Közélet

Újabb hadipari beruházás: védelmi kutatóközpont jön létre Kaposváron

Védelmi kutatóközpont létrehozásáról írtak alá megállapodást Kaposváron. A városban a tervek szerint drónokat fejlesztenek, amelyek 3D-s térképekkel aknamezők azonosítására, felderítésére is képesek lesznek.

Védelmi kutatóközpont létrehozásáról kötött megállapodást a német Dynamite Nobel Defense (DND) GmbH és a Védelmi Innovációs Kutató Intézet (VIKI) kedden Kaposváron. A dokumentumot Deme László haderőfejlesztésért és innovációért felelős helyettes államtitkár, a VIKI vezérigazgatóhelyettese és Joachim Hutt, cég vezérigazgatója írta alá. 

Hajmáskér, 2023. július 10.
A magyar fejlesztésű ProTAR pilóta nélküli repülőrendszer első hivatalos bemutatója a Bakony Harckiképző Központ nullponti gyakorló- és lőterén, a Veszprém vármegyei Hajmáskér közelében 2023. július 10-én. A sugárhajtású drónt kifejezetten katonai alkalmazásra fejlesztették ki, a védelmi célú, a rendszer a hadsereg légvédelmi képességének fejlesztésére hivatott.
MTI/Vasvári Tamás
Fotó: Vasvári Tamás

Avishey Reger, a vállalat elnöke hangsúlyozta, az innovációs központtal a magyar haderőt támogatják. A kaposvári a cég első ilyen külföldi létesítménye lesz. 

Deme László többek között elmondta, a társaság a magyar honvédségnek biztosít páncélelhárító kézi fegyvereket. Kaposváron a tervek szerint drónokat fejlesztenek, amelyek 3D-s térképekkel aknamezők azonosítására, felderítésére is képesek lesznek. A fejlesztés jelentősen hozzájárul a magyar védelmi képesség erősítéséhez – tette hozzá. Szita Károly polgármester egyebek közt arról beszélt, hogy a városban tervezett tudományos ipari park első csarnokát a védelmi iparnak szentelik a Somogy vármegyei székhelyen. 

Korábban a a Világgazdaság megírta, hogy 2020 nyár vége óta a reneszánszát éli a védelmi ipar. Még gyerekcipőben jár, de hol van még a vége. a hadiipari beruházások lassan termőre fordulnak, olyannyira, hogy a Világgazdaság információi szerint 

néhány éven belül a magyar védelmiipar teljesítménye adhatja a hazai 1 százalékát.

Ez szakértők szerint abszolút reális várakozás. Látva a már bejelentett kapacitásokat a védelmi ipar rövid távon is képes ekkora mértékű GDP-hozzájárulást felmutatni. Számos fegyvergyárról és termelőüzemről, kutatási és fejlesztési bázisról van szó, még hozzá a következőkről:

  1. Zalaegerszeg – lánctalpas és kerekes járművek,
  2. Várpalota – lő- és robbanószer,
  3. Kaposvár – kiegészítő radar- és fegyverrendszerek integrációja,
  4. Győr – páncélozott harcjárművek,
  5. Kiskunfélegyháza – kézilőfegyver,
  6. Gyula – alkatrészek civil és katonai helikoptereknek,
  7. Nyírtelek – radarok,
  8. Szeged – elsődlegesen civil felhasználású lézertechnológia.

 

Védelmi Innovációs Kutató Intézet kutató központ Kaposvár
Kapcsolódó cikkek