A Richter ajánlatot tett és tárgyalásokat kezdett a Mithra Pharmaceuticals egyes belgiumi eszközeinek megvásárlásáról – a hír péntek esti, a már hétfői árfolyamreakció egyelőre a szokottnál is haloványabb, mindössze 0,3 százalékkal erősödnek hétfőn a Richter-papírok, a legvalószínűbb, hogy nem is a lehetséges Mithra-üzlet mozgatta meg a befektetők fantáziáját.

Hat éve kötött első üzletét a Richter a Mithrával / Fotó: Róka László

A közleményből nem sok derül ki, annyit tudni, hogy két hónapja elindult a belgiumi székhelyű Mithra egyes eszközeit érintő értékesítési eljárás. A Richter tett ajánlatot, de az még nem kötelező érvényű. Következő bejelentés a magyar gyógyszergyártótól csak akkor várható, ha az akvizíciós szerződést aláírják.

A Mithra tőzsdén jegyzett társaság, a részvényekkel mindössze 0,22 eurón kereskednek (pontosabban március óta ez az utolsó záróár), az idei árfolyam-mínusz 83,5 százalék, egyéves távon pedig 92 százaléka veszett oda a piaci kapitalizációnak.

A rendkívül nyomott piaci árazás miatt a részvénypiaci kapitalizáció csupán 14 millió euró.

A Mithra tele van adóssággal, a hosszú távú kötelezettségeik közel 300 millió euróra rúgtak 2023 első felének végén és ebből nem sokat sikerült lefaragni, tavaly év végén 286 millió euró volt az adósságállomány, tehát 20-szorosa a részvénypiaci kapitalizációnak. 

Ezért fel sem merült, hogy valaki a teljes céget megvenné.

Gyakorlatilag csődvédelem alatt áll a cég. Április 22-én a liege-i cégbíróság két döntéssel segítette a vállalat monetizációs folyamatait, valamint biztosította az üzleti tevékenység folytonosságát. Mindezek védik a céget a hitelezőkkel szemben, a bíróság által kijelölt vagyonkezelő pedig az eszközökre beérkező ajánlatokat (a Richterét leszámítva másról nem tudni egyelőre) felügyeli és menedzseli.

A bíróság által koordinált reorganizációs folyamat a Mithra valamennyi üzletágát érinti, a védelmi intézkedések a tervek szerint június 19-ig tartanak.

A Mithra a Richter régi partnere, a két cég még 2018-ban kötött együttműködési megállapodást a belga cég ösztetrolt és drospirenont tartalmazó szájon át szedhető kombinált fogamzásgátlójának forgalmazására. A terméket a magyar gyártó Drovelis néven forgalmazza, 2023-ban közel 12 milliárd forintot tett ki az értékesítés, ami 90 százalékkal felülmúlta a 2022-es adatot. A Drovelis forgalma tavaly elsősorban Nyugat-Európában nőtt, különösen Németországban, Olaszországban és Spanyolországban.

2023 februárjában a Richter újabb megállapodást írt alá a Mithrával a Donesta, egy új, esztetrol alapú menopauza elleni termék kereskedelmi forgalomba hozataláról. 

A magyar gyógyszergyártó 55 millió eurót fizetett az értékesítési jogokért a Mithrának.

A Donesta forgalomba hozatali engedélyt várhatóan 2024 negyedik negyedévben kérvényezik majd. 

A most zajló értékesítési folyamat lehetővé teszi, hogy a Richter olyan eszközöket szerezzen, amelyek tovább erősítik pozícióját a női egészségügy területén, ezért a hír alapvetően pozitív, de a pénzügyi részletek hiánya miatt nem lehet számítani érdemi árfolyamreakcióra

– írta hétfőn az Erste.

A két cég közötti legutóbbi üzlet még tavaly decemberi. Ez arról szólt, hogy a felek két, estetrolt tartalmazó készítmény (egy fogamzásgátló és egy menopauza tüneteinek kezelésére szolgáló szer) forgalmazásáról írtak alá szerződést. A licencszel a Richter megszerezte a kínai értékesítési jogokat, amelyért 4,5 millió eurót fizettek a Mithrának.

A Mithra tavaly 173 millió euró nettó veszteséggel zárt a 2022-es 59,6 millió eurós negatív eredmény után..