Ezeket a híres sci-fi jeleneteket mind improvizálták a színészek

Amikor a filmtörténelem legnagyszerűbb mozzanataira gondolunk, szinte látjuk a lelki szemeink előtt, ahogy papírra vetik a zseniális forgatókönyvírók. Hát egy nagy túróst – ezeket a halhatatlan képsorokat legalábbis nem nekik köszönhetjük. SPOILERek előfordulhatnak!

A Szárnyas fejvadász „könnyek az esőben”-monológja

„Különös élmény félelemben élni, ugye? Pontosan ezt jelenti a szolgaság. Én láttam olyan dolgokat, amiket ti, emberek el se hinnétek. Lángoló csatahajókat az Orion peremén. Gyilkos sugarakat az éjben a Tannhäuser-kapunál.

Mindezek a pillanatok elvesznek az időben, mint könnyek az esőben.

Az idő lejárt” – búcsúzik az élettől Roy Batty, a Deckard által üldözött lázadó replikánsok vezetője. A film legmegindítóbb pillanatai közé tartozó sorokat ugyan eredetileg a Szárnyas fejvadász forgatókönyvírói, Hampton Fancher és David Webb Peoples vetették papírra, de a végső verzióhoz volt pár szava a Roy Battyt alakító Rutger Hauernek is.


A színész egy MasterClass-videóban árulta el, hogy az eredeti, terjengősebb monológból ő vágott ki vagy kétszáz szót, mivel Batty épp haldoklott, ezért úgy gondolta, biztosan nem lenne ideje ennél hosszabb beszédre. És saját bevallása szerint a sztár volt az is, aki előállt az azóta is a jelenet leghíresebb részének számító „könnyek az esőben” résszel. Mindezt nem a helyszínen, forgatás közben improvizálta, hanem egy nap csak úgy az eszébe villant hajnali 4-kor. Hauer azonban természetesen nem akart belekontárkodni a szakemberek munkájába, így a szöveg elejét nem írta át, de a történet jó példa rá, hogy van, amikor a szkriptet érintő kérdésekben a színésznek van igaza.


A Birodalom visszavág emlékezetes replikája

Ahogy arról 12 dolog, amit nem tudtál Az elveszett frigyláda fosztogatóiról című cikkünkben is írtunk, a híres jelenet, amelyben Indy nemes egyszerűséggel lepuffantja a lenyűgöző akrobatikus mozdulatokkal támadó kardforgatót, nem volt benne a forgatókönyvben – Harrison Ford improvizálta, mivel ételmérgezésben szenvedett, és le akarta rövidíteni az eredetileg megírt, sokkal bonyolultabb koreográfiát. De nem ez volt az egyetlen alkalom, amikor Ford rögtönzött. Neki köszönhető A Birodalom visszavág legvagányabb riposztja is: nevezetesen az, amikor Leia „szeretlek”-jére Han Solo egy határozott „tudom”-mal válaszol.

A szkriptben egyébként eredetileg a sokkal fantáziátlanabb „én is szeretlek” sor szerepelt, szóval Irvin Kershner rendező kifejezetten örült a színész változtatásának

– azt azonban még a híresen rugalmatlan George Lucason, a Star Wars atyján is át kellett vinni. Lucasnak ráadásul nem is tetszett Ford megoldása, mert attól félt, ezzel nevetségessé válik az egész jelenet, de egy tesztvetítés szerencsére meggyőzte ennek ellenkezőjéről, így Leia és Han Solo szerelmi vallomása ezen az egyszerre megható és karakterhű módon vonult be a filmtörténelembe.

 

További érdekességek Az elveszett frigyláda fosztogatóiról

12 dolog, amit nem tudtál Az elveszett frigyláda fosztogatóiról

Az egyetlen Indiana Jones filmet, aminek a címében nem szerepel, hogy Indiana Jones, vasárnap újra leadja a tévé. Ennek örömére íme egy tucatnyi érdekesség a forgatásról!

Tovább

 

A Vasember legendássá vált egysorosa

Mivel a szuperhősfilmek elég szigorú szabályok szerint készülnek, egy Marvel-mozi forgatása talán nem a legjobb terep a rögtönzésre – Robert Downey Jr. azonban nem ismer lehetetlent. A Marvel moziverzumot elindító 2008-as A Vasemberben ugyanis ő találta ki azt a baromi ütős lezárást a film végére. A fináléban az történik, hogy az ismert események végén Tony Stark sajtótájékoztatót tart, amire előre megírt kis papírkákkal készült. Mondanivalója lényege, hogy cáfolja a híreszteléseket, miszerint ő valamiféle szuperhős lenne, de amikor egy rámenős újságírónő elkezdi szívósan kérdezgetni, hallgat egy sort, majd azzal zárja rövidre a témát, hogy kivágja:

„én vagyok Vasember!”


Mindez persze nem szerepelt az eredeti képregényben és a film forgatókönyvében sem, de Kevin Feige Marvel-atyaúristen szerint annyira passzolt a karakterhez, hogy megtartották

– ráadásul a későbbiekben nemcsak afféle mottóvá vált Vasember számára (újra felhasználták például akkor is, amikor a Végjátékban utoljára láthattuk a figurát), de az alkotóknak is igazodási pontot jelentett, mivel Feige szerint ekkor döntötték el, hogy ahelyett, hogy szolgaian lemásolnák a képregényeket, inkább csak a szellemiségükhöz maradnak hűek.


Amikor Tom Holland mindenkit megríkatott a Bosszúállók: Végtelen háborúban

Amikor a Bosszúállók: Végtelen háború végén Thanos egy csettintéssel kiirtotta az univerzum felét, számos szívszaggató halálesetnek és több emlékezetes zárómondatnak lehettünk a szem- és fültanúi. Mind közül talán Pókember, azaz Peter Parker halála volt a legmegrázóbb, egyebek mellett azért, mert itt ütközött ki igazán, hogy hiába szuperhős, valójában csak egy rémült gyerek. „Mr. Stark! Nem vagyok túl jól” – mondja mentorának, Vasembernek, miközben összeesik, majd így folytatja: „Nem akarok meghalni. Nem akarok, Mr. Stark. Kérem! Nem akarok meghalni. Nem akarok” – és hogy végképp megszakadjon minden Marvel-rajongó szíve, a fiú még azt is hozzáteszi: „Sajnálom.”


A rövidke monológ legszívbemarkolóbb sorát, a „nem akarok meghalni”-t (az angol eredetiben: „I don’t want to go”-t) pedig maga Tom Holland, Pókember megformálója rögtönözte. Ahogy arról a GQ magazinnak mesélt, romantikus jelenetekben úgy szokta hangulatba hozni magát, hogy folyamatosan azt ismételgeti magában, hogy „szeretlek”, itt viszont, hogy minél jobban átérezze Peter Parker halálfélelmét, az járt a fejében, hogy „nem akarok meghalni”, és egyszer csak hangosan is kiszakadt belőle a jelenet felvétele közben

– aminek köszönhetően a Marvel-filmek egyik legszebb képsora született meg.


Jurassic Park: Jeff Goldblum félmeztelensége

Habár Steven Spielberg kalandfilmbe oltott szörnyfilmklasszikusában számos horrorisztikus pillanatnak lehettünk a tanúi, van benne jó pár vicces mozzanat is. Laura Dern frappáns beszólása („az asszony örökli a Földet”) mellett mindenképpen ilyen az a momentum, amikor a Jeff Goldblum által alakított, rocksztárként viselkedő tudóst egy komoly kríziskezelés közepette

szexi pózban, hasig kigombolt ingben láthatjuk, így szinte a teljes mellkasa közszemlére lett téve.

A szokatlan megoldás pedig a színész leleménye volt, aki a következőképpen vallott minderről Jimmy Fallonnak a The Tonight Show-ban: „ennek semmi köze nem volt a karakteremhez, semmi köze nem volt a filmhez,

szóval fogalmam nincs, egyszerűen csak megtörtént”.

Majd a sztár úgy részletezte az ihletett pillanatot, hogy lehetséges, hogy onnan jött az ötlet a félmeztelenkedéshez, hogy valahogy kompenzálni akarta, hogy a sztori szerint a megbeszélés közben épp sérült lába miatt küszködik.


(via SlashFilm)

 

Ez is érdekelhet

7 ikonikus sorozatjelenet, amit improvizáltak a színészek

Néha az lesz a legmaradandóbb pillanat, ami benne sem volt a forgatókönyvben.

Tovább