Gustav Klimt portréja a várt összegnél kevesebbért kelt el
Üzlet

Gustav Klimt portréja a várt összegnél kevesebbért kelt el

műtárgy.com
A bécsi Kinsky-palotában található im Kinsky aukciósház áprlis 24-én bocsátotta árverésre a nemrég előkerült Klimt alkotást. 1917-18-as „Bildnis Fräulein Lieser” vagy „Fräulein Lieser portréja” című festmény, amelyet az osztrák művész egyik utolsó alkotásának tartottak, az elmúlt hónapokban hatalmas izgalmat keltett a műtárgypiacon. A licit 28 millió euróról indult, a majdnem egy évszázadig nem látott portrét végül 30 millió euróért, a 30-50 millió eurós becsérték alsó határán értékesítették. Ez nem tartalmazza az aukciósház jutalékait és díjait.

Az eladási ár kevesebb mint fele volt annak, amit egy másik Klimt-kép - a Hölgy legyezővel - tavaly Londonban elért. Ez a Klimt által utoljára festett portré lett a valaha volt legdrágább, európai aukción elkelt műalkotás, 85,3 millió fontért értékesítették.

A Fräulein Lieser portréja című művet a bécsi im Kinsky aukciósház szerint sokáig elveszettnek hitték. Nemrég azonban kiderült, hogy egy osztrák állampolgár magántulajdonában volt.

„Klimt utolsó alkotói korszakának egyik legszebb portréja, újrafelfedezése szenzáció” - írta az aukciósház a honlapján a szerda délutáni árverés előtt közzétett sajtóközleményében.

Az élénk és színekben gazdag művet, bár az alkotó munkásságát bemutató katalógusokban korábban dokumentálták, de a szakértők eddig csak fekete-fehér fotón látták.

Az ábrázolt személyről tudni lehet, hogy egy gazdag osztrák zsidó család tagja volt, akik akkoriban a bécsi társadalom felső osztályához tartoztak, ahol Klimt megtalálta pártfogóit és megrendelőit. Mindazonáltal személyazonossága nem teljesen tisztázott.

Az Adolf és Justus Lieser testvérek az Osztrák-Magyar Monarchia vezető iparosai voltak. A Klimt munkáiról szóló katalógusokban az áll, hogy Adolf megbízta a művészt, hogy fesse meg tizenéves lányát, Margarethe Constance-t. Az aukciósház új kutatásai azonban azt sugallják, hogy Justus felesége, Lilly bízta meg a művészt, hogy fesse meg a két lányuk egyikét.

Az aukciósház honlapján olvasható nyilatkozatból kiderül, hogy az illető - bárki is volt - 1917 áprilisában és májusában kilenc alkalommal látogatta meg Klimt műtermét.

240126041132-02-klimt-painting-found-012524
Fräulein Lieser portréja április 24-én került kalapács alá a bécsi im Kinsky aukciósházban Forrás: Roland Schlager/APA/AFP via Getty Images

„A festő háromnegyedes portrét választott és a fiatal nőt szigorúan frontális pózban, közel az előtérhez, vörös, meghatározhatatlan háttér előtt ábrázolja. A nő vállára virágokkal gazdagon díszített köpeny van terítve” - közölte az aukciósház.

Hozzátették: „A festmény intenzív színei és a laza, nyitott ecsetvonások felé való elmozdulás Klimt kései korszakának csúcspontját mutatják”.

Amikor a művész a következő év februárjában agyvérzésben meghalt, a festmény még mindig a műtermében volt - néhány apró, befejezetlen részlettel. Innen került a Lieser családhoz.

Az aukciósház szerint 1925 utáni pontos sorsa „nem világos”.

„Annyit tudni, hogy a tulajdonos jogelődje az 1960-as években szerezte meg, és három egymást követő öröklés útján került a jelenlegi tulajdonoshoz” - áll a közleményben.

A festményt a meg nem nevezett osztrák tulajdonosok - „Adolf és Henriette Lieser jogutódai nevében, az 1998-as washingtoni alapelveknek megfelelő megállapodás alapján” - akarták értékesíteni a festményt, közölte az aukciósház.

Az 1998-ban létrehozott washingtoni elvek a résztvevő országokat arra kötelezték, hogy a nácik által elkobzott műkincseket adják vissza jogos tulajdonosuknak.

Claudia Mörth-Gasser, az im Kinsky modern művészetre szakosodott szakértője egy CNN-nek küldött e-mailben magyarázta el a helyzetet.

Elmondta, hogy az aukciósház „minden lehetséges módon ellenőrizte a festmény történetét és származását Ausztriában”, és hozzátette: „Minden archívumot ellenőriztünk, és nem találtunk bizonyítékot arra, hogy a festményt valaha is kivitték volna Ausztriából, elkobozták vagy lefoglalták volna”.

De ugyanígy hozzátette: „Nincs bizonyítékunk arra, hogy a festményt az 1938 és 1945 közötti időszakban ne lopták volna el”.

És ez az oka annak, „hogy a »washingtoni elveknek« megfelelően megállapodást kötöttünk a jelenlegi tulajdonos és a Lieser család valamennyi leszármazottja között” - mondta.

Klimt női portréit „ritkán kínálják árveréseken” - áll a közleményben, amely így folytatódik: „Ilyen ritkaságú, művészi jelentőségű és értékű festmény évtizedek óta nem volt elérhető a közép-európai műtárgypiacon”.

Forrás: CNN

Címlapkép: Az osztrák mester, Gustav Klimt újonnan felfedezett portréja

Címlapkép forrása: Roland Schlager/APA/AFP via Getty Images

Ricardo

Öröm van

Megjelent idehaza Carl Menger A közgazdaságtan alapelvei című 1871-es klasszikus műve. Tolle, lege!

Kasza Elliott-tal

3M Company

Nemrég írtam a Solventumról, levált az MMM-ről és áprilisban a tőzsdére ment. Minden MMM részvényes a 4 részvénye után kapott egy SOLV részvényt. Ez eddig nagyon szép, azonban 05.14-én MM

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nesze neked, ötéves szuperállampapír: tízmilliárdokat buktak a magyarok az értelmetlenné vált befektetésen
Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Property X 2024
2024. május 29.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Portfolio AgroFood 2024
2024. május 22.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
sarki fény északi fény aurora boralis