Budapest;Orbán Viktor;látogatás;Hszi Csin-ping;Sulyok Tamás;kínai elnök;

Vitályos Eszter: A gazdasági együttműködés további fejlesztéséről fog beszélgetni Orbán Viktor és Hszi Csin-ping

Nagy a barátság.

A magyar-kínai gazdasági együttműködés további fejlesztése lesz az egyik fő témája Hszi Csin-ping kínai elnök szerdán kezdődő magyarországi látogatásának - közölte Vitályos Eszter kormányszóvivő keddi sajtótájékoztatóján.

Vitályos Eszter elmondta, a kínai elnök Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök meghívására tesz látogatást Magyarországon május 8. és 10. között. A látogatás azért is „történelmi jelentőségű”, mert kínai államfő utoljára 20 évvel ezelőtt, 2004-ben járt nálunk. Az államfő és delegációja az európai látogatása során pedig mindössze két európai uniós tagállamot keres fel, Magyarországot és Franciaországot.

A szóvivő azt is közölte, hogy a látogatás során mintegy másfél tucat megállapodást biztosan alá fognak írni a felek, további megállapodásokról még egyeztetés folyik. Kiemelte azt, amely az Egy övezet, egy út kínai programhoz kapcsolódó esetleges magyarországi infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazza. Ezek között vasúti, közúti és energetikai projektek is lehetnek - mondta.

Vitályos Eszter elmondta azt is, a megbeszélések másik fő napirendi pontja az ukrajnai háború, a kínai béketerv lesz, amelyet Magyarország is üdvözöl. Kína egyértelműen a „béketáborhoz” tartozó egyik legerősebb állam, amely folyamatosan beszél a béke jelentőségéről - mutatott rá, hozzátéve, ebben a kérdésben abszolút egyetértés van Kína és Magyarország között.

A kínai béketábor vonatkozásában a kormányszóvivő figyelmét alighanem elkerülte a Tajvant érő folyamatos katonai fenyegetés. A Budapest-Belgrád vasútvonal korszerűsítéséről annyit közölt, „megelégedettséggel nyugtázhatjuk” hogy a projekt összességében megfelelő ütemben halad, azt pedig nagyvonalúan nem említette, hogy a beruházás cirka 979 év alatt térül meg.

Vitályos Eszter azt is mondta, hogy Kína 2023-ban Magyarország kilencedik legfontosabb kereskedelmi partnere volt, és továbbra is az Európán kívüli első legfontosabb kereskedelmi partnere az országnak. Hozzátette, 2020-ban és 2023-ban is Kínából érkezett a legtöbb beruházás Magyarországra, részben ennek is köszönhető, hogy Magyarország „a világ éllovasai közé került” az autóipar technológiai forradalmában.

A kormányszóvivő jelezte, Magyarország továbbiakban is nyitott a kínai befektetésekre, és egyedülállóan kedvező befektetési környezettel várja a befektetőket. Szerinte a kínai vállalatok Magyarország iránti bizalmát jelzik, hogy a hírhedt debreceni akkugyárat építő CATL a legnagyobb magyarországi zöldmezős beruházás keretében itt hozta létre második európai akkumulátorgyárát, míg az elektromos buszok gyártásával Magyarországon több éve jelenlévő BYD szintén Magyarországot választotta első európai elektromosautó-gyárának helyszínéül.