szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók embereken és kutyákon is kipróbálták az agresszív agydaganat, a glióma elleni oltóanyagot, és azt találták, hogy az oltás után 48 órával már aktívan dolgozott az immunrendszer a tumor eltakarításán.

Ígéretesnek tűnik az az mRNS-alapú vakcina, amit az agresszív agydaganat ellen fejlesztettek ki a Floridai Egyetem kutatói. A nemrég elvégzett vizsgálat – melynek eredményét a Cell nevű tudományos lapban publikálták – különleges volt, ugyanis a szakemberek néhány rákos beteg mellett tíz kutyát is bevontak – számolt be róla az IFLScience.

Bár az állatvédők szeretnék elérni az állatkísérletek visszaszorítását, ez még mindig a gyógyszerkutatás egyik alappillére. Ám ezúttal nem csak ez indokolta az ebek alkalmazását: hanem az, hogy a gyógyszer nekik is készül, hiszen emberek mellett a kutyákban is kialakulhat spontán agydaganat.

Először próbálták ki embereken az mRNS-alapú rákellenes vakcinát

Az új mRNS-kezelést számos rákos megbetegedés leküzdésében vizsgálják egy brit klinikai vizsgálat során.

A vizsgálatba bevont állatok agyában glióma alakult ki, ez az a daganattípus, amikor az agyban lévő idegeket burkoló sejtek okozzák a megbetegedést. A diagnózis felállítása után átlagosan 60–90 napot élnek a kutyák, a vakcina beadása után azonban egy 139 napra nőtt.

Miután az egerek és a kutyák esetében is pozitív volt a vakcina hatása, a szakemberek négy beteg embert vontak be a klinikai tesztelésbe. Bár a pontos hatásmechanizmust még vizsgálják, az eredmények azt mutatták, hogy a betegek túlélési ideje hosszabb volt a vártnál.

Miért járt érte Nobel? Hogyan működik? Tényleg jó lehet a rák ellen is? Amit az mRNS-oltásról tudni illik

Igazi ellenség nélkül, pusztán ártalmatlan edzőpartnerrel is fel lehet készülni a támadásra. Nagyjából ez a lényege a most Nobel-díjjal elismert mRNS-vakcinának.

Az mRNS-alapú vakcina nagy előnye, hogy minden beteg számára személyre szabható, így a lehető legnagyobb hatásfok érhető el vele. Elias Sayour, a vizsgálatot végző tudóscsapat vezetője szerint ahelyett, hogy részecskéket fecskendeznének be a betegekbe, részecskék csoportját juttatják be a szervezetbe, amelyek sokkal mélyebben képesek riasztani az immunrendszert.

A vizsgálat során 48 óra leforgása alatt már komoly változást tapasztaltak: míg korábban nem reagált az immunrendszer a tumorra, 48 óra elteltével már aktívan támadta azt.

A kutatók az eredményeket látva most azon dolgoznak, hogy kiterjeszthessék a klinikai vizsgálatot, és még több embert vonhassanak be a kutatásba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.