A világ rendkívül sebezhető a járványokkal szemben, és ez részben a tétlenségből fakad – írja Kemenesi Gábor virológus annak kapcsán, hogy Amerikában hónapok óta terjed a szarvasmarhák körében a H5N1 influenzatörzs – számolt be róla a portfolio.hu.

Az amerikai vírus madarakban reasszortálódott a szarvasmarhákra jutás előtt. (Reasszortálódás: amikor némileg eltérő törzsek cserélnek genetikai információt. Az influenzavírusoknál ez a folyamat a hagyományos mutációknál általában nagyobb ugrást, nagyobb változást jelent.) A genetikai adatok azt sugallják, hogy hónapok óta észrevétlenül terjed szarvasmarhák között.

A madárinfluenza vírusának jelenlétét a bevizsgált, kereskedelmi forgalomban is kapható tejekből is kimutatta az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA). Az országos felmérés során a tesztelt kereskedelmi tejminták egyötöde tartalmazta a H5N1 vírus részecskéit.

Az elmúlt száz év négy jól dokumentált influenza-világjárványt is hozott, egészen eltérő súlyossággal és forgatókönyvvel. Ami közösnek mondható bennük, hogy a különféle eredetű influenzatörzsek változatos reasszortment (egymás közti génkicserélődés) lépéseken és köztes gazdákon keresztül jutottak emberekre.

Jelenlegi világunkban, amikor az ember és háziállatainak tömege mellett már eltörpül a vadállatok aránya, nem meglepő, hogy a madarakhoz köthető H5N1 világjárvány utat talál magának a háziállatainkon keresztül.


Az emberi járvány első jelei a jól fennmaradó, emberről emberre terjedés képességének megjelenése lehetnek. Emberi esetek voltak és jelenleg is dokumentáltak néhányat a H5N1 kapcsán – ezek a madárinfluenza-vírusokkal történő nagy kitettség során alakulnak ki, de egyelőre megállnak egy-egy esetnél. A mostani járvány során egy, az állatokkal dolgozó ember esetére derült fény. A fertőzés kötőhártya-bevérzéssel járt, és nem járt légúti tünetekkel.

A virológus hangsúlyozza: a vírus nem rendelkezik még a hatékony emberről emberre terjedés képességével, és jelenleg az említett esetéhez hasonló körülmények (fertőzött állatokkal való tartós érintkezés) kellenek a fertőzéshez.

Kemenesi Gábor úgy véli, nehéz megbecsülni, hogy ez a mostani helyzet, egy állati világjárvány átcsaphat-e emberi világjárványba, és azt is, hogy a szarvasmarhák járványa átjuthat-e Európába vagy más földrészekre.

Indexkép: Shutterstock