Lando Norris első Forma–1-es győzelmét aratta Miamiban

2024. május 6. – 00:03

Lando Norris a McLaren 24 éves brit pilótája a Forma-1 Miami Nagydíjon – Fotó: Peter Casey / USA Today Sports

Másolás

Vágólapra másolva

A huszonnégy éves brit pilóta, Lando Norris nyerte vasárnap a Forma–1 Miami Nagydíját, mögötte a címvédő, háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője végzett másodikként, a dobogó harmadik fokára pedig ezúttal Charles Leclerc, a Ferrari monacói pilótája állhatott, írja az MTI.

A rajtot kiválóan kapta el a pole pozícióból induló Verstappen, aki elsőként fordult el, a kezdetben kissé megtorpanó Leclerc-t viszont többen, köztük a másik Red Bullt vezető Sergio Pérez is megtámadták, ő elhibázta az első féktávot, majd lecsúszott az ideális ívről. A helyzetet szintén McLaren versenyautót vezető Oscar Piastri használta ki, így feljött a harmadik helyre. Egy kör után Verstappen, Leclerc, Piastri volt az első három sorrendje, negyedikként a ferraris Carlos Sainz Jr. (Ferrari), ötödikként pedig Pérez haladt a mezőnyben.

Az ötödik körben Piastri megelőzte Leclerc-t, akinél az őt üldöző csapattársa, Sainz is gyorsabbnak tűnt, amit a spanyol versenyző rádión jelentett is. Leclerc később az élmezőnyből elsőként a huszadik körben hajtott a boxba kereket cserélni, négy körrel később pedig Verstappen az élről kiállva követte.

A 28. körben Piastri és Sainz egyszerre kért új gumikat, majd Kevin Magnussen és a hazai pályán versenyző Logan Sargeant balesete miatt a pályára hajtott a biztonsági autó. Ez nagyon jól jött az ötödik helyről rajtoló Norrisnak, aki riválisai kerékcseréi miatt az élen autózott. A brit pilóta kerékcseréjével ugyanis pont egy biztonsági autós fázisban bízva egészen addig kivárt a McLaren. Norris kihasználva, hogy a biztonsági autós fázis alatt kevesebb időveszteséggel cserélhet kereket, a 30. körben a boxutcába hajtott friss gumikért, majd az első helyen is tért vissza a pályára.

Az újraindításnál Norris megtartotta a vezető pozíciót, mögötte Verstappen száguldott a második, Leclerc pedig a harmadik helyen. A holland címvédőnek nem sok esélye volt utolérni az élen haladó brit riválisát, ugyanis autója egyensúly-problémákkal küszködött, ami megnehezítette a dolgát a kanyarokban.

Tíz körrel a verseny vége előtt Norris előnye öt másodperc volt Verstappennel szemben, ez a leintésig csaknem nyolc másodpercre nőtt, így a brit versenyző teljesen megérdemelten diadalmaskodott először F1-es pályafutása során. A 24 éves Lando Norris eddig tizenötször volt dobogós az Forma–1-ben győzelem nélkül, ami rekordnak számít.

A világbajnoki pontversenyt továbbra is nagy előnnyel, 35 ponttal vezeti Max Verstappen (136 pont) a szintén Red Bull-os Sergio Pérez (101 pont) előtt. A harmadik és negyedik helyen a két Ferrari-pilóta, Charles Leclerc (98 pont) és Carlos Sainz (85 pont) követi őket. Lando Norris (83 pont) továbbra is az ötödik helyen áll, de győzelmével majdnem utolérte Sainzot. A világbajnokság következő futamát két hét múlva Imolában rendezik.