SG.hu

A Kaspersky tagadja, hogy segítettek volna orosz katonai drónok szoftverének kifejlesztésében

Egyes állítások szerint a Kaspersky orosz biztonsági cég által kifejlesztett mesterséges intelligenciát az Ukrajna elleni háborúban bevetett orosz drónokban használták.

Az InformNapalm hírszerzői csoport a Krím 2014-es orosz annektálása után alakult meg, főként nyílt forrásokból tájékozódnak. Az Albatross nevű orosz cég állítólag Iránnal együttműködve felderítő drónokat gyártott a Kreml számára, ezért behatoltak hozzájuk a Cyber Resistance aktivistái, és elloptak 100 GB adatot. Ezeket elemezte az InformNapalm csoport, és megállapítják, hogy a Kaspersky kapcsolata ezzel a projekttel 2018-ra nyúlik vissza. Akkoriban két munkatársuk, Vladimir Kleshnin és Vladimir Turov tagja volt egy olyan hat főből álló csoportnak, amely részt vett egy kereső- és mentődrón-technológiák fejlesztésére kiírt versenyen. Bár nem nyerték meg a versenyt, a csoport az ezután megalakuló Albatross egyik sarokkövévé vált. Turov 2018 óta a Kaspersky drónvédelmi platformjának vezetője.

A kereső-mentő verseny után a csapat szabadalmat jegyeztetett be eltűnt személyek helyének meghatározására fix szárnyú UAV-k segítségével, és ez a szabadalom most az Albatros bemutatóiban is hangsúlyosan szerepel - írja az InformNapalm. Ahhoz, hogy a szabadalmaztatott megfigyelési technológia megfelelően működjön, egy fedélzeti neurális hálózatot kellett kifejleszteni, és ezt a neurális hálózatot állítólag egy Kaspersky-n belüli csapat hozta létre, amelynek Turov és Kleshnin is tagja volt. A cél állítólag a következő volt: olyan kamerával, mikrofonokkal és beépített mesterséges intelligenciával rendelkező drónt készíteni, amely képes érzékelni emberek jelenlétét az érzékelők alapján, és továbbítani az emberek koordinátáit a bázisra. El lehet képzelni ennek polgári és katonai felhasználását.


Hogy az Albatross és a Kaspersky milyen szorosan együttműködtek a drónszoftver kifejlesztésénél, az világossá válik a dróngyártó egyik, az ellopott dokumentumok között található diakártyájából, amely úgy mutatja be az Albatross drónjait, mint amelyek a Kaspersky segítsége nélkül soha nem tudtak volna felszállni. "A Kaspersky Lab az Albatross drónokat használja intelligens rendszereinek hordozójaként” - büszkélkedik a prezentáció. „Az Albatross orosz repülőgépgyártóval kötött partnerség keretében a Kaspersky Neural Networks megoldásait már telepítették az Albatross M5 merevszárnyú drónokra és az Albatross D1 ipari négyszárnyú quadcopterekre.” Ugyanezeket a drónokat most ukrán katonai állások felderítésére használják.

Tehát az ukránok azt állítják, hogy az Albatross egy embereket felderítő drónok gyártására tett kísérletből alakult, majd ez a technológia a Kaspersky technológiája segítségével átalakult olyan UAV-kká, amelyeket Oroszország az ukrán védelmi erők kémlelésére használ. A technológia első verziója nem használt neurális hálózatot, és ezért nem nyerte meg a keresési és mentési versenyt, de a Kaspersky gépi tanulási rendszereinek hozzáadásával sikeressé vált. Az InformNapalm szerint a Kaspersky lépéseket tett annak érdekében, hogy az Albatrosszal való kapcsolatát titokban tartsa. A Kaspersky és az Albatross közötti kapcsolat jelenlegi státusza nem ismert, de az InformNapalm szerint a biztonsági céget szankciókkal kellene sújtani. "A Kaspersky Lab továbbra is vásárolhat berendezéseket, képezhet szakembereket és készíthet új termékeket, amelyeket aztán az oroszok az Ukrajna elleni agresszív háborúban fognak használni” - közölte az InformNapalm. „Ezért az Orosz Föderációval szemben a technológiai szektorban bevezetett korlátozások alól nem lehetnek kivételek, és az orosz Kaspersky Lab vállalatot is szankciókkal kellene sújtani”.


A Kaspersky tagadja a jelentésben szereplő állítások többségét. Elismerték, hogy valóban együtt dolgoztak az Albatross-szal, bár inkább laboratóriumi szinten, mint a végterméken. "A nemrégiben megjelent cikk több hamis állításon, valamint ténybeli pontatlanságokon és spekulációkon alapul” - közölte a Kaspersky egy nyilatkozatban, hozzátéve, hogy csak kísérleti, nem kereskedelmi jellegű együttműködésben állt az Albatross-szal. "A kísérleti projekt célja humanitárius akciók voltak. A történet állítólagos kiszivárgott e-maileken is alapul, amelyek a kontextusból kiragadva dezinformációt és spekulációt mutatnak be”.

