SG.hu

A Windows 11 piaci részesedést veszített a Windows 10-zel szemben

A Windows 11 és a Windows 10 használata közötti különbség növekszik, de nem úgy, ahogyan azt a Microsoft szeretné.

A Statcounter adatai szerint a Windows 11 globális asztali piaci részesedése 2024 februárja és 2024 áprilisa között 28,16 százalékról 25,65 százalékra csökkent, míg a Windows 10 részesedése 67,26 százalékról 70,03 százalékra nőtt. Néhány hónappal ezelőtt még valamivel szűkebb volt a rés, de a különbség azóta tovább nőtt. (Feltételezzük, hogy ezek a Statcounter-adatok valódiak: a cég pénteken elismerte, hogy a Google-adatokban volt egy kis hiba).

A Statcounter egy webanalitikai szolgáltatás, és több mint 1,5 millió webhelyen van telepítve a nyomkövető kódja. Bár az adatok valószínűleg nem olyan pontosak, mint a Microsoft falain belül, mégis jelzik, hogyan mennek a dolgok. És az operációs rendszer elfogadottságát tekintve továbbra sem mennek jól. Az elmúlt egy évben a Microsoft nehezen tudta növelni a Windows 11 elfogadottságát, mivel a Windows 10 felhasználók az operációs rendszer hardverkövetelményeire nézve inkább mégsem frissítettek. A társaság nem szolgáltat hivatalos adatokat a Windows 11 használatáról az elődjéhez képest, nem nehéz azonban elképzelni, hogy a Microsoftnál határozottan izzad a tenyér, ahogy a vezetők a frissítésekkel játszanak a Windows 10 támogatásának közelgő, jövő év október 14-i lejárati dátumával.

Source: StatCounter Global Stats - Windows Version Market Share


Mivel a Microsoft nem mutatja jelét annak, hogy meghátrálna a Windows 11 hardverkövetelményeit illetően, vagy hogy még egy kicsit tovább támogatná a Windows 10-et, a kérdés az, hogy mi lesz ezután? A válasz az MI PC hajnala lehet, amelynek során a vásárlók úgy döntenek, hogy érdemes új hardvert vásárolni, hogy hozzáférjenek mindazokhoz a gépi tanulási funkciókhoz, amelyekről a számítógépgyártók lelkesen remélik, hogy hamarosan egy jövőbeli Windows-frissítésben megjelennek. A hype által nem érintett vállalkozások azonban túlságosan is tisztában vannak azzal, hogy egy MI PC vásárlása jelenleg kockázatos dolog. Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a felhasználók többsége számára még nem jelent meg egy olyan mindent vivő MI-alkalmazás, amely erős helyi hardvert igényel.

A Windows 11 tragédiája az, hogy az operációs rendszerrel technikai szinten nincs különösebb baj, feltéve, hogy a Microsoft szoftverarchitektúrával és telepítéssel kapcsolatos megközelítése rendben van. Ha azonban a felhasználó nem Windows-rajongó, vagy hacsak nincs egy bizonyos funkció, amit nem tud nélkülözni, akkor nem sok értelme van új hardverbe fektetni azért, hogy élvezhesse a megváltozott Start menüt és a kerekebb sarkokat. A szükséges hardverrel rendelkező felhasználók valószínűleg már frissítettek. A meglévő telepítésükkel elégedett felhasználók pedig nem tesznek semmit, és ez a döntés okozza azt, hogy a Windows 11 nem tudott előnyre szert tenni elődjével szemben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Kissssss0 #11
    mikor akkora hulladék az új terméked hogy az emberek inkább visszaváltanak az előző verzióra méghozzá olyan mértékben hogy még piaci részesedési mutatók is jelzik... na ott el kellene gondolkozni a májkémszoftnál hogy biztos jó irányba mennek a dolgok?
  • end3 #10
    "A szükséges hardverrel rendelkező felhasználók valószínűleg már frissítettek."

    Ha újabban vásárolt gépük van, nem ők, hanem a Microsoft nyomta le a torkukon! (Nem nagyon tehetnek ellene, róla.)

    Viszont sokan vagyunk, akik a Windows 11-esben semmilyen valós előnyt nem látnak, de annak annál több hátrányával vagyunk tisztában. - Tehát.., amíg a "fegyver csöve" nincs a halántékunkon, addig biztosan nem fogunk váltani.

