Gazdaság

A magyar élelmiszereken a legmagasabb az adó Európában

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
Negyedszázados mélyponton a hazai élelmiszeripar.

Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének (FÉSZ) elnöke az RTL reggeli műsorában arról beszélt, hogy sokszor az állami beavatkozások okoznak kihívásokat az ágazat szereplőinek. A szakember azt mondta, a mezőgazdasági termékeket az élelmiszeripari cégek mindenhol ugyanannyiért veszik meg az EU-ban, különbséget csak a szállítás költsége jelent.

Magyarország több mint tíz éve átalakította adóstruktúráját, amely eredményeként csökkentek a munkát terhelő adók, de növekedtek a termékek forgalmi adói.

Nagy többségén 27 százalék áfa van alapon. Erre még rárakódik a népegészségügyi termékadó, ami ugyan a népegészségügyet nem szolgálja, de az élelmiszerárakat növeli. Tavaly rárakódott a kiskereskedelmi extra profitadó, ami 4,5 százalék már az idénre

– tette hozzá Éder Tamás, emlékeztetve rá, hogy Magyarországon 27 százalékos áfa terheli az élelmiszereket, míg az uniós átlag 14 százalék. Tavaly óta a gyártókat terheli a kiterjesztett gyártói felelősség, és a magyar EPR-díj is az egyik legnagyobb Európában.

A FÉSZ elnöke szerint az Európai Unióban Magyarországon rakódik a legtöbb adóteher az élelmiszerek árára, ezért drága szinte minden. Közben ugyanakkor a nyereség kevés, elmaradtak a fejlesztések, gond van az élelmiszeripar hatékonyságával, versenyképességével. A magyar cégek megfelelő profitot nem tudnak realizálni az ilyen adóterhekkel sújtott fogyasztókkal szemben. Az élelmiszerinfláció is messze meghaladta az uniós átlagot, már elindult ugyan a korrekció, de Éder Tamás szerint jóval olcsóbbak nem lesznek az élelmiszerek, ha nem csökken az adóteher.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik