig 1849 utánihoz.

Fontos, hogy a rövid esszé középszinten 100–130, míg a hosszú 210-260 szavas. Pontlevonás jár, ha valaki ezeknél jóval többet vagy kevesebbet ír.

Emelt szinten szintén az első részben a középszintű feladatsorhoz hasonlóan rövid, egyszerű feladatokat kell megoldani 100 perc alatt, míg a másodikban esszéket kell írni, amelyre összesen 140 perc áll az érettségizők rendelkezésére.

Emelt szinten a hat esszéfeladat közül hármat kell kifejteni: a középszinthez hasonlóan egy egyetemes történelemre vonatkozó rövidet, egy a magyar történelemmel kapcsolatos hosszút, és egy komplexet. Ez utóbbi esetében az ókortól napjainkig bármelyik időszakkal foglalkozhattok a megadott témákból válogatva.

Emelt szinten

  • a rövid esszé 110-130
  • a hosszú esszé 240-290
  • a komplex esszé pedig 290-340 szavas.

Hogy melyik esszétémát választottátok mindig egyértelműen jelölni kell a feladatlapon. 

A történelemérettségi ugyan nem a helyesírásról szól, a pontozás folyamán azonban mégis figyelembe veszik, így érdemes lesz forgatni a tanteremben rendelkezésre álló helyesírás szótárt.

Az Oktatási Hivatal közlése szerint egyébként történelemből középszinten 68 802, emelt szinten pedig 7679 diák ad számot a tudásáról.