Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Döntött a Porsche, és 3-szoros Daytona 24h-győztes érkezett – így lett teljes Le Mans 24h rajtlista

Lantos András

Publikálva 07/05/2024 - 08:40 GMT+2

Május 6-án nyilvánosságra hozták a 2024-es Le Mans 24h teljes rajtlistáját, amivel az utolsó kirakósok is a helyükre kerültek. Kiderült például, kik vezetik majd a Porsche Penske Motorsport harmadik autóját az év legfontosabb versenyén, illetve az LMP2-ben, valamint az LMGT3-ban is nyilvánosságra került egy-két izgalmasabb név.

A drámai és történelmi 100 éves Le Mans egy percben – videó

Tegnap már tartottunk egy komolyabb ismertetőt az utóbbi napokban bejelentett versenyzőkről, és többek között arról, hogy a korábbi Forma-2-es bajnok, az Aston Martin jelenlegi F1-es tartalékpilótája, Felipe Drugovich érkezik a #311 Action Express Cadillac-be.
Ezen kívül is voltak azonban még lukas helyek a Hypercar-kategóriában; a Porsche Penske Motorsport az utolsó pillanatig kivárt a harmadik autó pilótáinak bejelentésével.
Sokan arra készültek, hogy négyszeres forma-1-es világbajnok Sebastian Vettel már idén lehetőséget kap Le Mans-ban, de nekik csalódniuk kellett. A Porsche-rajongóknak viszont nem, mert így is rendkívül erős lesz a #4 Porsche 963 triója.
A már korábban bejelentett francia Mathieu Jaminet mellé egyrészt a 2015-ben az LMP1-es Porschével Le Mans-t nyerő Nick Tandy, és a Forma-1-et is megjárt Felipe Nasr (háromszoros IMSA-bajnok, friss Daytona 24h-győztes) érkezik.
picture

Mathieu Jaminet és Nick Tandy együtt megy idén az IMSA-ban, Felipe Nasr pedig a másik (#7) autóból érkezik (Fotó: IMSA / LAT Images)

Fotó: From Official Website

Menjünk át az LMP2-re, ahol az elmúlt napok bejelentés-áradata után már viszony kevés fehér folt maradt.
A Nielsen Racingnél például eldőlt, hogy a kajmán-szigeteki, de amerikai licenccel versenyző Kyffin Simpson lesz Fabio Scherer és a „turbó-programozó” David Heinemeier Hansson társa. Simpsonra 2021-ben figyelt fel a közvélemény, amikor megnyerte a Formula Regional Americas sorozatot, majd az Indycar előszobájába is belekóstolt; ott kétszer dobogóra állt.
2022 óta egyre többször tűnik fel sportautó-versenyeken is, és nem csak az Egyesült Államokban; tavaly például az ELMS-ben lett bajnok az LMP2-es kategóriában.
Rajtuk kívül még a Proton Competition volt adós két névvel az LMP2-ben. A tulajdonos fiához, Jonas Reidhez a holland Bent Viscaal csatlakozik aranylicencesként, akinek ez már a harmadik Le Mans-ja lesz (22 – ARC Bratislava, 23 – Prema Racing).
picture

Proton Competition

Az egység harmadik pilótája a mindössze 18 éves francia Maceo Capietto (ezüst), aki az elmúlt három évet formaautózással töltötte (2021-ben harmadik volt a francia Forma-4-ben), idén viszont sportautóval is kipróbálja magát, többek között az ELMS-ben.
A legtöbb kiadó hely az LMGT3-ban volt, elsősorban azoknál az egységeknél, amelyek csak a Le Mans 24h-n indulnak.
A harmadik Proton Competition Ford Mustangban a brit Ben Tuck (2018 Brit GT4 – 2.) lesz az ezüst versenyző, profinak pedig Christopher Mies-t (kétszeres Nürburgring 24h és Bathurst 12h-győztes) szerződtették, aki most mutatkozik majd be Le Mans-ban.
A JMW Motorsport egy Le Mans-kategóriagyőztes igazolt ezüstnek, a török Salih Yoluc már ötször indult a nagy versenyen, és 2020-ben a TF Sport színeiben megnyerte a GTE Am géposztályt. Korábban volt ELMS LMP2 Pro/Am bajnok, és nyert Ázsiai Le Mans-sorozatot is. A csapat profija a kétszeres Szuperkupa-bajnok Porsche-guru, Larry ten Voorde lesz, aki 2020 után tér vissza Le Mans-ba (akkor negyedik lett a GTE Am-ben).
picture

Proton Competition (Fotó: IMSA / LAT Images)

Menjünk tovább az Inception Racinghez, ahol a tulajdonos Brendan Iribe ezúttal is hozza magával állandó ezüstlicences társát, Ollie Millroyt (GTWC Europe Endurance bajnok, Ázsiai LMS bajnok, International GT Open Pro-Am bajnok). A csapat profija a dán Frederik Schandorff (GTWC Europe Endurance bajnok), aki szintén évek óta együtt megy a csapattal.
Állandó Le Mans-indulónak számít már a GR Racing, ahol a tulaj, Mike Wainwright a Ferraritól (eddig Porsche, de most váltott) megkapta a kétszeres Le Mans-kategóriagyőztes Daniel Serrát, ezüstnek pedig azt a Riccardo Perát igazolta le, aki már kétszer állt dobogón a 24 óráson, legutóbb tavaly pont a GR Racing Porschéjével.
Végezetül pedig maradt a Spirit of Race Ferrari, amit a Laursen-család vett át (az édesapa Johnny és fia, Conrad), profinak pedig egy igazi nagyágyút, a háromszoros Daytona 24h-győztes, négyszeres IMSA-bajnok Jordan Taylort szerezték meg. Az egykori corvette-es pilóta egy év kihagyás után térhet vissza Le Mans-ban, ahol 2015-ben megnyerte a GTE Pro kategóriát.
Ha kíváncsi vagy a teljes Le Mans 24h rajtlistára, itt megtalálod a legfrissebb verziót.