    (És örülünk minden napnak, amíg az MS a szabott hardver-követelményekkel, megvéd bennünket ettől az újabb "operációs rendszercsodától"! - Ez az MS-től, kivételesen, bölcs döntés volt!)
    Utoljára szerkesztette: end3, 2024.05.09. 08:41:41
  • jozsi031 #9
    És ezen még csodálkozik valaki?
  • RJoco #8
    Én kipróbáltam. Csak ezért frissítettem a B550 bios-át. Az eredmény az lett, hogy azóta a kis kijelző AA üzenetet dob. A gép megy, de ez mindig világít pirosan. Ha a TPM-es nyavaja be van kapcsolva bios-ban, akkor asszem 9F a hibaüzenet. Nem csak én jártam így, hanem sokan. Már egy jó ideje nem is foglalkozom vele, bár üvegfalú gépházban azért nem annyira mutatós.
    Na de a lényeg, hogy feltoltam a W11-et. Eleve nem tetszett a kötelező netkapcsolat és m$ bejelentkezés, de akkor még nem tudtam, hogy lehet kikerülni. Viszont emiatt pár hétig hozzá sem nyúltam. Aztán jöttek a programok. Logitech G910 miatt kell a szoftvere, különben szivárvány van, azt meg nem szeretem. Feltoltam a legutolsó LGS-t, ami kedvesen közölte, hogy a G910 annyira új és nem támogatott, hogy G-Hub kell neki. Jólvan, akkor legyen az. Egy darab profilt nem vett át az LGS-től és a profil beállítás nagyon tré lett. Úgy az egész szoftver tré lett. Így nem is gondolkodtam tovább azon, hogy maradok a W10-nél, ahol valószínű, hogy nem a legutolsó LGS megy és semmi baja nincs a G910 kezelésével.
    Azóta mondjuk már nem érdekes, mert a billentyűzet bedöglött és gondoltam újítok (nameg a G-Hub irányvonal sem tetszik), így egy opto-s Corsair lett. Ettől függetlenül most már maradok a W10-nél, míg nem cserélek gépet vagy jön a W12 vagy valami olyat nem kell futtatnom, ami mindenképp W11-et igényel. Bár, ha csak egy ilyen dolog van, akkor lehet, hogy inkább virtuális gép lesz. Vagy remélhetőleg megoldja az új laptop W11-el.
  • Gabbbbbbbbbbbb #7
    11-en a fájlkezelő is kuka, ha nem váltottam volna Linuxra, akkor `Explorer++` lenne a kötelező -nem kis- kompromisszum.
  • NEXUS6 #6
    Párhuzamosan üzemeltetem én is a Win10/11 gépeket, asztali 10, laptop 11.
    Amit a win11 kezelhetőséghez írtál csak egy példa. Kicsit a biztonságra hangsúlyt helyezve elkezdtem letiltani/korlátozni a mikrofon, kamera működését. Az előbbi olyan jól sikerült, hogy teljesen ki is iktattam a laptopról, semmilyen módon nem sikerült sem újratelepíteni a meghajtót (laptop ASUS saját támogatási oldalán ilyen nincs is), de még csak a régi rendszer elemek előcsalogatásával pl. device manager, miegymás valami jelét sem tudta mutatni, hogy továbbra is létezik ez a hardver elem. Gondolkodtam a gép teljes újratelepítésén, majd esetleg szervízbe vitelén, mert több órányi bütykölés után se tudtam minimális eredményt sem elérni. Aztán legutóbbi rendszerfrissés után egyszercsak előbb bizonytalanul, majd tuttira megjelent a mikrofon. Az okot nem ismerem hogy most miért, előtte meg miért nem?
    Szal, akinek nem hiányzik a 11 és szereti bütykölni a gépét, az szerintem is nyugodtam maradjon a 10-nél.
  • kvp #5
    Egyszeruen annyi napi hasznalatban levo feature-t szunettek meg a win11 eseten, ami kell az atlagos desktop hasznalo embereknek, hogy aki teheti nem frissit. A csokkenest pedig okozhatja downgrade vagy a windows alapu desktop-ok szamanak csokkenese is. (belertve azt is, hogy az elavult, frissitetlen ceges gepek tovabb huzzak napi hasznalatban mint az otthoni gepek)
  • t_robert #4
    spec. én se frissítettem rá. Simán alkalmas rá a gépem minden szempontból. de ki van kapcsolva a TPM 2.0 a biosban. Így nem tud frissülni. Mivel ZEN 3-mas AMD CPU van a gépben értelmes elönyt nem kapnék egy win 11-től.
  • t_robert #3
    Szerintem megfelelsz... 2019 környékén 9-es generáció volt éppen az intelnél. 8-tól felfele elvben mókolás nélkül elfogadja. minimum követelmény még a legalább 4 GB RAM. Nem tudom milyen CPU van a gépedben de ha mondjuk egy 9100-as I3 az megfelel.... persze nem kizárt 2019-ben is már akkor 2-3 éves CPU-val venni gépet, akkor lehet nem felel meg. Bár igaziból megoldható, hogy felmenjen a korábbi CPU-ra is.
  • Zsombor99 #2
    A szükséges hardverrel rendelkező felhasználók valószínűleg már frissítettek. A meglévő telepítésükkel elégedett felhasználók pedig nem tesznek semmit, és ez a döntés okozza azt, hogy a Windows 11 nem tudott előnyre szert tenni elődjével szemben.
    Pontosan, meglévő telepítéssel rendelkezek, 2019 elejéről származik a jelenlegi gépem (Intel i3), vagyis simán elképzelhető, hogy nem felelnék meg a Windows 11 követelményeihez.