Eliud Kipchoge: "Ma már senkiben, még az árnyékomban sem bízom meg!"

Nánási Antal

Frissítve 07/05/2024 - 14:54 GMT+2

Eliud Kipchoge már azzal történelmet írt, hogy Rióban szerzett maratoni olimpiai bajnoki címét Tokióban meg tudta védeni, Párizsban pedig erre is igyekszik rátenni egy lapáttal. A kenyai sportoló felkészülésére azonban komoly árnyékot vet, hogy aljas rágalmak tömkelegével kellett szembenéznie a közösségi médiában, amelyek azt terjesztették, hogy köze lehetett Kelvin Kiptum halálához.

Eliud Kipchoge

Fotó: AFP

Akiket korábban a barátainak hitt, azok is támadták, Kipchoge ma már senkiben sem bízik meg.
Szűk három hónapja, 2024 februárjában rázta meg az atlétika és az egyetemes sport világát Kelvin Kiptum halála. A mindössze 24 éves korában, autóbalesetben elhunyt kenyai hosszútávfutó a maraton világcsúcstartójaként, egyben a versenykörülmények között teljesíthető két órán belüli maraton lehetőségének megtestesítőjeként távozott tragikus hirtelenséggel az élők sorából.
A maraton kétszeres olimpiai címvédője, a szinté kenyai Eliud Kipchoge most megrázó őszinteséggel beszélt arról, hogy milyen támadásokat kellett neki és családjának kiállnia Kiptum halála után. A közösségi médiában ugyanis bőven akadtak olyanok, akik azt kezdték terjeszteni, hogy a fiatal rivális „zavarta” Kipchogét, aki így tett arról, nehogy elhappolja előle a párizsi aranyérmet.
„Valósággal sokkolt, amikor belefutottam olyan kommentekbe, amelyek arról szóltak, hogy bennne voltam Kelvin halálában. Életemben olyan rosszul nem éreztem magam, mint amikor ezeket a híreket olvastam.” – engedett betekintést az őt ért vádakba Eliud Kipchoge, aki a BBC stábjának nyilatkozott az ügyről.
picture

Eliud Kipchoge

Fotó: AFP

„Csak úgy áradt felém a gyűlölet. Azt írták, hogy felgyújtják az edzőközpontomat, lerombolják az épületeket, amelyekbe én is fektettem a városban, felgyújtják a házam és vele a családomat is.
Manapság, amikor napjaink egyre jelentősebb részét töltjük az online térben, egyre inkább felértékelődik, hogy ki milyen hangnemet üt meg ebben a világban. Az online élet térhódításával párhuzamosan sajnos megszaporodtak az ott elkövetett inzultusok is, amelyek gyakran, Kipchoge esetéhez hasonlóan, akár halálos fenyegetést is jelenthetnek.
A legendás kenyai atléta elmondta, nem látta annak szükségét, hogy bezárkózzon és elvonuljon a világtól, családját és a hozzá közel állókat azonban fokozott óvatosságra és elővigyázatosságra intette. A hosszútávfutás nem egy olyan sport, amit zárt térben lehetne űzni, vagy edzeni rá, mivel pedig Kiptum halála kapcsán nincs takargatnivalója, nem változtatott edzési rutinján.
Borzasztó felismerés volt számára, hogy olyanok is beálltak az őt gyanúsítgatásokkal gyalázkodók közé, akiket addig barátainak tekintett.
„Rendkívül fájdalmas volt, hogy a vádak és fenyegetések nem egyszer olyanoktól származtak, akiket ismerek, akikkel például együtt edzettem. A barátaim 90%-át most elvesztettem.”
picture

Kipchoge edz futótársai körében

Fotó: AFP

Kipchoge esete nem az első, és egészen bizonyosan nem is az utolsó ebben a kategóriában, a terület fontosságára pedig már a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is kiemelten igyekszik odafigyelni. Az olimpiai mozgalom elsőszámú nemzetközi szervezete korábban bejelentette, a Párizsi olimpia ideje alatt mesterséges intelligencia segítségével próbálják meg kiszűrni a fenyegető, uszító hozzászólásokat és megnyilvánulásokat, és azonnal fellépni a feszültséget szítókkal szemben.
A döntést üdvözlő Kipchoge ugyanakkor azt is szorgalmazza, hogy a közösségi oldalakat üzemeltető cégek is fordítsanak a jelenleginél nagyobb hangsúlyt az efféle tartalmak kiszűrésére és elkülönítésére:
„Egy arctalan ember ma simán leírhat mindenféléket anélkül, hogy bármi retorzió is érné. Ha valaki jelenti is a felhasználót, sok időbe telik, mire az üzemeltető törli a fiókot.
Gyors reakcióra és cselekvésre van szükség. Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy ha mond vagy ír valami helytelent, akkor annak milyen következményei lehetnek.”
Eliud Kipchoge bekerült az olimpiai maratonra készülő kenyai csapatba, így pedig lehetősége van arra, hogy a történelem során elsőként három egymás követő játékokon is ő nyerje a hagyományosan az olimpia zárónapján rendezett klasszikus távot.
Forrás: bbc.com

Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés