szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több tízezer diák vett részt kedden a matekérettségin, a benyomásaik is vegyesek voltak. Előfordult, hogy egyes feladatokat könnyűnek találtak, másoknál már a megértésük is nehéz volt, és van, aki egészen más típusú kérdésekre számított.

Majdnem 70 ezer diák vizsgázott kedden matematikából középszinten. A vizsga első részében a diákoknak 12 rövid feladatot kellett megoldaniuk 45 perc alatt. Az Eduline diákokat kérdezett arról, milyennek találták a feladatokat. Volt, aki vállalhatónak tartotta őket, más kifejezetten könnyűnek, mert úgy látta, ezeket még „a nyolcadikosok is meg tudták volna oldani”.

A vizsgázóknak a második részben 135 perc alatt összesen öt példát kellett megoldaniuk. Itt volt, aki hiányolta a gazdasági számításokat, hiszen új témakörök lévén azt várta, hogy ezek benne lesznek az idei érettségiben. „Felidegeli az embert, hogy gyűjtőjáradékot ígértek, de még csak hasonló feladat sem volt” – panaszolta. Arról, hogy a szakértők hogyan értékelték a feladatokat, itt írtunk:

Összeségében korrekt, de azért vannak nyakatekert kérdések az új matekérettségiben – mondja a szakértő

A függvényes feladat problémás lehet, mert nem feltétlenül felel meg az új középszintű matekérettségi követelményeinek. A második feladatsor azonban nem érhette meglepetésként a diákokat az Eduline-nak nyilatkozó szakértő szerint.

Volt olyan technikumi diák, aki az Eduline-nak azt mondta, az első részben 1-2 feladatnál érzett némi nehézséget, de azokat is meg lehetett oldani. Egy másik nyilatkozó, aki egy budapesti gimnáziumban, angolul írta a matekérettségit, pozitívan csalódott, ugyanis könnyebbnek érezte, mint az előző évek feladatait. 

Bár idén sokan számítottak gazdasági feladatokra a matekérettségin, még az emelt szintű feladatsorban sem kerültek elő. Az Eduline emelt szintű matekot író érettségizőket is kérdezett. „Teljesen átlagos volt az emelt matek, két óra alatt végeztem” – mondta egyikük, a budapesti gimnazista Áron. 

Más arról számolt be, hogy szerinte „az exponenciális függvény inverze többeket meglephetett”. Volt olyan diák, aki úgy ítélte meg, hogy „a gúla térfogatának maximalizálása olyan példa volt, ami a hétköznapi életben, egyes munkakörökben is előfordulhat”. Megint más azt találta érdekesnek, hogy egy gazdasági feladat sem volt.

Mutatjuk, hol találja a matekérettségi összes feladatának megoldását

Véget ért a középszintű matematika érettségi. Mutatjuk a feladatsorok megoldását.