300 ezer magyart érint ez a gyógyíthatatlan betegség: most nagy segítséget kaptak

idős rákos beteg

Valóságos népbetegséggé vált a demencia, amely mintegy 300 ezer honfitársunkat, hozzátartozóikkal együtt pedig az ország közel egytizedét érinti. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a mozgás fontosságára hívta fel a figyelmet, mely nagyban javíthat a betegek életminőségén is.

Több mint száz, idősotthonban lakó ember tornázott együtt testépítő sportolókkal a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Gondviselés Háza Baglyaskő Időskorúak Otthonában, Salgótarjánban. A mozgás napja alkalmából, kifejezetten szépkorúak számára szervezett sportnapon folytatódott a Scitec Nutrition és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közös kampánya.

Európa-szerte mintegy 7 millió, hazánkban közel 300 ezer embert érint az időskori elbutulás, a demencia. A mára szinte népbetegséggé vált, szellemi hanyatlással járó betegség gyógyíthatatlan. 

Segít a mozgás a demencián

Nem csak a közvetlenül a demenciában szenvedők számára nehezíti meg a mindennapokat a szellemi leépülés, családtagjaik is érintettek. "A demencia különösen a 65 éven felüliek körében gyakori, és jóval több, mint a „felejtés betegsége”, ugyanis a személyiség megváltozásához vezet, az érzelmek és a társas képességek hanyatlásával és viselkedési zavarokkal is jár – írja sajtóközleményében a Scitec Nutrition. 

Az orvostudomány jelenlegi tudása szerint nem gyógyítható a gyógyszeres beavatkozásokra is csak a tünetek enyhülésével reagáló szellemi leépülés, ám lassítható a folyamat.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) országszerte 24 intézményben közel kétezer idős emberről gondoskodik otthonaiban, köztük számos demens beteggel. A demenciával élők mozgása korlátozottabb lehet, ezért számukra nagyon fontos az aktív életmód fenntartása és a rendszeres mozgás. Segítség lehet számukra egy speciálisan az ő szükségleteikre szabott mozgásforma, könnyű torna, akár ülőtorna, hiszen a mozgásfejlesztő tevékenységek hozzájárulnak a testi, érzékszervi vagy értelmi hiányossággal, demenciával élő emberek meglévő mozgásfunkcióinak, fizikai erőnlétének megőrzéséhez, az egyensúlyérzés javításához de a betegség előrehaladását nem befolyásolják. 

Ezen kétezer ember, és a hazánkban élő több százezer demens társuk számára alkotta meg az MMSZ és a Sctiec Nutrition azt az oktatóvideót, melynek gyakorlatait segédeszközök nélkül, akár kerekesszéken betegek is elvégezhetik, s melyet cikkünk elején bárki megtekinthet. 

"A felvételen Kormos Zoltán és Kiss László Scitec team tagok és jótékony márkanagykövetek, valamint a Máltai Szeretetszolgálat salgótarjáni otthonában élő Jegesy Ferencné Évike néni és Cziprok Zoltánné Ilike néni egy gyógytornász által összeállított, bárhol kivitelezhető, akár kerekesszékben is elvégezhető, nagyon egyszerű eszköz nélküli gyakorlatsort mutatnak be, köztük egyensúlyfejlesztő és koordinációs gyakorlatokat. A torna segít az izomzat erősítésében, az egyensúly javításában és az általános jóllét és jobb közérzet fenntartásában is" – tájékoztattak sajtóközleményükben. 

A videót a Szeretetszolgálat minden idősotthonában elérhetővé teszi, bízva abban, hogy a rendszeres mozgás segít a demenciával küzdők állapotán. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek