»
Nézőcsúcs és hokiünnep: a vb-címvédő kanadaiak legyőzték a magyarokat – videóval

Küzdelemből nem volt hiány az MVM Dome jegén (Fotó: Czerkl Gábor)

2024.05.07 21:45Módosítva: 2024.05.08 00:20

Történelmi eredményt ért el a magyar férfi jégkorong-válogatott a bolzanói divízió 1/A világbajnokságon, hiszen először fordult elő, hogy kiesés után a következő évben azonnal ki tudta harcolni a visszajutást az elitbe. Az már csak a hab a tortán, hogy mindezt világbajnokként tette meg, vagyis volt mit ünnepelni az elit vb-re készülő, nem mellesleg címvédő Kanada ellen, amely NHL-es sztárokkal lépett jégre Hári Jánosék ellen és győzött magabiztosan 4–0-ra.

A hangulatra már a kapunyitás előtt sem lehetett panasz, a kabalafigurák mellett játékok sokasága várta a fiatalokat és idősebbeket egyaránt. Két órával a találkozó kezdete előtt aztán megnyíltak az MVM Dome kapui és a szurkolók elindultak a büfék irányába, hogy aztán enni- és innivalóval jól felszerelkezve elfoglalhassák helyeiket.

A büfék környékén nagy volt a forgalom (Fotó: Juhász Sára)

A mérkőzés előtt is akadt bőven látnivaló a jégen, már a bemelegítésre kiérkező csapatokat is hatalmas üdvrivalgás fogadta.

A folytatásban aztán a nemzeti csapattól visszavonuló klasszisokat is méltó módon búcsúztatta a Magyar Jégkorong Szövetség és az aréna közönsége. Kóger Dániel, Magosi Bálint, Nagy Gergő, Pozsgai Tamás és Szirányi Bence több világbajnokság, rengeteg siker és számtalan emlékezetes pillanat után hivatalosan is elköszönt a válogatottól. Az első harmad után, amikor a plüssök landoltak a jégen, a Sportal Tv stábja lecsapott Pozsgaira és a mieink korábbi csapatkapitányára, Nagy Gergőre.

Aztán jégre léptek újra az est főszereplői - a bolzanói hősök - akiket hatalmas üdvrivalgással fogadtak a szurkolók, az ekkora már szinte zsúfolásig megtelt arénában.

Az első harmad jól indult, az első nagy helyzet a vendégek kapuja előtt alakult ki, gól azonban ebből még nem született. A kanadai jégkorong-válogatott viszont nem véletlen címvédő az elitben, Colton Parayko lövése már visszafelé jött a kapuból, mire Bálizs Bence reagálni tudott a brutális erejű lövésre. (0–1)

A következő helyzet Terbócs István előtt adódott, de nem sikerült megoldani, pontosabban a védők és Jordan Binnington remekül állta a sarat a kapuban. A vendégek ifjú titánja, Connor Bedard lőhetett közelről, ezt azonban Bálizs védte.

A tempó különbség jól érzékelhető volt, főleg Henrik Nilsson kiállítása után, az emberhátrányban hősiesen védekezett a pirosban játszó hazai gárda. Ridly Greig is közel volt a gólhoz, de Bálizs ezen az összecsapáson is megmutatta, nincs baj a reflexeivel.

Bálizs Bence most is nagyokat védett (Fotó: Czerkl Gábor)

A második felvonásban aztán nem húzták sokáig a kanadaiak, a tavalyi NHL draft 1/1-ese, Connor Bedard passzából Bowen Byram vette be Bálizs kapuját, a csarnok pedig gyorsan elnémult. (0–2)

Az ünnepi mérkőzésen természetesen arra is törekszenek az edzők, hogy mindenki pályára léphessen, így Bálizs Bencét a Hydro Fehérvár AV19 kapusa, Horváth Dominik váltotta.

Így már a kapu előtt állva nézhette, hogy újabb nagy helyzetet alakítanak ki csapattársai. Ezúttal három az egyben vezették a kanadai kapura a korongot, Papp Kristóf azonban most nem tudott betalálni.

Ráadásként a harmad zárásaként újabb gólt szereztek a vendégek, a harmadik kanadai találatot Owen Power jegyezte. (0–3)

A harmadik kanadai gólt Power lőtte (Fotó: Czerkl Gábor)

A záró felvonás egyik legfontosabb pillanat az volt, amikor a kivetítőn megjelent a bűvös szám, amely azt jelenti, megdőlt a rekord, 14 925 néző látta a helyszínen az összecsapást.

Megvan a rekord a nézőtéren (Fotó: Cselleng Ádám)

A harmadik harmad végén Kanada még egyszer bevette a magyar kaput, igaz ekkor már Farkas Roland állt a ketrec előtt, a gólt pedig Dylan Guenther jegyezte, akit ismét a juharlevelesek egyik legjobbja, Bedard szolgált ki. (0–4)

A mérkőzésen így a regnáló A-csoportos világbajnok 4–0-ra győzött, de panaszra nem lehetett oka senkinek, a Bolzanóban megszerzett vb-címet pedig ez sem írja felül.