3p

A parlament honlapján megjelent egy törvényjavaslat, amiben az szerepel, hogy az egyházi személyeknek nem kellene jelenteniük a gyerekek ellen elkövetett bűncselekményeket, hogyha arról gyónás útján szereztek tudomást. 

Miközben a kormány a gyermekvédelemről tesz hangzatos mondatokat, addig ilyen elképzelései vannak jövőről - a fideszes Dunai Mónika által beadott javaslatra a Párbeszéd frakcióvezetője, Tordai Bence, és Szabó Tímea, Párbeszéd – ZÖLDEK ügyvezető társelnöke hívta fel a figyelmet.

A május 3-án beadott módosítás úgy szól, hogy a jövőben nem lenne jelzési kötelességük az egyházak vagy vallási egyesületek „vallásos szertartást hivatásszerűen végző tagjainak” olyan információval kapcsolatban, amire titoktartási kötelezettségük vonatkozik. 

Szabó Tímea Facebook-bejegyzésében kommentálta a hírt: 

"3 évvel ezelőtt már benyújtottam a papi pedofíliára és a gyónási titoktartás alóli kötelező mentesítésre vonatkozó javaslatot, ha egyházi személy gyerekek ellen elkövetett szexuális erőszakról értesül. Akkor is lesöpörte a Fidesz, most pedig direkt beletették, hogy a papoknak ne kelljen értesíteniük a hatóságokat, ha gyerekeket erőszakolnak. Ez nem pusztán szégyen, ez bűncselekmény, pedofil ragadozók újbóli bújtatása, felmentése, ügyeik eltussolása!"

Ez teljesen szembemegy az eddig hangoztatott nagy gyermekvédelmi tervekkel. Képünk illusztráció
Ez teljesen szembemegy az eddig hangoztatott nagy gyermekvédelmi tervekkel. Képünk illusztráció
Fotó: Depositphotos

Az indoklás a gyermekvédelmi jelzőrendszer egységesítésével érvel. A szöveg szerint a gyónás során megismert információkat azért vennék ki a jelzési és együttműködési kötelezettség alól, mert „ezen vallási tevékenység végzése kívül esik a közfeladatellátás körén, azzal összefüggésbe nem hozható, szemben más hivatásokhoz fűződő titoktartási kötelezettséggel”. Az indoklás arra is hivatkozik, hogy a büntetőeljárásról szóló törvény is hasonló felmentést ad az egyházi személyeknek, ha tanúként hallgatják ki őket.

A módosítási javaslat pedig többi része azt taglalja, hogy a különböző állami szerveknek, köznevelési intézményeknek és gyermekvédelemben dolgozó szakembereknek milyen jelzési vagy kezdeményezési kötelezettségeik vannak, illetve milyen következményekkel jár, ha a javaslatban meghatározott időben belül nem tesznek eleget ennek vagy nem tesznek feljelentést.

Az is érdekes, hogy külön felhívják a figyelmet arra, hogy a gyermekjóléti szolgáltató munkatársát vagy a gyámhatósági ügyintézőjét büntetőjogi felelősségre lehet vonni, ha legkésőbb három munkanapon belül nem kezdi meg a kiemelt veszélyeztetésre vonatkozó jelzés kivizsgálását. A kiemelt veszélyeztető okra utaló körülmény lehet többek között a gyerek szexuális bántalmazására, fizikai bántalmazására vagy elhanyagolására utaló körülmény.

Mivel a kegyelmi botrány után a kormány április végén új gyermekvédelmi csomagot nyújtott be, nehéz összetenni e javaslat tartalmát és időzítését. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!