A Kaspersky megerősítette, hogy Turov és Kleshnin az alkalmazottai, bár elmondták, hogy az Albatross-szal való munkájuk az antivírusgyártónál való foglalkoztatásuk előtti időszakra nyúlik vissza. Mindazonáltal a Kaspersky azt is elmondta, hogy az Albatross-szal szerződtek drónellenes megoldások forgalmazására, de ez 2022-ben véget ért. "A Kasperskyvel kapcsolatos meg nem erősített véleményeket nem kell másnak tekinteni, mint megalapozatlan, hamis állításoknak egy olyan céggel szemben, amelynek mindig is az volt a küldetése, hogy védjen a rosszindulatú programok ellen, függetlenül azok forrásától” - közölte a cég. "A Kaspersky továbbra is elkötelezett az üzleti tevékenységével, termékeivel és technológiáival kapcsolatos teljes átláthatóság mellett.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • RJoco #4
    Szomorú, hogy az ilyen tudású embereket így kisemmizik, aztán nem csoda, ha később a dolgok nem úgy működnek, ahogy kellene.
    Világunk nagyon rossz irányba halad. És ez nem csak nálad, a te szinteden van így. Én úgy látom, hogy minden szinten addig szívják az ember vérét, amíg csak tehetik. A lébecolókkal, semmirekellőkkel, csapatlétszám növelőkkel meg nem foglalkoznak. Csak arra nem gondolnak, hogy az emberek türelme egyre kevesebb, a semmirekellők nem fogják motiválni őket és előbb utóbb nem csinálják tovább, amit csinálnak. Vagy legalábbis nem úgy, ahogy.
    Az egyik megrendelőnknél történt az, hogy az egyik részleg vezetőjével összebalhézott a felettes és a teljes részleg otthagyta a céget. Most van egy olyan termék, aminek a javításában a megrendelő nem tud segíteni, fejleszteni nem tudja, nagyjából teljesen elölről kell kezdeniük az ilyen jellegű termék fejlesztését.
    Pár éve én is azt mondtam, hogy nekem most elég, be lehet fejezni (se juttatást nem adtak, se megfelelő eszközöket, de a képességem kellett nekik). Megmondtam nekik, hogy a dokim azt mondta, hogy váltsak munkahelyet vagy elküld pszichiáterhez (akát több hónapos táppénzt is jelenthet) vagy beszéljek a főnökeimmel (ez utóbbit választottam). A közvetlen főnököm megértette, a felette lévő meg azt mondta, hogy őt ez nem érdekli. Mivel a közvetlen főnököm nem hülye, így most nyugi van. Kb. azt csinálok amit akarok és nem szégyellek. Mondjuk nem ez volt a célom, de ez lett. A korábbi tapasztalatok alapján a munkahely váltás meg hülyeség. Akár ugyanilyen sz@r is lehet, ha nem sz@rabb. Emellett a jelenlegi gazdasági helyzetben inkább megvárom míg elküldenek, akkor van végkielégítés és azonnali munkanélküli pénz is. Emellett kocsival szó szerint 5 percre lakom, miért akarnék fél órát vagy többet vezetni máshova.
  • kvp #3
    Az amerikaiak is csak vasarolnak. Errol egy tobb mint 20 evvel ezelotti magyar-amerikai kutatasi project jutott eszembe. Fiatalon es naivan rakerdeztem, hogy ha ez a fix szarnyu repulo jarmu majd a Marsa megy, akkor miert kell jarmuveket es embereket keresni a kepeken? Valasz helyett abban maradtunk, hogy nem volt tovabb szukseg a tudasomra. Ugyanez a csapat adta el az anno altalam tervezett neuralis kodot az amerikai raketavedelmi rendszer szamara. (igen, neuralis matrixok irhatoak is, nem kell oket feltetlen betanitani, a kisebb cellularis matrixok emberek altal is atlathatoak, igy papiron, kezzel is behuzalozhatoak, plusz ezek algoritmikus osszekotese utan osszelegozhato egy okosabb matrix is, amit utanna mar algoritmikusan ki lehet lapitani egy alacsonyabb melysegu feedback-es matrixba es az eredmeny meglepo modon jobb mint amit hagyomanyos betanitassal ossze lehet hozni, csak sokkal tovabb tart ezeket kezzel osszerakni)
  • RJoco #2
    Végülis az alapötlet jó.
    Eltűnt emberek után kutatni a hegyekben, erdőkben. Egy drón sokat segíthet.
    Bűnözőket is egyszerűbb drónnal követni a városban, mint egy hatalmas helikopterrel.
    Az sem meglepő, hogy ezt a technológiát háborúban használják.
    Az már inkább meglepő, hogy nem a katonaság berkeiből került ki a technológia.
  • Tetsuo #1
    És?